Results 2016 (Seniors)

 

The winners are:

Event Winning Crew Time Crew Name
O 2x Leander Club 06:31.92 Nick Middleton, Tom Barras
O Lwt 2x Durham Univ 06:43.33 Steven Parsonage, Hugo Coussens
O 2x Club Shield Clydesdale ARC/ Strathclyde Univ 06:49.90 Jack Burns (CLD), Ben Parsonage (SCU)
O U23 2x Leander Club 06:34.95 Harry Leask, Andrew Joel
O U23 Lwt 2x Edinburgh Univ 06:38.53 Matthew Curtis, Gavin Horsburgh
O U19 2x Molesey BC 06:48.70 Cormac Molloy, Rory Harris
W 2x & Lwt 2x Wallingford RC 07:13.67 Brianna Stubbs, Eleanor Piggott
W 2x Club Shield Leeds RC/ York City RC 07:37.60 Lucy Edmunds (YRK), Georgina Brayshaw (LEE)
W U23 2x & U23 Lwt 2x Edinburgh Univ 07:23.29 Alex Rankin, Maddie Arlett
W 2x Univ Shield Bath Univ 07:37.23 Laetitia Tay, Steph Clutterbuck
W U19 2x Reading RC/ Warrington RC 07:21.24 Annabel Stevens (RDG), Lucy Glover (WTN)
O 4- Isis BC 06:03.17 Oliver Cook, Michael DiSanto, Olivier Siegelaar, Jorgen Tveit
O 4- Club Shield Kingston RC 06:21.04 Leon Taylor, Mark Roberts, John Ciccarelli, John Keen-Tomlinson
O Lwt 4- Tideway Sc Sch 06:17.73 Nathan O Reilly, Kieran Brown, Lloyd Seaman, Niall Kenny
O U23 4- University of London 06:16.36 Ben Freeman, Patrick Sullivan, Joshua Kent, Chris Heywood
O 4- Univ Shield Nottingham Univ 06:34.33 Thomas Farrand, Oliver Daly, Peter Boyes, William Aldridge
W 4- Cambridge UWBC 06:55.65 Myriam Goudet, Alice White, Lucy Pike, Melissa Wilson
W 4- Club Shield Lea RC 07:16.97 Lucy Stackpool-Moore, Rachel Lund, Bridget Snaith, Amanda Benson-Skailes
W U23 4- University of London 06:59.37 Lottie Bruce, Charlotte Hodgkins-Byrne, Georgia Statham, Alessandra French
W 8+ Leander Club 06:28.30 Fiona Gammond, Emma Spruce, Josephine Wratten, Madeline Badcott, Bethany Bryan, Katherine Douglas, Karen Bennett, Holly Norton, [Cox] Erin Wysocki-Jones
W 8+ Club Shield Tideway Sc Sch 06:57.70 Rachel Francis, Charlotte Dexter, Sally Trump, Emily Walters, Ellenor Peebles, Olivia Uguz, Rowi Mortimer, Anna Terry, [Cox] Sophie Shapter
W Univ 8+ Cambridge UWBC 06:30.40 Myriam Goudet, Melissa Wilson, Lucy Pike, Oonagh Cousins, Imogen Grant, Karolina Farr, Patricia Smith, Alice White, [Cox] Matthew Holland
W 8+ Univ Shield University of Exeter 07:42.67 Kathryn Hinton, Emily Batchelor, Olina Parrish, Kristina Stone, Alex Flynn, Amy Louise Ward, Eleanor Hayes, Oluwaseun Olusanya, [Cox] Sophie Wrixon
O 4x & Lwt 4x Leander Club 06:01.81 Edward Fisher, Charles Waite-Roberts, Jonathan Jackson, Samuel Mottram
O 4x Club Shield Clydesdale ARC/ Univ of Glasgow/ Strathclyde Univ 06:23.39 Ben Parsonage (SCU), Aaron Nicholson (GLU), Thomas Howatt (CLD), Jack Burns (CLD)
O U23 4x Edinburgh Univ 06:09.70 Matthew Curtis, Graham Ord, Josh Armstrong, Gavin Horsburgh
O 4x Univ Shield Reading Univ 06:23.56 James Mackins, Franklin Hamilton, Simon Williamson, Oliver Dix
O U19 4x The Windsor Boys' Sch 06:27.61 Isaac Workman, Thomas Shewell, Bryn Ellery, Thomas Smith
W 4x Leander Club 06:44.31 Lucy Burgess, Emily Carmichael, Holly Nixon, Jessica Leyden
W Lwt 4x Derby RC/ Nottingham RC/ Nottm & Union 07:11.60 Phoebe Cook (DBY), Aerin Thompson (NUN), Ella Kay (NRC), Olivia Kay (NRC)
W 4x Club Shield Tideway Sc Sch 06:50.59 Amelia Carlton, Katy Wilkinson-Feller, Georgina Grandfield, Francesca Rawlins
W U23 4x University of Exeter 07:01.26 Susannah Duncan, Lucy Taylor, Phoebe Campbell, Isabel Lingard
W 4x Univ Shield Reading Univ 07:07.97 Lucy Ryan, Megan Park, Loretta Grove, Amy Fuller
W U19 4x Warrington RC 07:15.02 Ayesha Wooler, Rachel Ozsanlav-Harris, Eleanor Davies, Lucy Glover
O 8+ Leander Club 05:36.50 Richard Clarke, Sam Arnot, Jacob Dawson, Adam Neill, Sam Twine, George Rossiter, Timothy Clarke, Thomas George Ford, [Cox] Samuel Royston
O 8+ Club Shield Thames RC 05:57.85 Alex Morris, William Downey, Nicholas Challinor-Halford, Samuel Furber, Sam Thornton, Charles Burkitt, Luke Wertheim, Orlando Nixon, [Cox] Constance Pidoux
O Univ 8+ Oxford Brookes Univ 05:48.50 Benjamin Reeves, William Hall, Gareth Syphas, Sam Nunn, Michael Glover, Robert Massey, Matthew Hnatiw, James Stanhope, [Cox] Harry Brightmore
O 8+ Univ Shield Nottingham Univ 06:06.13 Joe Bright, Ben Gray, Adam Giambrone, Oliver Daly, Thomas Farrand, William Aldridge, Peter Boyes, Harry Nichols, [Cox] Lara-Jayne Cooper
O TA 1x Marlow RC 13:09.66 Ekow Otoo
O AS 1x Gloucester Hartpury 10:24.07 Scott Jones
W TA 1x Sudbury RC 12:11.84 Sophie Brown

Note: Wallingford RC (Lwt 2x) won the W 2x event as they were the fastest W 2x on the day. Likewise Edinburgh University (U23 Lwt 2x) won the W U23 2x as they were the fastest U23 crew.

Victor Ludorum

The 2016 Victor Ludorum trophy and plaque for the most successful club at the Senior Championships were won by Leander Club.

 

The following records were set or broken during the 2016 regatta:

O 2x Club Shield 06:49.90 (New Event) Clydesdale ARC/Strathclyde University (J Burns, B Parsonage) **
O U23 2x 06:34.95 (2015) Leander Club (R Law, A Joel)
O U23 Lwt 2x 06:36.90 (2015) Edinburgh Univ (M Curtis, G Horsburgh) *
O U19 2x 06:43.17 (2015) Molesey BC (C Molloy, R Harris) *
O 4- 06:03.17 (1990 by 0.69s) Isis RC
O 4- Club Shield 06:21.04 (New Event) Kingston RC **
O U23 4- 06:12.45 (2015) University of London *
O 4x Univ Shield 06:19.53 (New Event) Reading University *
O Lwt 4x 06:01.81 (1989 by 5.69s) Leander Club
O 4x Club Shield 06:23.39 (New Event) Clydesdale ARC/Glasgow University/Strathclyde University **
O U19 4x 06:16.76 (2015) The Windsor Boys' School *
O 8+ 05:36.50 (1997 by 1.33s) Leander Club
O 8+ Club Shield 05:57.85 (New Event) Thames RC **
O 8+ Univ Shield 06:06.13 (New Event) Nottingham University **
O AS 1x 10:24.07 (New Event) Gloucester Hartbury (S Jones)
O TA 1x 13:09.66 (New Event) Marlow RC (E Otoo)
W TA 1x 12:11.84 (New Event) Sudbury RC (S Brown)
W U23 Lwt 2x 07:22.06 (2015) Edinburgh Univ (A Rankin, M Arlett) *
W 2x Univ Shield 07:37.23 (New Event) Bath University (L Tay, S Clutterbuck) **
W U19 2x 07:21.24 (2015) Reading RC/Warrington RC (A Stevens, L Glover)
W 4- Club Shield 07:16.97 (New Event) Lea RC **
W U23 4- 06:59.37 (2015) University of London
W 4x Club Shield 06:50.59 Tideway Scullers School **
W Univ 8+ 06:30.40 Cambridge University Women's BC
W 8+ Univ Shield 06:52.90 University of Exeter *

* indicates the time was posted in a heat (ie a semi-final)
** indicates the time was posted in a minor final (B, C, etc)
All record times are over 2000m

The result below have been updated to reflect the records that have been set or broken.