NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN

National Rowing Championships of GB Logo

Results Sunday 22nd July 2001


Race: 501 2000m Mens J 1X SFA (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 22/07 09:00 Actual start: 09:07 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HOL Hollingworth Lake RC 2:09.48 4:25.38 6:45.81 9:03.37
1 OK 2 WYCC Wycliffe SC C 2:19.09 4:39.80 7:07.66 9:21.82
6 OK 3 DHR Durham ARC 2:17.36 4:36.41 7:02.30 9:22.55
2 OK 4 SPEA St.Peters Sch A 2:21.69 4:47.86 7:14.85 9:32.26
3 OK 5 SLS St.Leonards Sch 2:20.47 4:47.25 7:18.61 9:38.20
4 OK 6 HENB Henley RC B 2:28.95 4:58.09 7:33.42 9:53.34

Race: 502 2000m Mens J1X SFB (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 22/07 09:05 Actual start: Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 DLH Dulwich Coll BC 2:13.38 4:34.32 6:52.23 9:06.29
3 OK 2 BTL Burton Leander RC 2:13.83 4:37.66 6:56.71 9:15.10
4 OK 3 IMP Imperial Coll BC 2:11.53 4:38.15 6:57.07 9:15.92
2 OK 4 WRR Worcester RC 2:14.49 4:42.87 7:02.45 9:18.92
6 OK 5 EVS Evesham RC 2:18.03 4:46.55 7:03.59 9:19.70
1 OK 6 NTH Nithsdale ARC 2:16.99 4:47.22 7:07.73 9:24.72

Race: 503 2000m Mens J2- SFA (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 22/07 09:10 Actual start: 09:17 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 GLW Glasgow RC 4:05.64 6:16.23 8:26.29
1 OK 2 RSS Royal Shrewsbury Sch 4:08.51 6:18.99 8:31.64
6 OK 3 RGL RGS Lancaster 4:08.12 6:19.71 8:39.50
3 OK 4 HAMB Hampton Sch BC B 4:19.11 6:33.29 8:41.55
4 OK 5 PAN Pangbourne Coll BC 4:20.37 6:37.92 8:50.03
2 OK 6 SLS St.Leonards Sch BC 4:40.95 7:10.62 9:36.25

Race: 504 2000m Mens J2- SFB (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 22/07 09:15 Actual start: 09:21 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 CAN Canford Sch BC 1:30.46 3:25.88 5:39.92 7:47.58
6 OK 2 RGW RGS Worcester 1:27.67 3:24.63 5:39.37 7:49.42
5 OK 3 ETC Eton Coll BC 1:32.16 3:27.77 5:50.50 8:05.66
4 OK 4 CDLO Clydesdale/Lourdes 1:34.33 3:33.45 5:55.27 8:10.75
1 OK 5 WBMH Windsor Boys/M'head 1:36.41 3:43.85 6:03.21 8:14.15
2 OK 6 MOL Molesey BC 1:38.13 3:42.39 6:07.70 8:27.73

Race: 506 2000m Womens Sculls R (40) (W 1x )
Scheduled start: 22/07 09:25 Actual start: 09:27 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 FUR Furnival SC 2:29.48 5:05.23 7:33.61 9:58.35
5 OK 2 CBB Cambridge Blue 2:24.32 5:01.75 7:33.27 10:01.03
3 OK 3 DHR Durham ARC 2:33.94 5:12.00 7:43.04 10:07.31
4 OK 4 NRR Norwich RC 2:32.00 5:11.37 7:41.69 10:09.49
2 OK 5 TRC Thames RC 2:34.70 5:16.02 7:51.45 10:24.76
1 OK 6 NCRB Notts County RA B 2:39.88 5:26.78 8:02.31 10:33.32

Race: 507 2000m Mens Lwt 2X RA (49) (ML 2x )
Scheduled start: 22/07 09:30 Actual start: 09:32 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 CLD Clydesdale ARC 1:55.76 3:57.21 6:01.73 8:09.48
3 OK 2 STA Star Club 1:56.35 3:58.50 6:05.55 8:13.65
5 OK 3 MAMH M'head/Marlow 1:57.24 4:03.30 6:12.50 8:20.73
2 OK 4 FAL Falcon RC 2:03.42 4:10.87 6:18.27 8:21.81
4 OK 5 OBRR Rob Roy/Oxf Brookes 1:56.69 4:04.53 6:17.84 8:34.12
1 OK 6 RBC Reading Blue Coat Sch 2:08.01 4:26.29 6:42.86 8:55.01

Race: 508 2000m Mens 4+ RA (54) (M 4+ )
Scheduled start: 22/07 09:35 Actual start: 09:38 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NAU Nautilus RC 1:41.27 3:32.54 5:29.27 7:23.78
5 OK 2 KTR Kingston RC 1:46.21 3:40.88 5:36.25 7:28.24
4 OK 3 ULO Univ of London BC 1:43.29 3:37.36 5:35.38 7:30.31
2 OK 4 NUN Nott'ham & Union RC 1:47.14 3:45.22 5:41.26 7:31.88
1 OK 5 VST Vesta RC 1:48.25 3:46.93 5:44.28 7:39.56

Race: 509 2000m Mens Lwt RA (50) (ML 2- )
Scheduled start: 22/07 09:40 Actual start: 09:43 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NCRB Notts County RA B 1:55.22 3:59.89 6:03.83 8:05.44
4 OK 2 BANH Bradford/Northampton 1:57.42 4:02.07 6:06.14 8:09.99
1 OK 3 AKN Auriol Kensington RC 1:56.53 4:02.57 6:07.48 8:15.22
6 OK 4 WAL Wallingford RC 1:55.99 4:04.39 6:11.47 8:17.49
3 OK 5 KTR Kingston RC 1:59.63 4:10.11 6:22.94 8:39.10
2 OK 6 UTRB Upper Thames RC B 2:04.10 4:21.21 6:37.66 8:52.26

Race: 510 2000m Womens 4- RA (41) (W 4- )
Scheduled start: 22/07 09:45 Actual start: 09:49 Qualifiers: 2 to final

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TSGL Tideway Sc/Globe 1:57.17 3:58.96 6:03.83 8:12.28
6 OK 2 NBC Nottingham BC 1:58.28 4:02.87 6:07.68 8:15.39
4 OK 3 REB Rebecca RC 1:57.51 4:03.23 6:09.56 8:20.63
3 OK 4 BHEH Bedford /LEH/Head 1:59.27 4:05.70 6:13.90 8:22.11
2 OK 5 MAR Marlow RC 2:00.65 4:09.65 6:20.19 8:28.31
1 OK 6 BED Bedford RC 2:03.01 4:15.75 6:30.20 8:45.68

Race: 511 2000m Mens 4X RA (60) (M 4x )
Scheduled start: 22/07 09:50 Actual start: 09:52 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 RCH Royal Chester RC 3:48.50 5:42.94 7:37.08
6 OK 2 MGWL Abdeen Un/Lndr/Geor 3:42.25 5:41.44 7:43.33

Race: 512 2000m Mens Coast lX RA (62) (MC 1x )
Scheduled start: 22/07 09:55 Actual start: 09:57 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 BTCB BTC Southampton B 2:20.04 5:02.34 7:50.80 10:34.37
5 OK 2 BTCC BTC Southampton C 2:22.52 5:05.72 7:55.46 10:35.70
4 OK 3 RYDB Ryde RC B 2:25.73 5:10.24 8:00.04 10:39.26
3 OK 4 RYDA Ryde RC A 2:29.00 5:19.07 8:27.39 11:35.35

Race: 514 2000m Mens 2- RA (56) (M 2- )
Scheduled start: 22/07 10:05 Actual start: Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 IMP Imperial Coll BC 1:53.51 3:54.72 6:04.21 8:16.58
5 OK 2 MOL Molesey BC 1:57.24 4:01.26 6:10.39 8:20.89
2 OK 3 NAUA Nautilus RC A 2:01.05 4:13.59 6:24.52 8:28.26
3 OK 4 KTR Kingston RC 1:57.97 4:09.71 6:22.53 8:31.69

Race: 515 2000m Mens Lwt 4- RA (52) (ML 4- )
Scheduled start: 22/07 10:10 Actual start: 10:13 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TWK Twickenham RC 1:48.96 3:47.41 5:50.58 7:50.77
6 OK 2 TRC Thames RC 1:54.41 3:55.40 5:59.58 7:56.92
5 OK 3 VST Vesta RC 1:53.78 3:56.84 6:05.45 8:04.50

Race: 516 2000m Womens Lwt 2X RA (44) (WL 2x )
Scheduled start: 22/07 10:15 Actual start: 10:17 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 GRO Grosvenor RC 3:05.02 5:05.90 7:36.28 10:00.87
4 OK 2 BRYO Bradford/York City 3:05.65 5:31.46 8:16.56 10:37.56

Race: 517 2000m Womens Eights RA (43) (W 8 )
Scheduled start: 22/07 10:20 Actual start: 10:26 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 OSI Osiris BC 1:50.22 3:50.78 5:53.86 7:52.84
5 OK 2 OXC City of Oxford RC 1:51.36 3:51.82 5:56.96 7:58.15
6 OK 3 WAL Wallingford RC 1:52.88 3:53.23 6:00.57 8:02.89
4 OK 4 CUWB Cambridge Womens B 1:54.96 3:59.57 6:09.37 8:10.90
2 OK 5 CUWC Cambridge Womens C 1:55.64 4:00.96 6:10.47 8:11.61
1 OK 6 CUWA Cambridge Womens A 2:05.08 4:26.63 6:47.76 9:06.24

Race: 518 2000m Mens 2X RA (55) (M 2x )
Scheduled start: 22/07 10:25 Actual start: 10:30 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 TSFS Furnival SC/TSS 1:55.17 3:57.98 6:00.77 8:06.36
3 OK 2 PTHS Putney Town/HSBC 1:57.33 4:02.56 6:06.75 8:10.57
5 OK 3 MAR Marlow RC 1:58.71 4:04.07 6:07.94 8:10.97
2 OK 4 CAS Castle Semple RC 1:59.97 4:05.15 6:11.43 8:13.50
1 OK 5 NWNU Notts & Un/Newark 2:01.96 4:10.66 6:21.21 8:31.16
4 OK 6 HUN Huntingdon BC 2:00.42 4:13.89 6:27.20 8:38.36

Race: 519 2000m Mens Lwt 4X RA (53) (ML 4x )
Scheduled start: 22/07 10:30 Actual start: Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 ROB Rob Roy BC 1:00.00
4 OK 3 HALM Hampton Sch/Lghb'r
2 OK 2 row over

Race: 520 2000m Womens Lwt 2- RA (45) (WL 2- )
Scheduled start: 22/07 10:35 Actual start: 10:41 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSDU TSS/Durham Univ 2:16.95 4:36.85 7:07.92 9:38.00
5 OK 2 AVN Avon County RC 2:17.35 4:41.07 7:12.59 9:44.14
1 OK 3 BED Bedford 2:17.91 4:42.72 7:16.57 9:50.24
2 OK 4 TTR Thames Tradesmen 2:20.71 4:50.50 7:32.43 10:06.56
4 OK 5 AKN Auriol Kensington RC 2:27.56 4:57.04 7:36.39 10:11.25

Race: 522 2000m Womens Lwt 1X RA (46) (WL 1x )
Scheduled start: 22/07 10:45 Actual start: 10:46 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NCRA Notts County RA 2:18.39 4:56.43 7:28.44 10:03.78
6 OK 2 WIN Winchester Coll BC 2:20.79 4:58.57 7:32.95 10:09.34
2 OK 3 STA Star Club 2:21.91 5:03.83 7:40.72 10:14.90
1 OK 4 EXE Exeter RC 2:29.34 5:11.51 7:44.66 10:17.68
4 OK 5 LBR Loughborough BC 2:26.96 5:10.08 7:51.56 10:32.76
3 OK 6 MAR Marlow RC 2:33.61 5:23.23 8:06.16 10:45.66

Race: 523 2000m Womens 2- RA (39) (W 2- )
Scheduled start: 22/07 10:50 Actual start: 10:53 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 KTR Kingston RC 2:14.39 4:39.49 7:06.08 9:25.78
6 OK 2 LER Leicester RC 2:16.56 4:40.76 7:10.88 9:33.14
5 OK 3 GLMM Globe/Manch Maroons 2:20.45 4:45.24 7:14.43 9:35.25
2 OK 4 DHR Durham ARC 2:20.80 4:46.98 7:19.14 9:40.84
1 OK 5 LEH Lady Eleanor Holles 2:17.84 4:48.48 7:27.55 9:50.79
3 OK 6 BXB Broxbourne RC 2:19.55 4:54.62 7:32.21 10:01.08

Race: 524 2000m Mens 4- RA (59) (M 4- )
Scheduled start: 22/07 10:55 Actual start: 10:59 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 ROB Rob Roy BC 2:02.60 3:39.02 5:36.98 7:34.63
4 OK 2 HRR Hereford RC 2:01.72 3:44.51 5:45.51 7:41.55
5 OK 3 AVRN Avon County/RN 2:03.76 3:50.14 5:51.80 7:47.04

Race: 525 2000m Womens J1x SFA (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 22/07 11:00 Actual start: 11:03 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WYC Wycliffe SC 2:24.72 5:01.42 7:38.34 10:01.89
5 OK 2 RDG Reading RC 2:27.47 5:06.60 7:45.60 10:14.85
3 OK 3 SPE St Peter's Sch BC 2:28.03 5:09.10 7:50.56 10:20.18
4 OK 4 YOC York City RC 2:31.31 5:15.34 7:57.15 10:25.41
1 OK 5 SLS St Leonard's Sch 2:36.99 5:24.46 8:09.37 10:38.90
2 OK 6 MAV Maidstone Invicta 2:53.36 6:00.35 8:42.73 11:52.57

Race: 526 2000m Womens J1x SFB (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 22/07 11:05 Actual start: 11:09 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 CMB Cambois ARC 2:27.45 5:04.42 7:34.33 10:10.46
6 OK 2 SUA Stratford u Avon BC 2:28.45 5:06.59 7:37.79 10:13.31
2 OK 3 HED Headington Sch BC 2:31.48 5:09.06 7:44.42 10:16.79
4 OK 4 NCR Notts County RA 2:32.99 5:09.51 7:44.09 10:18.75
1 OK 5 CAN Canford Sch BC 2:35.16 5:14.86 7:51.02 10:30.44
3 OK 6 CAS Castle Semple RC 2:32.56 5:19.83 8:10.66 11:09.24

Race: 528 2000m Mens 23 1X RA (36) (M23 1x )
Scheduled start: 22/07 11:15 Actual start: 11:16 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 IMP Imperial Coll BC 2:00.48 4:13.87 7:22.91 8:55.13
5 OK 2 WLT Walton RC 2:03.81 4:20.21 7:23.81 8:57.66
4 OK 3 NBC Nottingham BC 2:04.19 4:18.22 7:24.54 8:58.86
3 OK 4 RCH Royal Chester RC 2:01.46 4:18.62 7:25.21 9:05.34
2 OK 5 TRC Thames RC 2:06.34 4:26.03 7:25.85 9:23.34
1 OK 6 RHW Rhwyfo Cymru 2:09.06 4:31.12 7:26.55 9:26.70

Race: 529 2000m Mens J2X SFA (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 22/07 11:20 Actual start: Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 DLIM Dulwich/Imperial 1:54.36 3:59.27 6:08.39 8:14.30
6 OK 2 BTL Burton Leander RC 1:53.23 3:59.97 6:08.90 8:14.41
5 OK 3 DLH Dulwich College BC 1:51.99 3:53.82 6:06.15 8:16.16
4 OK 4 WBSA Windsor Boys Sch A 1:52.48 4:00.79 6:14.79 8:18.03
2 OK 5 PEC Peterborough City 1:56.56 4:10.67 6:24.42 8:31.20
3 OK 6 STP Stourport BC 1:54.11 4:07.47 6:23.69 9:03.58

Race: 530 2000m Mens J2x SFB (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 22/07 11:25 Actual start: 11:26 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TFS Tiffin School BC 2:17.69 4:00.12 6:14.58 8:21.51
5 OK 2 WBSB Windsor Boys Sch B 2:14.84 4:02.86 6:15.71 8:22.36
2 OK 3 WRR Worcester RC 2:16.38 4:09.99 6:21.76 8:23.20
6 OK 4 WYCA Wycliffe SC A 2:27.22 4:11.01 6:20.32 8:24.13
4 OK 5 QEH Queen Elizabeth HS 2:16.94 4:07.80 6:20.90 8:28.75
1 OK 6 RCMH Royal Chester/M'hd 2:18.72 4:17.21 6:30.23 8:44.57

Race: 531 2000m Womens 2x RA (38) (W 2x )
Scheduled start: 22/07 11:30 Actual start: 11:33 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 TRTS Thames/Tideway Sc 2:06.28 4:20.67 6:36.03 8:52.66
2 OK 2 TSSB Tideway Sc Sch B 2:11.84 4:28.31 6:44.49 8:57.18
6 OK 3 WAL Wallingford RC 2:10.24 4:23.76 6:43.63 9:02.05
4 OK 4 RCH Royal Chester RC 2:12.26 4:31.30 6:52.04 9:06.03
5 OK 5 AGAT Agecroft/Athena 2:17.16 4:38.22 9:15.70
3 OK 6 WYC Wycliffe SC 2:15.52 4:37.40 6:59.37 9:17.02

Race: 533 2000m Mens 1x RA (57) (M 1x )
Scheduled start: 22/07 11:40 Actual start: 11:41 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 LDRB Leander Club B 1:55.81 3:58.39 6:07.77 8:21.02
5 OK 2 VST Vesta RC 1:58.80 4:03.45 6:12.89 8:22.90
2 OK 3 MOL Molesey BC 2:01.55 4:09.62 6:20.42 8:27.31
4 OK 4 CRB Crabtree BC 2:03.12 4:10.23 6:18.65 8:30.78
3 OK 5 RDG Reading RC 2:03.78 4:14.62 6:27.93 8:41.82
1 OK 6 TEE Tees RC 2:14.90 4:27.14 6:44.77 8:59.93

Race: 534 2000m Mens Lw 1x SFA (51) (ML 1x )
Scheduled start: 22/07 11:45 Actual start: 11:48 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 EXE Exeter RC 2:00.09 4:09.61 6:23.66 8:37.99
3 OK 2 AKN Auriol Kensington 2:00.75 4:10.48 6:24.80 8:39.77
5 OK 3 SAN St Andrew BC 2:02.94 4:17.29 6:32.85 8:40.70
4 OK 4 QUT Queen's Tower BC 2:01.36 4:15.97 6:37.56 8:58.87
1 OK 5 TRC Thames RC 2:12.16 4:37.40 7:01.66 9:16.09
6 OK 6 MAR Marlow RC 2:07.39 4:33.25 6:58.62 9:18.88

Race: 535 2000m Mens Lw 1x SFB (51) (ML 1x )
Scheduled start: 22/07 11:50 Actual start: 11:53 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 BAC Bacon BC 2:21.96 4:18.73 6:00.00
5 OK 2 TTR Thames Tradesmen's 2:21.69 4:18.14 7:00.00
6 OK 3 NCRC Notts County RA C 2:25.32 4:19.28 8:00.00
1 OK 4 WLT Walton RC 2:22.94 4:19.80 9:00.00
3 OK 5 GROB Grosvenor RC B 2:24.91 4:26.59 10:00.00
2 OK 6 STAB Star Club B 2:42.69 4:46.20 11:00.00

Race: 536 2000m Womens 4+ RA (37) (W 4+ )
Scheduled start: 22/07 11:55 Actual start: 12:00 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MOL Molesey BC 2:00.76 4:12.97 6:24.38 8:31.27
6 OK 2 HRR Hereford RC 2:02.86 4:14.80 6:27.72 8:34.88
4 OK 3 UBI Univ of Birmingham 2:05.37 4:19.60 6:33.49 8:43.36
3 OK 4 DHRD Durham Un/Reading Un 2:12.41 4:35.00 6:56.32 9:09.36

Race: 537 2000m Mens 8+ RA (61) (M 8 )
Scheduled start: 22/07 12:00 Actual start: 12:05 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 MOL Molesey BC 1:31.63 3:09.67 6:33.62
3 OK 2 NAU Nautilus RC 1:36.64 3:14.81 6:38.10
6 OK 3 TRC Thames RC 1:37.45 3:18.32 6:43.26
5 OK 4 OBU Oxford Brookes Un 1:38.07 3:19.85 6:45.65
1 OK 5 MAR Marlow RC 1:40.33 3:26.19 7:05.13

Race: 538 2000m Mens J1x FINAL (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 22/07 12:07 Actual start: 12:12 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 DHL Dulwich Coll BC 2:00.12 4:08.24 6:16.90 8:20.11
5 OK 2 HOL Hollingworth Lake 1:58.92 4:09.53 6:21.43 8:28.34
3 OK 3 BTL Burton Leander RC 2:03.74 4:17.92 6:31.00 8:39.94
1 OK 4 DHR Durham ARC 2:07.71 4:26.85 6:45.74 8:55.49
4 OK 5 WYCC Wycliffe SC C 2:10.14 4:30.95 6:50.27 9:03.23

Race: 539 2000m Womens J4x FINAL (28) (WJ 4x )
Scheduled start: 22/07 12:14 Actual start: 12:16 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HENA Henley RC A 1:53.42 3:52.05 5:55.14 7:53.99
2 OK 2 HENB Henley RC B 1:56.80 4:01.47 6:10.62 8:12.75
1 OK 3 SLS St Leonard's Sch 2:02.58 4:15.94 6:24.29 8:29.72
4 OK 4 BTL Burton Leander RC 2:02.16 4:13.42 6:25.90 8:37.08
5 OK 5 GWC George Watson's Colleg 2:03.37 4:16.77 6:35.89 8:47.72

Race: 540 2000m Mens J2- FINAL (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 22/07 12:21 Actual start: 12:22 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 GLW Glasgow RC 1:52.47 3:49.64 5:49.11 7:46.64
1 OK 2 RGL RGS Lancaster BC 1:53.13 3:55.66 5:55.51 7:49.37
6 OK 3 CAN Canford School BC 1:53.48 3:52.89 5:53.64 7:51.45
3 OK 4 RGW RGS Worcester BC 1:56.93 3:58.64 6:01.68 8:02.61
4 OK 5 RSS Royal Shrewsbury Sch 1:57.49 4:00.97 6:06.82 8:09.48
2 OK 6 ETC Eton College BC 1:58.71 4:03.21 6:11.42 8:18.24

Race: 541 2000m Womens 1x FINAL (40) (W 1x )
Scheduled start: 22/07 12:28 Actual start: 12:29 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 WAL Wallingford RC 2:04.13 4:26.50 6:49.69 9:10.61
6 OK 2 WIN Winchester College BC 2:18.31 4:31.14 6:59.96 9:23.05
5 OK 3 UTRB Upper Thames RC B 2:14.88 4:38.87 7:07.24 9:25.12
1 OK 4 CBB C.B. BC 2:13.11 4:37.57 7:08.20 9:30.17
3 OK 5 FUR Furnivall SC 2:13.63 4:37.05 7:09.47 9:32.01
2 OK 6 DHR Durham ARC 2:15.97 4:44.41 7:19.13 9:45.49

Race: 542 2000m Womens J4+ FINAL (23) (WJ 4+ )
Scheduled start: 22/07 12:35 Actual start: 12:35 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 HMG Haberdashers Monmouth 2:00.82 4:12.10 6:23.18 8:32.67
3 OK 2 ASR Aberdeen Schs RA 2:07.49 4:20.09 6:32.89 8:40.29
2 OK 3 BDH Bedford High Sch 2:05.31 4:18.23 6:34.96 8:45.87
5 OK 4 SPG St Pauls Girls Sch 2:08.01 4:23.74 6:40.35 8:47.73
4 OK 5 LEH Lady E Holles Sch 2:07.75 4:24.40 6:47.92 8:48.34
1 OK 6 OUNA Oundle Sch BC A 2:09.46 4:29.26 9:00.54

Race: 543 2000m Mens Lw 2x FINAL (49) (ML 2x )
Scheduled start: 22/07 12:42 Actual start: 12:42 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 1:59.17 3:46.20 5:43.94 7:40.54
6 OK 2 UTR Upper Thames RC 2:01.59 3:45.67 5:45.07 7:45.77
5 OK 3 NCRA Notts County RA A 2:00.47 3:48.07 5:49.43 7:53.56
2 OK 4 STA Star Club 2:04.01 3:56.42 5:58.25 7:58.25
4 OK 5 MOL Molesey BC 2:06.54 3:50.91 5:55.75 8:00.27
1 OK 6 CLD Clydesdale ARC 2:02.74 3:55.22 5:58.98 8:01.74

Race: 544 2000m Mens 4+ FINAL (54) (M 4+ )
Scheduled start: 22/07 12:49 Actual start: 12:50 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 NCR Notts County RA 1:43.29 3:46.70 5:19.53 7:03.92
1 OK 2 ULO Univ of London BC 1:45.05 3:34.03 5:23.19 7:05.95
3 OK 3 NAU Nautilus RC 1:44.64 3:32.15 5:21.13 7:07.48
5 OK 4 MAR Marlow RC 1:42.72 3:31.66 5:22.04 7:09.97
6 OK 5 TRC Thames RC 1:42.36 3:31.39 5:22.60 7:14.17
2 OK 6 KTR Kingston RC 1:45.71 3:36.09 5:30.11 7:24.66

Race: 545 2000m Mens Lw 2- FINAL (50) (ML 2- )
Scheduled start: 22/07 15:12 Actual start: 15:14 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NCRA Notts County RA A 3:53.47 5:46.27 7:41.55
6 OK 2 UTRA Upper Thames RC A 3:57.17 5:53.42 7:49.66
4 OK 3 CLY Clyde ARC 3:59.01 5:58.06 7:54.38
2 OK 4 NCRB Notts County RA B 3:59.47 6:00.83 7:59.97
1 OK 5 BANH B Avon/Northampton 4:04.63 6:02.21 8:03.66
3 OK 6 RDU Reading Univ BC 4:15.34 6:12.66 8:16.63

Race: 546 2000m Womens 4- FINAL (41) (W 4- )
Scheduled start: 22/07 13:03 Actual start: 13:06 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 KTR Kingston RC 1:52.31 3:50.37 5:49.94 7:50.59
5 OK 2 NAU Nautilus RC 1:53.64 3:53.24 5:54.35 7:52.52
3 OK 3 ACEU C'dale/Edin Un/Aberdn 1:55.32 3:52.97 5:54.04 7:53.13
4 OK 4 IMQT Imperial/Queen Tower 2:00.07 4:05.13 6:07.05 8:10.20
1 OK 5 TSGL TSS/Globe 2:03.32 4:06.91 6:11.42 8:15.50
2 OK 6 NBC Nottongham BC 2:06.15 4:12.41 6:15.06 8:20.36

Race: 547 2000m Mens 4X FINAL (60) (M 4x )
Scheduled start: 22/07 13:10 Actual start: 13:11 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 1:41.37 3:23.73 5:09.76 6:57.04
5 OK 2 OXD Oxf & District Sc 1:38.96 3:23.43 5:10.89 6:59.23
2 OK 3 MGWL A'deen/Lndr/Geo/Marlow 1:34.05 3:24.53 5:13.83 7:01.45
1 OK 4 RCH Royal Chester RC 3:27.96 5:16.71 7:06.14
4 OK 5 ROB Rob Roy BC 1:40.53 3:27.24 5:20.27 7:14.15

Race: 548 2000m Mens Coast 1X FINAL 62 (MC 1x )
Scheduled start: 22/07 13:17 Actual start: 13:22 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 STH Southsea RC 2:04.11 4:19.90 6:37.19 8:55.49
4 OK 2 BTCA BTC Southampton) A 2:10.36 4:31.77 6:55.85 9:17.72
3 OK 3 BUAA Bournemouth Univ A 2:15.11 4:36.18 7:02.36 9:28.31
2 OK 4 BTCC BTC Southampton C 2:27.37 4:58.89 7:28.86 9:53.01
5 OK 5 WAB Westover & B'mouth 2:16.63 4:39.98 7:22.40 10:00.13
1 OK 6 BTCB BTC Southampton B 2:29.31 5:11.39 7:46.64 10:18.00

Race: 549 2000m Womens 4X FINAL (42) (W 4x )
Scheduled start: 22/07 13:24 Actual start: 13:27 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NAU Nautilus RC 1:46.82 3:39.94 5:34.60 7:27.65
5 OK 2 TSS Tideway Sc Sch 1:48.33 3:42.33 5:37.86 7:30.76
4 OK 3 EHSN Evesham/Head/St Neats 1:48.91 3:44.88 5:40.54 7:33.15
6 OK 4 LBR Loughborough BC 1:51.04 3:47.16 5:41.50 7:33.94
3 OK 5 UTGL Upper Thames/Globe 1:52.25 3:48.37 5:43.09 7:34.92
1 OK 6 LDF Llandaff RC 1:55.19 3:57.19 6:02.10 8:00.20

Race: 550 2000m Mens 2- FINAL (56) (M 2- )
Scheduled start: 22/07 13:31 Actual start: 13:33 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 ABRG Rob Gordons/Aberdeen 1:45.24 3:36.89 5:28.92 7:27.96
4 OK 2 ULO Univ of London BC 1:48.83 3:43.97 5:38.84 7:32.99
1 OK 3 IMP Imperial Coll BC 1:47.16 3:41.38 5:36.26 7:33.08
2 OK 4 MOL Molesey BC 1:52.22 3:47.34 5:43.66 7:41.02
6 OK 5 QUT Queen's Tower BC 1:48.10 3:38.92 5:30.75 7:45.92
3 OK 6 LDR Leander Club 1:51.90 3:51.42 5:52.42 8:08.90

Race: 551 2000m Womens J8 FINAL (29) (WJ 8 )
Scheduled start: 22/07 13:38 Actual start: 13:42 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 HED Headington Sch BC 1:51.16 3:48.86 5:50.43 7:52.33
5 OK 2 HMG Haberdashers Monmouth 1:55.57 3:54.34 5:56.41 7:58.61
4 OK 3 KSW Kings Sch Worcester 1:55.20 3:57.90 6:03.42 8:09.47
1 OK 4 OUN Oundle School BC 2:00.34 4:09.15 6:20.02 8:30.39
3 OK 5 HEN Henley RC 1:59.59 4:09.55 6:22.12 8:39.34
2 OK 6 CAN Canford School BC 2:04.23 4:19.72 6:33.89 8:48.62

Race: 552 2000m Mens Lwt 4- FINAL (52) (ML 4- )
Scheduled start: 22/07 13:45 Actual start: 13:47 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NCR Notts County RA 1:40.32 3:26.47 5:13.97 7:02.03
5 OK 2 FUR Furnival SC 1:43.63 3:30.68 5:20.10 7:06.87
3 OK 3 LRCA London RC A 1:44.28 3:32.05 5:21.74 7:07.84
4 OK 4 CLGL Clyde/Glasgow 1:46.14 3:38.59 5:30.99 7:22.13
1 OK 5 TWK Twickenham RC 1:50.29 3:45.53 5:41.84 7:35.74
2 OK 6 TRC Thames RC 1:52.61 3:49.12 5:46.40 7:41.70

Race: 553 2000m Womens Lt 2X FINAL(44) (WL 2x )
Scheduled start: 22/07 13:52 Actual start: 13:53 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TRCB Thames RC B 4:23.45 6:38.53 8:52.27
5 OK 2 HRR Hereford RC 4:23.09 6:41.38 8:58.82
6 OK 3 TRCA Thames RC A 4:27.83 6:46.96 9:03.17
2 OK 4 GRO Grosvenor RC 4:38.10 6:57.28 9:13.05
4 OK 5 CCH Christchurch RC 4:40.60 7:02.17 9:22.14
1 OK 6 BRYO Bradford/York City 5:06.89 7:40.47 10:10.06

Race: 554 2000m Mens J4- FINAL (34) (MJ 4- )
Scheduled start: 22/07 13:59 Actual start: 13:59 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 ASR Aberdeen Sch RA 1:45.27 4:17.85 5:34.88 7:28.04
5 OK 2 TFS Tiffin Sch BC 1:48.39 4:18.74 5:39.89 7:37.14
4 OK 3 BDS Bedford Sch BC 1:46.93 4:18.33 5:48.95 7:48.57
1 OK 4 WBS Windsor Boys Sch 1:54.06 4:19.53 5:53.72 7:49.42
3 OK 5 YAS Yarm School BC 1:50.30 4:19.14 5:56.30 7:57.89
2 OK 6 KSW Kings Sch Worcester 1:55.17 4:19.90 6:03.10 8:03.12

Race: 555 2000m Womens 8 FINAL (43) (W 8 )
Scheduled start: 22/07 14:06 Actual start: 14:07 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TRCA Thames RC A 3:28.71 5:19.20 7:09.51
4 OK 2 TWK Twickenham RC 3:33.63 5:27.04 7:17.10
6 OK 3 TRCB Thames RC B 3:36.00 5:28.60 7:18.92
2 OK 4 OSI Osiris BC 3:44.85 5:39.35 7:30.80
3 OK 5 AKN Auriol Kensington RC 5:38.95 7:31.24
1 OK 6 OXC City of Oxford RC 3:45.06 5:44.19 7:40.15

Race: 556 2000m Mens 2X FINAL (55) (M 2x )
Scheduled start: 22/07 14:13 Actual start: 14:14 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NCR Notts County RA 1:42.60 3:28.74 5:20.21 7:09.98
5 OK 2 BURD Burway/Reading 1:45.11 3:36.29 5:28.06 7:15.16
3 OK 3 TSFS TSS/Furnival SC 1:45.86 3:36.89 5:28.77 7:15.95
4 OK 4 OXD Oxford & Dist 1:49.22 3:41.79 5:33.99 7:26.17
1 OK 5 PTHS Putney Town/HSBC 1:49.68 3:42.40 5:37.41 7:32.34
2 OK 6 MAR Marlow RC 1:48.20 3:42.02 5:39.78 7:36.30

Race: 557 2000m Womens J2X FINAL (WJ 2x )
Scheduled start: 22/07 14:20 Actual start: 14:20 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 HEN Henley RC 1:56.66 4:01.07 6:05.81 8:10.70
3 OK 2 WYC Wycliffe SC 2:03.21 4:12.07 6:20.83 8:26.38
1 OK 3 YOSP York City/St.Peters 2:01.23 4:11.53 6:24.72 8:31.48
5 OK 4 TEE Tees RC 2:04.68 4:18.47 6:31.10 8:35.19
2 OK 5 STA Star Club 2:05.95 4:18.79 6:32.36 8:45.06
4 OK 6 MNC Monmouth Comp 2:07.99 4:24.10 6:44.40 8:57.32

Race: 558 2000m Mens Coast 2- FINAL 64 (MC 2- )
Scheduled start: 22/07 14:27 Actual start: 14:29 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 ITC Itchen Imperial RC 2:09.92 4:27.63 6:47.78 9:01.25
5 OK 2 WAB Westover & B'mouth 2:12.57 4:29.38 6:50.12 9:01.85
1 OK 3 RYD Ryde RC 2:38.61 5:17.63 8:04.42 10:42.37

Race: 559 2000m Mens Lwt 4X FINAL (53) (ML 4x )
Scheduled start: 22/07 14:34 Actual start: 14:35 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 MGWL Abdn Un/Lndr/Geor/Marl 1:39.91 3:18.21 5:03.39 6:42.77
4 OK 2 WLT Walton RC 1:41.85 3:24.53 5:08.43 6:51.22
6 OK 3 PEC Peterb City RC 1:40.64 3:21.40 5:07.85 6:53.64
3 OK 4 TSS Tideway Sc Sch 1:42.35 3:24.09 5:11.65 6:56.49
1 OK 5 HALM Hampton/Lghbr/Mhd/Mol 1:44.39 3:27.75 5:16.55 7:03.14
2 OK 6 ROB Rob Roy BC 1:43.53 3:29.47 5:20.77 7:10.12

Race: 560 2000m Womens Lt 2- FINAL(45) (WL 2- )
Scheduled start: 22/07 14:41 Actual start: 14:44 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TSCL TSS/Globe 2:00.21 4:07.25 6:14.60 8:23.34
6 OK 2 CLD Clydesdale ARC 2:01.65 4:10.10 6:22.36 8:40.86
2 OK 3 TSDU TSS/Durham Univ 2:05.36 4:18.12 6:31.34 8:45.97
1 OK 4 AVN Avon County RC 2:04.66 4:19.62 6:33.67 8:53.72
3 OK 5 AUGU Ab'dn/Glasgow Un 2:08.62 4:22.08 6:40.73 9:02.64
4 OK 6 NRR Norwich RC 2:07.11 4:23.28 6:42.56 9:05.76

Race: 561 2000m Mens J4x FINAL (35) (MJ 4x )
Scheduled start: 22/07 14:48 Actual start: 14:49 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TFS Tiffin Sch BC 1:35.80 3:19.56 5:07.31 6:52.10
6 OK 2 WBS Windsor Boys' Sch 1:34.62 3:18.55 5:07.72 6:54.01
4 OK 3 BLST B Leander/Stourport 1:37.39 3:24.15 5:12.64 6:58.35
3 OK 4 WYC Wycliffe SC 1:39.58 3:25.43 5:13.35 6:58.87
1 OK 5 DLH Dulwich Coll BC 1:41.22 3:30.38 5:23.40 7:17.41
2 OK 6 STA Star Club 1:38.95 3:28.66 5:24.97 7:19.34

Race: 562 2000m Womens J2- FINAL (25) (WJ 2- )
Scheduled start: 22/07 14:55 Actual start: 14:55 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 LEHB Lady E Holles B 2:12.09 4:36.13 7:05.03 9:22.50
6 OK 2 CAN Canford School BC 2:14.68 4:37.34 7:07.36 9:29.00
3 OK 3 ASR Aberdeen Schs RA 2:09.15 4:33.98 7:08.01 9:29.66
5 OK 4 HEN Henley RC 2:13.17 4:40.40 7:17.97 9:48.91
4 OK 5 OUN Oundle School BC 2:15.69 4:48.01 7:26.55 9:52.73
2 OK 6 LEHA Lady E Holles A 2:20.64 4:53.07 7:31.73 9:58.30

Race: 563 2000m Womens Lw 1x FINAL 46 (WL 1x )
Scheduled start: 22/07 15:02 Actual start: 15:02 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 LIV L'pool Victoria RC 2:10.92 4:25.31 6:44.89 9:02.39
3 OK 2 NCRA Notts County RA A 2:13.80 4:32.11 6:50.17 9:07.51
6 OK 3 BWBB Bewl Bridge RC B 2:16.43 4:32.81 6:50.73 9:10.75
1 OK 4 STA Star Club 2:09.34 4:28.29 6:52.09 9:14.31
4 OK 5 MAA Mortlake Anglian 2:12.64 4:34.42 6:54.21 9:15.04
2 OK 6 WIN Winchester Coll BC 2:11.75 4:33.81 7:03.73 9:32.10

Race: 564 2000m Womens 2- FINAL (39) (W 2- )
Scheduled start: 22/07 15:09 Actual start: 15:10 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TTR Thames Tradesmen's 1:57.68 4:08.27 6:22.03 8:30.25
6 OK 2 TRC Thames RC 2:01.69 4:14.22 6:29.31 8:38.75
4 OK 3 NBC Nottingham BC 2:08.59 4:23.45 6:39.38 8:48.49
3 OK 4 WRR Worcester RC 2:02.61 4:17.98 6:38.98 8:54.46
1 OK 5 KTR Kingston RC 2:07.29 4:24.85 6:45.28 8:59.63
2 OK 6 LER Leicester RC 2:12.04 4:28.15 6:51.90 9:08.02

Race: 565 2000m Mens 4- FINAL (59) (M 4- )
Scheduled start: 22/07 15:16 Actual start: Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 OUB Oxford Univ BC 1:00.00
4 OK 2 WRR Worcester RC 2:00.00
2 OK 3 ROB Rob Roy BC 3:00.00
6 OK 4 NAU Nautilus RC 4:00.00
1 OK 5 HRR Hereford RC 5:00.00
3 OK 6 MAR Marlow RC 6:00.00

Race: 566 2000m Womens 1x FINAL (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 22/07 15:23 Actual start: 15:26 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WYC Wycliffe SC 2:16.71 4:38.87 7:02.49 9:23.58
5 OK 2 CMB Cambois ARC 2:14.23 4:36.93 7:02.75 9:27.80
3 OK 3 RDG Reading RC 2:13.58 4:35.30 7:00.84 9:29.14
4 OK 4 SUA Stratford u Avon 2:21.79 4:50.32 7:24.62 9:58.49
1 OK 5 HED Headington Sch BC 2:29.12 5:45.71 7:35.90 10:06.46

Race: 567 2000m Mens Coastal 4+ (63) (MC 4+ )
Scheduled start: 22/07 15:30 Actual start: 15:34 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 BUAA B'mouth Un Alum A 1:56.24 3:58.64 6:03.82 8:10.31
4 OK 2 LYM Lymington ARC 1:55.71 4:00.50 6:09.04 8:17.12
1 OK 3 SHS Shanklin & S'down 2:01.34 4:11.60 6:21.99 8:33.82
2 OK 4 RYD Ryde RC 2:02.74 4:13.25 6:25.89 8:36.16
6 OK 5 BTCA BTC (S'ton) RC A 2:03.74 4:15.30 6:27.39 8:41.44
3 OK 6 BTCB BTC (S'ton) RC B 2:05.09 4:21.93 6:45.82 9:03.85

Race: 568 2000m Mens 23 1x FINAL (36) (M23 1x )
Scheduled start: 22/07 15:37 Actual start: 15:39 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NGU Nottingham Univ 4:04.21 6:35.35 8:21.26
3 OK 2 STG Stirling Amateur 4:06.08 6:35.72 8:25.99
5 OK 3 STU Staffordshire Univ 4:24.98 6:36.05 8:34.17
2 OK 4 IMP Imperial Coll BC 4:14.64 6:36.36 8:34.39
1 OK 5 WLT Walton RC 4:27.32 6:42.39 8:53.10
4 OK 6 DHU Durham Univ BC 4:10.75 6:40.69 8:55.81

Race: 569 2000m Womens Lw 4- FINAL 47 (WL 4- )
Scheduled start: 22/07 15:44 Actual start: 15:44 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 KTR Kingston RC 1:49.67 3:51.91 5:55.69 8:00.73
4 OK 2 IMQT IC/Queen's Tower 1:55.04 3:58.92 6:01.61 8:05.99
2 OK 3 NBC Nottingham BC 1:53.31 3:56.24 5:59.90 8:06.18
1 OK 4 WAL Wallingford RC 1:57.58 4:05.26 6:14.12 8:24.59

Race: 570 2000m Mens J2x FINAL (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 22/07 15:51 Actual start: 15:51 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 DLIM Dulwich Coll/IC 1:46.54 3:43.00 5:40.61 7:35.75
2 OK 2 DLH Dulwich Coll BC 1:44.87 3:40.84 5:43.56 7:42.47
5 OK 3 TFS Tiffin Sch BC 1:47.47 3:46.46 5:49.52 7:44.14
4 OK 4 WBSB Windsor Boys Sch B 1:51.81 3:51.91 5:53.68 7:45.62
3 OK 5 BTL Burton Leander RC 1:53.45 3:53.77 5:56.01 7:51.14
1 OK 6 WRR Worcester RC 1:48.32 3:48.92 5:55.08 7:53.07

Race: 571 2000m Womens 2x FINAL (38) (W 2x )
Scheduled start: 22/07 15:58 Actual start: 15:57 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HRRA Hereford RC A 1:59.29 4:03.48 6:08.83 8:13.54
3 OK 2 QUT Queen's Tower BC 2:03.61 4:08.30 6:13.26 8:17.82
4 OK 3 TRTS Thames/Tideway Sc 1:58.52 4:08.63 6:16.25 8:22.91
6 OK 4 HRRB Hereford RC B 1:56.35 4:06.74 6:18.16 8:28.98
2 OK 5 WAL Wallingford RC 2:00.03 4:09.23 6:20.34 8:32.37
1 OK 6 TSSB Tideway Sc Sch B 4:16.71 6:29.14 8:41.11

Race: 572 2000m Womens J4- FINAL (27) (WJ 4- )
Scheduled start: 22/07 16:05 Actual start: 16:05 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HMG Haberdashers Monmouth 1:56.42 4:00.34 6:06.16 8:14.52
2 OK 2 HEN Henley RC 2:00.14 4:06.82 6:14.95 8:25.26

Race: 573 2000m Mens 1x FINAL (57) (M 1x )
Scheduled start: 22/07 16:12 Actual start: 16:15 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NAUB Nautilus RC B 1:45.65 3:45.47 5:46.66 7:44.81
3 OK 2 ULO Univ of London BC 1:51.52 3:52.83 5:55.61 7:57.43
4 OK 3 LDRB Leander Club B 1:53.15 3:57.50 6:00.83 8:00.36
1 OK 4 VST Vesta RC 1:54.75 4:01.56 6:05.88 8:07.54
5 OK 5 STP Stourport BC 1:53.87 3:59.49 6:05.04 8:08.80
2 OK 6 MOL Molesey BC 1:59.60 4:08.39 6:15.56 8:20.36

Race: 574 2000m Mens Lw 1x FINAL (51) (ML 1x )
Scheduled start: 22/07 16:19 Actual start: 16:21 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 AKN Auriol Kensington RC 1:53.37 3:57.27 5:55.36 7:57.26
5 OK 2 EXE Exeter RC 1:54.37 3:58.99 5:59.63 7:59.95
6 OK 3 BAC Bacon BC 1:57.04 4:00.85 6:03.72 8:05.94
1 OK 4 SAN St Andrew BC 1:59.06 4:03.58 6:07.52 8:06.55
3 OK 5 TTR Thames Tradesmen's RC 2:00.74 4:06.00 6:10.62 8:14.10
2 OK 6 NCRC Notts County RA C 2:04.31 4:11.89 6:18.86 8:25.78

Race: 575 2000m Womens Lt 4X FINAL(48) (WL 4x )
Scheduled start: 22/07 16:26 Actual start: 16:25 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 REB Rebecca RC 1:48.68 3:43.98 5:39.63 7:32.44
2 OK 2 GMUT M'lake/Globe/UTRC 1:49.96 3:45.70 5:42.59 7:35.54
1 OK 3 ADTS Avon/TSS/Durham Univ 1:52.73 3:53.96 5:52.43 7:48.88
3 OK 4 TRC Thames RC 1:51.24 3:52.36 5:52.00 7:49.26

Race: 576 2000m Mens J4+ FINAL (30) (MJ 4+ )
Scheduled start: 22/07 16:33 Actual start: 16:33 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WBS Windsor Boys' Sch 1:42.71 3:36.81 5:33.53 7:26.80
3 OK 2 KSW Kings Sch Worcester 1:43.66 3:37.76 5:34.91 7:27.25
1 OK 3 MOL Molesey BC 1:46.38 3:42.25 5:42.89 7:40.32
2 OK 4 PAN Pangbourne Coll BC 2:17.49 3:46.45 5:46.95 7:41.86
5 OK 5 GWC George Watsons Coll 1:45.78 3:44.68 5:49.22 7:54.55
4 OK 6 HAMB Hampton Sch B 1:48.22 3:50.73 5:56.89 7:57.59

Race: 577 2000m Womens 4+ FINAL (37) (W 4+ )
Scheduled start: 22/07 16:40 Actual start: 16:40 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 TRCA Thames RC A 1:49.88 3:45.21 5:42.09 7:36.72
4 OK 2 OBU Oxford Brookes Univ 1:49.41 3:46.33 5:43.90 7:38.89
3 OK 3 MOL Molesey BC 1:54.45 3:57.01 5:58.92 7:57.46
5 OK 4 TRCB Thames RC B 1:56.23 3:57.62 6:00.54 7:58.84
2 OK 5 HRR Hereford RC 1:58.04 4:01.96 6:06.13 8:06.93
1 OK 6 UBI Univ of Birmingham BC 1:59.14 4:05.64 6:10.93 8:12.99

Race: 578 2000m Mens Eights FINAL (61) (M 8 )
Scheduled start: 22/07 16:45 Actual start: 16:48 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 OUIS Oxford Un/Isis BC 1:26.94 3:00.13 4:34.45 6:06.74
4 OK 2 MOL Molesey BC 1:29.35 3:03.10 4:36.44 6:06.85
6 OK 3 NCR Notts County RA 1:30.43 3:05.78 4:40.04 6:12.99
3 OK 4 LDR Leander Club 1:32.18 3:08.47 4:44.35 6:19.10
1 OK 5 NAU Nautilus RC 1:34.34 3:11.22 4:48.14 6:21.94
2 OK 6 TRC Thames RC 1:33.71 3:14.02 4:51.22 6:25.47