NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN

National Rowing Championships of GB Logo

Results Saturday 21st July 2001


Race: 301 2000m Womens J14 1X SFA (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 21/07 08:30 Actual start: 08:35 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 RCH Royal Chester RC 2:38.48 5:24.75 8:16.73 11:05.26
6 OK 2 SNEA St.Neots RC A 2:35.11 5:23.50 8:19.87 11:10.62
2 OK 3 QEHA Q Elizabeth HS A 2:45.86 5:39.94 8:33.14 11:24.44
5 OK 4 HED Headington School BC 2:50.66 5:52.49 9:00.17 12:00.60
1 OK 5 DHR Durham ARC 3:00.33 6:06.10 9:11.38 12:14.21
3 OK 6 WRR Worcester RC 3:01.47 6:17.92 9:33.78 12:38.04

Race: 302 2000m Womens J14 1X SFB (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 21/07 08:35 Actual start: 08:39 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 RDGA Reading RC A 2:29.08 5:17.52 8:04.40 10:44.84
5 OK 2 LEH Lady Eleanor Holles 2:29.73 5:19.95 8:08.30 10:47.69
6 OK 3 SNEB St.Neots RC B 2:30.29 5:24.20 8:17.67 11:14.79
2 OK 4 CLS Chester le Street ARC 2:37.90 5:34.75 8:31.94 11:19.90
1 OK 5 SNEC St.Neots RC C 2:54.29 6:12.35 9:26.51 12:36.20

Race: 303 2000m Womens J15 1X SFA (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 08:40 Actual start: 08:43 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 UTRA Upper Thames RC A 2:38.29 5:38.47 8:01.98 10:35.37
3 OK 2 QEH Queen Elizabeth HS 2:36.26 5:23.69 8:00.97 10:36.67
4 OK 3 MARA Marlow RC A 2:35.33 5:37.95 8:04.40 10:38.06
5 OK 4 RCHA Royal Chester RC A 2:41.48 5:38.90 8:06.02 10:38.34
2 OK 5 SUA Stratford upon Avon BC 2:54.11 5:45.96 8:40.63 11:24.18
1 OK 6 UTRB Upper Thames RC B 2:51.37 5:42.01 8:42.45 11:28.71

Race: 304 2000m Womens J15 1X SFB (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 08:45 Actual start: Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NTH Nithsdale ARC 1:00.00
2 OK 2 HRR Hereford RC 2:00.00
4 OK 3 MARB Marlow RC B 3:00.00
5 OK 4 NWK Newark RC 4:00.00
1 OK 5 DAH Dame Alice Harpur Sch 5:00.00
3 OK 6 WYC Wycliffe SC 6:00.00

Race: 305 2000m Womens J16 1X SFA (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 08:50 Actual start: 08:53 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 WYC Wycliffe SC 2:20.12 4:54.12 7:25.51 10:12.10
3 OK 2 MNB Monkton Bluefriars BC 2:42.45 5:20.99 8:05.47 10:46.58
6 OK 3 BTL Burton Leander RC 2:32.38 5:28.09 8:10.47 10:52.82
4 OK 4 GRH Grange Sch (Hartford) 2:34.93 5:42.08 8:31.92 11:23.01
1 OK 5 WLT Walton RC 2:43.84 5:46.61 8:45.90 11:41.41
2 OK 6 LAJ Lancaster John O'Gaunt 2:54.89 6:06.63 9:13.25 12:26.59

Race: 306 2000m Womens J16 1X SFB (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 08:55 Actual start: 08:56 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 DHR Durham ARC 2:33.38 5:10.03 7:45.83 10:27.67
5 OK 2 QEH Q Elizabeth HS 2:31.99 5:10.53 7:50.24 10:31.26
3 OK 3 CMB Cambois ARC 2:46.83 5:23.63 8:07.37 10:45.07
4 OK 4 CAS Castle Semple RC 2:42.11 5:26.62 8:15.17 11:02.29
2 OK 5 DAH Dame Alice Harpur Sch 2:51.52 5:37.91 8:25.97 11:07.17
1 OK 6 DTTB Dart-Totnes ARC B 2:50.20 5:36.51 8:27.47 11:13.10

Race: 307 2000m Mens J15 1x SFA (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 09:00 Actual start: 09:04 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 KSWB KS Worcester B 2:09.55 4:29.82 6:56.09 9:15.87
4 OK 2 QPH Queens Park HS 2:11.11 4:32.20 7:03.07 9:25.49
5 OK 3 MARB Marlow RC B 2:13.19 4:40.71 7:17.03 9:36.75
1 OK 4 RDG Reading RC 2:22.23 4:49.35 7:21.24 9:37.67
2 OK 5 SES St Edward's Sch BC 2:22.90 4:55.23 7:39.47 9:58.05
6 OK 6 CLS Chester le Street ARC 2:18.33 4:49.90 7:34.25 10:09.29

Race: 308 2000m Mens J15 1x SFB (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 09:05 Actual start: 09:09 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 MARA Marlow RC A 2:10.04 4:37.55 7:03.39 9:22.34
5 OK 2 EVSB Evesham RC B 2:16.29 4:43.32 7:08.61 9:31.31
1 OK 3 EVSA Evesham RC A 2:25.64 4:53.97 7:26.35 9:49.23
2 OK 4 KCH Kings Sch Chester 2:21.63 4:56.14 7:30.48 10:01.06
4 OK 5 PANB Pangbourne Coll BC B 2:31.83 5:07.80 7:40.21 10:04.23
3 OK 6 TSS Tideway Scullers Sch 2:33.41 5:15.67 8:02.58 10:39.62

Race: 309 2000m Mens J16 1x SFA (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 09:10 Actual start: 09:14 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 MAR Marlow RC 2:10.19 4:35.09 6:58.24 9:21.93
5 OK 2 TSSA Tideway Sc Sch A 2:11.78 4:37.23 7:04.44 9:26.39
6 OK 3 DLH Dulwich Coll BC 2:17.83 4:41.24 7:06.01 9:30.23
1 OK 4 HEN Henley RC 2:20.82 4:51.00 7:21.70 9:55.02
2 OK 5 DHS Durham Sch BC 2:29.45 5:14.20 8:08.01 10:53.94
3 OK 6 WBSA Windsor Boys Sch A 2:34.44 5:22.44 8:38.17 11:06.85

Race: 310 2000m Mens J16 1x SFB (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 09:15 Actual start: 09:18 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 DHRB Durham ARC B 2:13.21 4:39.77 7:04.42 9:30.12
5 OK 2 TSSB Tideway Sc Sch B 2:14.91 4:40.18 7:10.69 9:38.04
4 OK 3 PEC Peterborough City RC 2:12.36 4:40.60 7:11.68 9:40.02
1 OK 4 NCRB Notts County RA B 2:19.29 4:49.00 7:22.79 9:48.24
3 OK 5 DHRA Durham ARC A 2:22.06 4:52.49 7:27.85 9:57.03
2 OK 6 BEW Bewdley RC 2:19.88 4:55.12 7:44.41 10:30.76

Race: 315 2000m Mens J14 2x SFA (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 21/07 09:40 Actual start: 09:44 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RBCA Reading BCS A 2:24.49 4:48.22 7:04.64 9:34.57
3 OK 2 WBS Windsor Boys' Sch 2:21.25 4:54.49 7:20.25 9:48.40
6 OK 3 GHS George Heriot's Sch 2:09.49 5:03.97 7:28.18 9:58.47
4 OK 4 PAN Pangbourne Coll BC 2:24.76 5:00.31 7:30.57 10:16.45
1 OK 5 RBCB Reading BCS B 2:27.66 5:25.01 7:45.40 10:24.51
2 OK 6 GRH Grange Sch (Hartford) 2:38.14 8:19.82 11:06.98

Race: 316 2000m Mens J14 2x SFB (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 21/07 09:45 Actual start: 09:49 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 UTR Upper Thames RC 2:13.19 4:34.30 7:02.52 9:36.58
6 OK 2 EVS Evesham RC 2:16.02 4:37.93 7:13.28 10:20.07
4 OK 3 PEC Peterborough City RC 2:19.21 45:16.21 7:38.12 10:35.41
3 OK 4 KCH King's Sch Chester 2:25.04 4:58.95 7:56.82 11:14.78
1 OK 5 PON Ponteland High Sch 2:33.29 5:24.36 8:26.31 12:20.47
2 OK 6 RGW RGS Worcester 2:45.57 5:51.43 9:07.27 12:30.52

Race: 317 2000m Mens J15 2x SFA (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 21/07 09:50 Actual start: 09:55 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NWH Northwich RC 2:06.62 4:20.91 6:41.95 9:04.32
6 OK 2 DLH Dulwich Coll BC 2:02.34 4:25.38 6:57.07 9:24.91
4 OK 3 RCH Royal Chester RC 2:13.73 4:39.19 7:05.63 9:26.13
1 OK 4 MAR Marlow RC 2:25.64 4:58.13 7:29.82 9:40.02
3 OK 5 HAM Hampton Sch BC 2:17.50 4:44.01 7:12.17 9:40.37
2 OK 6 NTH Nithsdale ARC 2:22.66 4:51.83 7:26.09 9:41.68

Race: 318 2000m Mens J15 2x SFB (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 21/07 09:55 Actual start: 10:00 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 MNC Monmouth Comp Sch BC 2:08.52 4:24.63 6:45.48 8:57.59
5 OK 2 SNE St Neots RC 2:09.47 4:27.74 6:48.80 9:07.11
4 OK 3 MHD Maidenhead RC 2:20.70 4:41.36 7:02.75 9:14.53
1 OK 4 GLR Gloucester RC 2:13.76 4:36.13 7:02.48 9:19.80
3 OK 5 TFS Tiffin Sch BC 2:20.10 4:46.69 7:17.62 9:42.33
2 OK 6 RBC Reading Blue Coat Sch 2:24.56 4:59.18 7:30.80 9:51.18

Race: 319 2000m Mens J16 2x SFA (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 21/07 10:00 Actual start: 10:05 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 HENA Henley RC A 2:07.53 4:15.12 6:26.61 8:47.76
5 OK 2 EVS Evesham RC 2:08.64 4:24.88 6:41.47 8:54.85
1 OK 3 GLR Gloucester RC 2:12.53 4:30.99 6:50.50 9:02.79
3 OK 4 RGW RGS Worcester BC 2:10.88 4:31.87 6:53.81 9:10.88
4 OK 5 CLS Chester le Street ARC 2:11.24 4:40.91 7:14.24 9:39.10
2 OK 6 PON Ponteland High Sch 2:27.80 5:14.64 8:20.46 10:56.90

Race: 320 2000m Mens J16 2x SFB (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 21/07 10:05 Actual start: 10:10 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MAR Marlow RC 2:02.49 4:14.98 6:29.73 8:36.87
6 OK 2 HENB Henley RC B 2:09.19 4:23.82 6:36.47 8:44.22
2 OK 3 SGC St Georges Coll BC 2:08.56 4:23.25 6:37.82 8:47.30
5 OK 4 SUD Sudbury RC 2:07.43 4:27.37 6:43.67 8:49.47
1 OK 5 RUWR Runcorn/Warrington 2:06.47 4:25.71 6:43.95 9:00.77
4 OK 6 WBS Windsor Boys' Sch 2:11.37 4:31.66 6:54.23 9:14.18

Race: 323 2000m Mens Lwt 1x EC (51) (ML 1x )
Scheduled start: 21/07 10:20 Actual start: 10:22 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 AKN Auriol Kensington RC 2:06.54 4:20.40 6:44.96 9:03.49
1 OK 2 BAC Bacon Boat Club 2:06.85 4:22.93 6:47.61 9:05.77
6 OK 3 TRC Thames RC 2:12.02 4:31.10 6:59.51 9:12.98
4 OK 4 GROB Grosvenor RC B 2:10.85 4:29.17 6:54.62 9:13.22
3 OK 5 RCHB Royal Chester RC B 2:15.47 4:41.84 7:14.96 9:40.73

Race: 324 2000m Mens Lwt 1X ED (51) (ML 1x )
Scheduled start: 21/07 10:25 Actual start: 10:29 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 QUT Queens Tower BC 2:15.60 4:33.21 7:06.88 9:18.18
3 OK 2 GROB Grosvenor RC B 2:18.75 4:42.76 7:10.99 9:32.84
1 OK 3 MAR Marlow RC 2:21.26 4:45.14 7:13.08 9:46.32
5 OK 4 CSA City of Swansea RC 2:38.73 5:04.96 7:36.61 10:00.48
4 OK 5 TEE Tees RC 2:35.13 5:04.29 7:41.23 10:15.55

Race: 325 2000m Mens Lwt 1X EE (51) (ML 1x )
Scheduled start: 21/07 10:30 Actual start: 10:33 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 NCRC Notts County RA C 2:06.66 4:39.06 6:45.14 9:00.03
3 OK 2 SAN St Andrew BC 2:11.40 4:40.41 6:54.51 9:02.26
5 OK 3 WLT Walton RC 2:05.05 4:39.82 6:47.22 9:02.54
2 OK 4 ROB Rob Roy BC 2:11.74 4:41.12 6:54.85 9:09.43
1 OK 5 CMB Cambois ARC 2:10.06 4:41.70 7:05.80 9:29.88

Race: 326 2000m Mens Lwt 1X EF (51) (ML 1x )
Scheduled start: 21/07 10:35 Actual start: 10:39 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TTR Thames Tradesmen RC 2:14.22 4:29.13 6:44.26 9:12.95
3 OK 2 EXE Exeter RC 2:08.54 4:27.48 6:43.99 9:20.32
4 OK 3 STAB Star Club B 2:12.68 4:37.95 7:09.59 9:49.39
1 OK 4 CAS Castle Semple RC 2:41.67 5:11.08 7:36.14 10:05.08
5 OK 5 STAA Star Club A 2:14.94 4:48.33 7:25.69 10:19.64

Race: 327 2000m Mens J14 4X+ SFA (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 21/07 10:40 Actual start: 10:46 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RGWA RGS Worcester A 2:04.35 4:25.22 6:45.81 9:02.38
1 OK 2 HAM Hampton Sch BC 2:05.78 4:26.27 6:48.92 9:08.49
3 OK 3 WBSA Windsor Boys Sch A 2:08.85 4:30.90 6:52.37 9:14.59
4 OK 4 WBSC Windsor Boys Sch C 2:12.66 4:41.02 7:09.46 9:36.80
6 OK 5 DLH Dulwich College BC 2:06.12 4:33.62 7:19.33 9:42.20
2 OK 6 RGWB RGS Worcester B 5:00.99 7:42.72 10:25.79

Race: 328 2000m Mens J14 4X+ SFB (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 21/07 10:45 Actual start: 10:50 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 BUR Burway RC 2:12.00 4:31.35 6:53.23 9:08.19
5 OK 2 RBCA Reading Blue Coat A 2:10.07 4:29.89 6:56.48 9:18.84
6 OK 3 RUN Runcorn RC 2:16.56 4:39.59 7:05.38 9:27.31
4 OK 4 RBCB Reading Blue Coat B 2:11.12 4:34.29 7:05.75 9:33.31
2 OK 5 TSS Tideway Sc Sch 2:22.75 4:55.49 7:30.47 9:56.88
1 OK 6 RBCC Reading Blue Coat C 2:32.35 5:18.35 7:32.07 10:15.00

Race: 329 2000m Mens J15 4X+ SFA (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 21/07 10:50 Actual start: 10:54 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 DLH Dulwich College BC 1:56.38 4:03.30 6:12.86 8:09.97
6 OK 2 MHD Maidenhead RC 1:58.59 4:05.14 6:09.72 8:11.19
1 OK 3 SNE St.Neots RC 2:03.07 4:10.94 6:17.42 8:12.09
3 OK 4 SLS St.Leonard's Sch BC 1:55.56 4:04.11 6:14.43 8:12.54
5 OK 5 SGC St.Georges Coll BC 1:55.89 4:08.01 6:25.69 8:37.02
2 OK 6 HAM Hampton School BC 2:03.35 4:19.88 6:36.68 8:42.05

Race: 330 2000m Mens J15 4X+ SFB (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 21/07 10:55 Actual start: 11:00 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 BDS Bedford School BC 1:54.35 3:59.74 6:04.06 8:04.78
5 OK 2 WBSA Windsor Boys Sch A 1:56.44 3:58.49 6:03.72 8:07.65
4 OK 3 YASA Yarm School BC A 2:00.45 4:07.43 6:13.36 8:11.02
2 OK 4 SES St.Edward's Sch BC 1:59.89 4:06.06 6:11.26 8:11.30
6 OK 5 KCHA Kings Sch Chester A 2:03.17 4:12.76 6:21.50 8:24.90
1 OK 6 YASB Yarm School BC B 2:04.12 4:18.63 6:29.19 8:35.91

Race: 332 2000m Womens Sculls EB (40) (W 1x )
Scheduled start: 21/07 11:05 Actual start: 11:05 Qualifiers: 2toR ; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WAL Wallingford RC 2:17.55 4:46.43 7:16.82 9:50.26
1 OK 2 CBB Cambridge Blue BC 2:24.15 4:56.61 7:31.95 10:00.67
3 OK 3 TRC Thames RC 2:25.98 5:00.17 7:35.53 10:05.52
5 OK 4 QPH Queens Park HS RC 2:27.25 5:02.30 7:32.87 10:13.62
4 OK 5 CAS Castle Semple RC 2:30.19 5:06.60 7:45.76 10:26.64
2 OK 6 MARB Marlow RC B 2:40.93 5:17.83 7:55.47 10:29.36

Race: 333 2000m Womens Sculls EC (40) (W 1x )
Scheduled start: 21/07 11:10 Actual start: 11:13 Qualifiers: 2toR ; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 UTRB Upper Thames RC B 2:30.10 5:09.31 7:53.05 10:27.61
2 OK 2 FUR Furnival SC 2:25.29 5:05.23 7:49.86 10:33.58
3 OK 3 NCRB Notts County RA B 2:32.48 5:21.96 8:15.50 11:07.67
4 OK 4 EVS Evesham RC 2:39.18 5:38.08 8:53.36 12:04.25
5 OK 5 WRR Worcester RC 2:53.64 5:59.33 9:28.59 12:34.68

Race: 334 2000m Womens Sculls ED (40) (W 1x )
Scheduled start: 21/07 11:15 Actual start: 11:21 Qualifiers: 2toR ; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 WIN Winchester Coll BC 5:21.10 8:01.74 10:42.60
1 OK 2 NRR Norwich RC 5:34.38 8:19.04 10:53.15
5 OK 3 DHR Durham ARC 5:52.38 8:37.30 11:15.20
4 OK 4 UTRA Upper Thames RC A 6:16.85 8:47.17 11:25.27
2 OK 5 DHU Durham Univ BC 6:05.51 9:21.77 12:17.70

Race: 336 2000m Mens Lwt 2X EB (49) (ML 2x )
Scheduled start: 21/07 11:25 Actual start: 11:31 Qualifiers: 3toR ; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 UTR Upper Thames RC 2:00.57 4:05.95 6:15.50 8:22.88
6 OK 2 TSS Tideway Sc Sch 1:59.08 4:08.50 6:18.95 8:27.52
3 OK 3 MAMH Maidenhead/Marlow 2:00.10 4:11.10 6:24.62 8:31.60
2 OK 4 OBRR Oxf Brookes/Rob Roy 2:04.63 4:16.20 6:28.09 8:36.05
1 OK 5 FAL Falcon RC 2:10.99 4:24.31 6:34.56 8:40.73

Race: 337 2000m Mens Lwt 2X EC (49) (ML 2x )
Scheduled start: 21/07 11:30 Actual start: Qualifiers: 3toR ; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 NCRA Notts County RA A 1:00.00
1 OK 2 MOL Molesey BC 2:00.00
2 OK 3 CLD Clydesdale ARC 3:00.00
3 OK 4 STA Star Club 4:00.00

Race: 338 2000m Mens 4+ EA (54) (M 4+ )
Scheduled start: 21/07 11:35 Actual start: 11:42 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TRC Thames RC 0:20.86 3:57.48 5:35.99 7:29.74
4 OK 2 KTR Kingston RC 1:48.81 3:58.26 5:39.18 7:36.57
5 OK 3 NUN Nottingham & Union RC 1:46.20 3:58.90 5:42.94 7:41.51
3 OK 4 BSLB Bristol Un/L'boro 1:49.80 3:59.59 5:48.21 7:45.96
1 OK 5 GOL Goldie BC 1:50.44 4:01.78 6:06.85 8:07.00

Race: 339 2000m Mens 4+ EB (54) (M 4+ )
Scheduled start: 21/07 11:40 Actual start: 11:48 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NCR Notts County RA 1:45.23 3:46.94 5:27.93 7:16.59
3 OK 2 WRR Worcester RC 1:44.63 3:46.56 5:27.55 7:20.09
4 OK 3 ULO Univ of London 1:42.45 3:46.11 5:26.94 7:21.42
2 OK 4 IMQT IC/Queen's Tower 1:45.84 3:47.24 5:42.00 8:10.08
1 OK 5 HRR Hereford RC 1:54.93 4:05.23 6:12.80 8:18.76

Race: 340 2000m Mens 4+ EC (54) (M 4+ )
Scheduled start: 21/07 11:45 Actual start: 11:53 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 MAR Marlow RC 1:41.26 3:30.59 5:23.74 7:16.91
3 OK 2 NAU Nautilus RC 1:43.74 3:34.43 5:26.98 7:22.33
4 OK 3 VST Vesta RC 1:45.69 3:40.80 5:38.49 7:35.88
5 OK 4 ISI Isis BC 1:48.77 3:44.07 5:41.03 7:37.06
2 OK 5 LDF Llandaff RC 1:47.57 3:45.19 5:45.34 7:45.16

Race: 341 2000m Mens Lw 2- EA (50) (ML 2- )
Scheduled start: 21/07 11:50 Actual start: 11:57 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 NCRA Notts County RA A 1:50.41 3:55.54 6:04.22 8:16.29
4 OK 2 CLY Clyde ARC 1:58.89 4:05.50 6:16.27 8:23.37
3 OK 3 NCRB Notts County RA B 1:59.69 4:09.43 6:20.51 8:30.20
5 OK 4 BANH B Avon/Northampton 1:58.21 4:08.05 6:22.50 8:41.19
6 OK 5 AKN Auriol Kensington RC 1:57.67 4:08.82 6:27.91 8:46.85
2 OK 6 LEA Lea RC 2:03.29 4:19.06 6:39.22 8:57.23

Race: 342 2000m Mens Lw 2- EB (50) (ML 2- )
Scheduled start: 21/07 11:55 Actual start: 12:05 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 UTRA Upper Thames RC A 2:00.34 4:07.92 6:23.35 8:36.62
1 OK 2 RDU Reading Univ BC 2:03.73 4:15.91 6:32.20 8:49.39
6 OK 3 WAL Wallingford RC 2:01.52 4:14.98 6:35.91 8:55.87
2 OK 4 KTR Kingston RC 2:07.62 4:23.14 6:46.11 9:08.10
4 OK 5 UTRB Upper Thames RC B 2:06.22 4:25.84 6:51.19 9:12.71
3 OK 6 NBC Nottingham BC 2:08.65 4:27.19 6:56.98 9:19.24

Race: 344 2000m Womens 4- EB (41) (W 4- )
Scheduled start: 21/07 12:05 Actual start: 12:09 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 KTR Kingston RC 1:53.23 4:00.79 6:14.74 8:23.23
6 OK 2 ACEU A'deen/C'dale/EDU 1:55.84 4:04.65 6:17.99 8:26.84
5 OK 3 NBC Nottingham BC 2:01.93 4:15.70 6:31.48 8:40.73
2 OK 4 BHEH Bedford/HED/LEH 2:02.75 4:18.59 6:37.83 8:48.85
4 OK 5 MAR Marlow RC 2:01.17 4:21.12 6:45.03 9:00.71
3 OK 6 OSI Osiris BC 2:05.10 4:27.11 6:55.91 9:39.20

Race: 345 2000m Womens 4- EC (41) (W 4- )
Scheduled start: 21/07 12:10 Actual start: 12:15 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NAU Nautilus RC 1:57.91 4:05.61 6:14.31 8:20.89
6 OK 2 IMQT IC/Queen's Tower 2:00.26 4:14.72 6:27.30 8:35.58
1 OK 3 TSGL Tideway Sc/Globe 2:02.51 4:15.26 6:28.53 8:41.17
3 OK 4 REB Rebecca RC 2:05.68 4:20.51 6:36.42 8:50.79
4 OK 5 BED Bedford RC 2:05.05 4:22.86 6:42.38 8:58.31
5 OK 6 WAL Wallingford RC 2:11.11 4:23.59 6:41.57 9:02.33

Race: 346 2000m Mens 4x EA (60) (M 4x )
Scheduled start: 21/07 12:15 Actual start: 12:20 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 LDR Leander Club 1:40.36 3:30.41 5:22.43 7:13.17
2 OK 2 TSS Tideway Sc Sch 1:43.95 3:34.33 5:26.43 7:17.56
1 OK 3 MGWL A'deen Un/LC/Watsons 1:42.85 3:35.19 5:28.17 7:17.66
4 OK 4 RCH Royal Chester RC 1:45.97 3:41.53 5:37.54 7:36.82

Race: 347 2000m Mens 4x EB (60) (M 4x )
Scheduled start: 21/07 12:20 Actual start: 12:24 Qualifiers: 1toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 OXD Oxford & Dist SC 1:45.14 3:38.73 5:33.28 7:25.22
3 OK 2 ROB Rob Roy BC 1:43.56 3:37.39 5:35.50 7:29.18
1 OK 3 WLT Walton RC 1:50.11 3:45.90 5:43.69 7:36.24

Race: 348 2000m Mens Coastal 1x EA 62 (MC 1x )
Scheduled start: 21/07 12:25 Actual start: 12:30 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 STH Southsea RC 2:22.93 4:57.19 7:30.81 9:59.13
3 OK 2 BUAA B'mouth Un Alum A 2:30.94 5:13.58 7:49.86 10:21.56
4 OK 3 BTCC BTC (S'ton) RC C 2:35.52 5:16.78 7:53.36 10:29.92
1 OK 4 RYDB Ryde RC B 2:50.32 5:47.82 8:47.61 11:50.65

Race: 349 2000m Mens Coastal 1x EB 62 (MC 1x )
Scheduled start: 21/07 12:30 Actual start: 12:38 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 WAB Westover & B'mouth 2:26.75 4:55.27 7:28.65 10:03.24
3 OK 2 BTCA BTC (S'ton) RC A 2:22.72 4:53.14 7:38.20 10:17.28
4 OK 3 BTCB BTC (S'ton) RC B 2:24.75 5:04.75 8:05.00 10:58.16
2 OK 4 RYDA Ryde RC A 2:45.86 5:51.21 9:04.39 12:06.27

Race: 353 2000m Mens 2- EB (56) (M 2- )
Scheduled start: 21/07 12:50 Actual start: 12:49 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 QUT Queen's Tower BC 1:48.31 3:44.72 5:44.55 7:47.28
1 OK 2 LDR Leander Club 1:53.50 3:54.58 5:55.63 7:54.63
5 OK 3 IMP Imperial Coll BC 1:48.68 3:50.23 5:52.48 7:57.35
4 OK 4 KTR Kingston RC 1:52.59 3:55.01 6:00.18 8:05.78
3 OK 5 NAUA Nautilus RC A 1:56.82 4:02.28 6:06.94 8:09.09
2 OK 6 SHR Shrivenham RC 1:56.29 4:03.27 6:07.86 8:14.20

Race: 354 2000m Mens 2- EC (56) (M 2- )
Scheduled start: 21/07 12:55 Actual start: 12:57 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 ABRG A'deen/R Gordons Un 1:48.95 3:50.10 5:53.10 7:54.22
3 OK 2 ULO Univ of London BC 1:51.27 3:53.69 5:56.43 7:58.07
2 OK 3 MOL Molesey BC 1:53.38 3:56.93 6:01.29 8:06.69
5 OK 4 NTH Nithsdale ARC 1:59.34 4:13.65 6:31.69 8:47.32
6 OK 5 LBS L'boro Students' RC 2:10.16 4:35.63 7:29.96 10:10.61

Race: 355 2000m Mens Lw 4- EA (52) (ML 4- )
Scheduled start: 21/07 13:00 Actual start: 13:03 Qualifiers: 1toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 NCR Notts County RA 1:40.91 3:30.38 5:21.55 7:13.56
1 OK 2 LRCA London RC A 1:40.56 3:29.39 5:22.15 7:17.49
4 OK 3 VST Vesta RC 1:49.08 3:51.16 5:58.11 8:02.96

Race: 356 2000m Mens Lw 4- EB (52) (ML 4- )
Scheduled start: 21/07 13:05 Actual start: 13:07 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 FUR Furnival SC 1:41.54 3:35.13 5:33.28 7:31.76
3 OK 2 CLGL Clyde/Glasgow 1:42.89 3:36.18 5:32.96 7:36.93
1 OK 3 TRC Thames RC 1:46.83 3:45.23 5:47.58 7:47.85
4 OK 4 TWK Twickenham RC 1:46.47 3:45.72 5:48.20 7:52.00

Race: 357 2000m Womens Lw 2x EA (44) (WL 2x )
Scheduled start: 21/07 13:10 Actual start: 13:12 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HRR Hereford RC 2:16.84 4:44.62 7:24.12 9:55.15
4 OK 2 CCH Christchurch RC 2:23.39 4:53.92 7:35.45 10:02.17
1 OK 3 GRO Grosvenor RC 2:21.15 4:54.66 7:42.22 10:07.15
2 OK 4 BRYO Bradford/York City 2:33.25 5:17.75 8:10.64 10:50.58

Race: 358 2000m Womens Lw 2x EB (44) (WL 2x )
Scheduled start: 21/07 13:15 Actual start: 13:17 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 TRCA Thames RC A 2:18.94 4:52.15 7:22.22 9:57.75
2 OK 2 TRCB Thames RC B 2:23.35 4:55.94 7:31.89 10:17.54
4 OK 3 AVDU Avon Cty/Durham Un 2:23.05 5:03.36 7:50.63 10:36.72

Race: 359 2000m Womens 8+ EA (43) (W 8 )
Scheduled start: 21/07 13:20 Actual start: 13:23 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TRCA Thames RC A 1:56.75 3:48.70 5:50.14 7:48.35
4 OK 2 TWK Twickenham RC 1:50.76 3:59.49 6:11.58 8:20.86
3 OK 3 WAL Wallingford RC 2:04.23 4:14.98 6:35.45 8:58.43
5 OK 4 OSI Osiris BC 1:57.58 4:08.11 6:41.35 9:08.96
1 OK 5 CUWC Cambridge Univ C 2:05.52 5:31.69 7:39.05 11:12.51

Race: 360 2000m Womens 8+ EB (43) (W 8 )
Scheduled start: 21/07 13:25 Actual start: 13:31 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TRCB Thames RC B 1:54.60 3:53.75 5:55.20 7:58.24
3 OK 2 AKN Auriol Kensington RC 1:57.73 4:02.51 6:08.44 8:18.13
4 OK 3 OXC City of Oxford RC 1:56.79 4:06.77 6:14.31 8:25.91
1 OK 4 CUWB Cambridge Univ B 2:02.83 4:13.83 6:24.99 8:40.14
5 OK 5 CUWA Cambridge Univ A 2:12.24 4:38.55 7:04.18 9:20.74

Race: 361 2000m Mens 2x EA (55) (M 2x )
Scheduled start: 21/07 13:30 Actual start: 13:35 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BURD Burway/Reading 1:00.00
4 OK 2 TSFS Furnival SC/TSS .000000 2:00.00
2 OK 3 NWNU Notts & Un/Newark 3:00.00
5 OK 4 SHC City of Sheffield RC 4:00.00
3 OK 5 CMB Cambois ARC 5:00.00

Race: 362 2000m Mens 2x EB (55) (M 2x )
Scheduled start: 21/07 13:35 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 NCR Notts Counry RA 1:00.00
4 OK 2 TSSA Tideway Sc Sch A 2:00.00
2 OK 3 CAS Castle Semple RC 3:00.00
3 OK 4 MIN Minerva-Bath RC 4:00.00

Race: 363 2000m Mens 2x EC (55) (M 2x )
Scheduled start: 21/07 13:40 Actual start: 13:43 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 OXD Oxford & Dist SC 2:26.33 4:16.89 6:22.99 8:34.98
3 OK 2 PTHS Putney Town/HSBC 2:25.84 4:14.39 6:23.48 8:43.70
2 OK 3 HUN Huntingdon BC 2:27.01 4:32.03 6:54.49 9:22.29
1 OK 4 SUA Stratford u Avon BC 2:28.61 4:52.73 7:29.49 9:49.76

Race: 364 2000m Mens Lw 4x EA (53) (ML 4x )
Scheduled start: 21/07 13:45 Actual start: 13:47 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 PEC Peterborough City RC 1:53.55 3:55.66 5:59.26 7:56.58
5 OK 2 TSS Tideway Scullers Schoo 1:52.15 3:52.95 5:59.02 8:00.82
3 OK 3 ROB Rob Roy BC 1:58.42 4:04.17 6:13.44 8:16.45
4 OK 4 HALM Hampton Sch/Lghb'r Stu 2:03.54 4:08.04 6:14.44 8:26.34

Race: 365 2000m Mens Lw 4x EB (53) (ML 4x )
Scheduled start: 21/07 13:50 Actual start: 13:53 Qualifiers: 1toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MGWL Aberdeen Un/LC/Watsons 1:00.00
4 OK 2 WLT Walton RC 2:00.00
3 OK 3 UTR Upper Thames RC 3:00.00

Race: 366 2000m Womens Lwt 2- EA (45) (WL 2- )
Scheduled start: 21/07 13:55 Actual start: 13:59 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TSCL Tideway Sc/Globe 2:21.01 4:58.61 7:41.04 10:22.57
3 OK 2 NRR Norwich RC 2:24.72 5:14.40 8:02.60 10:46.46
2 OK 3 AVN Avon County RC 2:27.28 5:28.04 8:25.39 11:08.78
4 OK 4 TSDU Tideway Sc/Durham Un 2:34.70 5:25.52 8:20.67 11:14.94
1 OK 5 AKN Auriol Kensington RC 2:42.15 5:46.69 8:50.01 11:33.42

Race: 367 2000m Womens Lwt 2- EB (45) (WL 2- )
Scheduled start: 21/07 14:00 Actual start: 14:06 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 CLD Clydesdale ARC 2:33.93 5:21.43 7:59.11 10:29.12
1 OK 2 AUGU Aberdn Un/Glasgow Un 2:39.58 5:33.18 8:13.20 10:41.70
3 OK 3 BED Bedford RC 2:39.28 5:30.41 8:14.12 11:01.78
4 OK 4 TTR Thames Tradesmen RC 2:49.73 5:48.98 8:45.63 11:36.09

Race: 369 2000m Womens Lwt 1X EB (46) (WL 1x )
Scheduled start: 21/07 14:10 Actual start: 14:21 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 MAA M'Lake Anglian Alpha 2:33.26 5:10.95 7:41.30 10:08.81
4 OK 2 NCRA Notts County RA A 2:33.75 5:11.89 7:46.02 10:21.06
5 OK 3 STA Star Club 2:34.74 5:18.85 7:54.68 10:33.16
6 OK 4 NCRB Notts County RA B 2:43.49 5:26.17 7:59.84 10:38.82
2 OK 5 TRC Thames RC 2:50.42 5:42.83 8:23.30 11:01.50
3 OK 6 CLY Clyde ARC 2:52.01 5:47.10 8:34.00 11:20.91

Race: 370 2000m Womens Lwt 1X EC (46) (WL 1x )
Scheduled start: 21/07 14:15 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LIV Liverpool Victoria 1:00.00
5 OK 2 WIN Winchester Coll BC 2:00.00
3 OK 3 EXE Exeter RC 3:00.00
2 OK 4 TSS Tideway Sc Sch 4:00.00
6 OK 5 HRR Hereford RC 5:00.00
1 OK 6 DHUB Durham Univ BC B 6:00.00

Race: 371 2000m Womens Lwt 1X ED (46) (WL 1x )
Scheduled start: 21/07 14:20 Actual start: 14:32 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BWBB Bewl Bridge RC 3:57.03 6:29.36 8:59.81
2 OK 2 LBR Loughborough BC 3:49.32 6:34.68 9:14.92
5 OK 3 MAR Marlow RC 4:05.91 6:46.48 9:20.90
4 OK 4 KTR Kingston RC 4:03.82 6:56.56 9:40.28
3 OK 5 DHR Durham Univ BC 4:11.53 7:09.53 9:56.54
6 OK 6 ROB Rob Roy BC 4:40.40 7:43.29 10:01.93

Race: 372 2000m Womens 2- EA (39) (W 2- )
Scheduled start: 21/07 14:25 Actual start: 14:36 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TRC Thames RC 2:19.22 4:43.36 7:07.34 9:22.84
2 OK 2 WRR Worcester RC 2:14.37 4:37.43 7:01.32 9:23.62
1 OK 3 GLMM Globe/M'ster Maroon 2:19.98 4:43.89 7:05.66 9:26.97
5 OK 4 KTR Kingston RC 2:20.59 4:46.94 7:11.07 9:34.72
3 OK 5 LEH Lady Eleanor Holles 2:24.32 4:59.01 7:32.78 10:07.80

Race: 373 2000m Womens 2- EB (39) (W 2- )
Scheduled start: 21/07 14:30 Actual start: 14:41 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TTR Thames Tradesmen RC 2:16.56 4:19.87 7:00.11 9:23.99
2 OK 2 NBC Nottingham BC 2:22.72 4:39.73 7:11.02 9:40.76
4 OK 3 LER Leicester RC 2:26.98 4:47.90 7:23.54 9:56.03
1 OK 4 BXB Broxbourne RC 2:29.43 5:03.12 7:33.78 10:05.32
5 OK 5 DHR Durham ARC 2:30.45 4:54.78 7:36.53 10:08.71

Race: 374 2000m Mens 4- EA (59) (M 4- )
Scheduled start: 21/07 14:35 Actual start: 14:46 Qualifiers: 2toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 OUB Oxford University BC 1:42.57 3:30.84 5:25.01 7:23.10
1 OK 2 WRR Worcester RC 1:45.23 3:34.71 5:29.39 7:34.80
2 OK 3 ROB Rob Roy BC 1:46.79 3:36.81 5:40.98 7:47.63
4 OK 4 HRR Hereford RC 1:50.30 3:49.20 5:51.96 7:51.83

Race: 375 2000m Mens 4- EB (59) (M 4- )
Scheduled start: 21/07 14:40 Actual start: 14:50 Qualifiers: 1toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NAU Nautilus RC 1:50.56 3:49.10 5:48.60 7:45.89
1 OK 2 MAR Marlow RC 1:48.67 3:50.07 5:51.84 7:53.14
3 OK 3 AVRN Avon County/Ryl Navy 1:53.96 3:54.61 5:58.11 7:58.54

Race: 378 2000m Mens J16 2- Final (19) (MJ16 2- )
Scheduled start: 21/07 14:57 Actual start: 15:01 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 HAMA Hampton Sch BC A 2:10.29 4:59.02 6:32.02 8:46.64
5 OK 2 UTR Upper Thames RC 2:11.05 4:59.27 6:39.25 8:54.55
4 OK 3 SLC Shiplake Coll BC 5:02.92 6:44.18 8:55.59
3 OK 4 BMS Bedford Modern Sch 2:11.50 4:59.93 6:41.68 8:56.28
6 OK 5 BDSA Bedford Sch BC A 2:12.63 5:02.65 6:51.48 9:32.03
2 OK 6 HAMB Hampton Sch BC B 2:11.94 5:00.45 7:47.15 11:32.90

Race: 379 2000m Women J14 1X FINAL (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 21/07 15:04 Actual start: Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 SNEA St Neots RC A 2:36.63 5:23.52 8:02.48 10:40.80
5 OK 2 RDGA Reading RC A 2:32.93 5:17.70 7:59.78 10:52.96
1 OK 3 SNEB St Neots RC B 2:36.21 5:35.07 8:14.68 10:56.33
4 OK 4 LEH Lady Eleanor Holles 2:43.87 5:37.70 8:23.79 11:06.83
2 OK 5 QEHA Queen Elizabeth HS 2:40.73 5:47.16 8:29.49 11:13.51
6 OK 6 RCH Royal Chester RC 2:42.32 8:40.10 11:32.48

Race: 380 2000m Women J15 1X FINAL (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 15:11 Actual start: 15:16 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 QEH Queen Elizabeth HS 2:31.19 5:16.16 8:00.66 10:36.87
1 OK 2 MARB Marlow RC B 2:34.94 5:17.09 8:02.09 10:41.96
5 OK 3 NTH Nithsdale ARC 2:48.58 5:33.40 8:08.01 10:51.64
4 OK 4 HRR Hereford RC 2:43.06 8:24.45 11:12.94
2 OK 5 MARA Marlow RC A 2:34.56 5:48.32 8:21.88 11:14.28
6 OK 6 UTRA Upper Thames RC A 2:37.03 8:51.80 11:51.10

Race: 381 2000m Women J16 1X FINAL(15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 15:18 Actual start: 15:26 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WYC Wycliffe SC 2:28.39 5:06.30 7:46.54 10:25.23
5 OK 2 DHR Durham ARC 2:46.34 5:22.78 8:07.73 10:40.16
1 OK 3 CMB Cambois ARC 2:40.42 5:27.37 8:13.62 10:43.92
2 OK 4 BTL Burton Leander RC 2:39.60 5:28.55 8:14.36 10:46.43
4 OK 5 QEH Queen Elizabeth HS 2:36.60 5:27.90 8:14.95 11:04.08
3 OK 6 MNB Monkton Bluefriars BC 2:41.14 5:39.97 8:31.81 11:19.65

Race: 382 2000m Mens J14 1X FINAL (5) (MJ14 1x )
Scheduled start: 21/07 15:25 Actual start: 15:31 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 HRR Hereford RC 2:26.30 4:55.31 7:19.22 9:39.09
3 OK 2 SNE St.Neots RC 2:27.75 4:56.75 7:26.39 9:44.04
5 OK 3 MHDB Maidenhead RC B 2:21.56 4:51.34 7:24.28 9:46.93
2 OK 4 RDG Reading RC 2:25.57 4:58.58 7:29.59 9:50.09
1 OK 5 MAR Marlow RC 2:32.37 5:13.58 7:46.45 10:05.45
4 OK 6 MHDA Maidenhead RC A 2:30.22 5:06.74 7:43.49 10:13.36

Race: 383 2000m Mens J15 1X FINAL (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 21/07 15:32 Actual start: 15:37 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 MARA Marlow RC A 1:17.28 3:38.49 5:56.14 8:11.30
3 OK 2 EVSB Evesham RC B 1:20.37 3:41.41 5:59.78 8:19.29
5 OK 3 KSWB KINGS WORCESTER B 3:48.02 6:06.33 8:23.79
4 OK 4 QPH Queens Park HS 1:22.00 3:43.10 6:05.25 8:32.53
1 OK 5 MARB Marlow RC B 1:27.57 3:55.05 6:17.22 8:38.21
2 OK 6 EVSA Evesham RC A 1:20.88 3:51.01 6:16.36 8:47.91

Race: 384 2000m Mens J16 1X FINAL (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 21/07 15:39 Actual start: 15:41 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSSA Tideway Sc Sch A 2:07.08 4:27.20 6:44.91 8:58.29
1 OK 2 PEC Peterborough City RC 2:11.40 4:29.79 6:48.37 9:00.51
6 OK 3 MAR Marlow RC 2:10.34 4:28.67 6:49.42 9:01.93
2 OK 4 DLH Dulwich Coll BC 2:15.24 4:34.16 6:50.89 9:03.41
4 OK 5 TSSB Tideway Sc Sch B 2:16.18 4:38.65 7:04.08 9:31.14
5 OK 6 DHRB Durham ARC B 2:23.86 4:49.30 7:16.68 9:39.60

Race: 385 2000m Women J14 1X FINAL (1) (WJ14 2x )
Scheduled start: 21/07 15:46 Actual start: 15:51 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HOL Hollingworth Lake RC 2:18.10 4:43.29 7:13.74 9:42.43
4 OK 2 SNE St.Neots RC 2:22.02 4:51.30 7:22.39 9:52.75
1 OK 3 HENB Henley RC B 2:23.15 4:59.61 7:26.82 9:59.75
2 OK 4 LEHA Lady E Holles A 2:24.90 5:02.13 7:37.31 10:14.06
3 OK 5 HENA Henley RC A 2:21.68 5:03.18 7:45.73 10:21.05
6 OK 6 HED Headington Sch BC 2:32.53 5:08.79 7:52.35 10:23.12

Race: 386 2000m Women J15 2X FINAL (7) (WJ15 2x )
Scheduled start: 21/07 15:53 Actual start: Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 AVN Avon County RC 2:20.05 4:48.78 9:56.64
5 OK 2 MAR Marlow RC 2:22.64 4:52.71 10:02.63
4 OK 3 NWH Northwich RC 2:24.25 4:50.86 10:12.29
2 OK 4 GLR Gloucester RC 2:23.47 4:55.24 10:15.69
1 OK 5 HEN Henley RC 2:25.61 5:03.55 10:21.80
3 OK 6 SWB Sir Wm Borlase's 2:26.56 5:08.60 10:40.09

Race: 387 2000m Women J16 2X FIANL(14) (WJ16 2x )
Scheduled start: 21/07 16:00 Actual start: 16:06 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RDPN Reading/Pangbourne 2:17.81 4:50.21 7:25.34 9:51.49
4 OK 2 STDA Star/Dm Alice Harpur 2:25.90 5:04.35 7:43.34 10:11.56
1 OK 3 GRH Grange Sch (Hartford) 2:26.97 5:12.93 7:58.01 10:27.69
6 OK 4 SUA S'ford upon Avon BC 2:30.17 5:20.72 8:04.92 10:37.79
3 OK 5 TEE Tees RC 2:31.91 5:22.48 8:13.21 10:48.02
2 OK 6 CLS Chester le Street ARC 2:37.87 5:50.46 9:03.17 11:44.77

Race: 388 2000m Mens J14 2x FINAL (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 21/07 16:07 Actual start: 15:59 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RBCA Reading Blue Coat Sch 2:14.83 4:36.90 6:57.01 9:14.59
6 OK 2 UTR Upper Thames RC 2:18.63 4:41.49 7:03.75 9:19.34
3 OK 3 EVS Evesham RC 2:17.52 4:41.11 7:00.14 9:21.99
2 OK 4 PEC Peterborough City RC 2:21.99 4:57.50 7:22.37 9:47.99
4 OK 5 WBS Windsor Boys' Sch 2:24.28 5:06.88 7:49.75 10:29.86
1 OK 6 GHS George Heriot's Sch 2:34.88 5:20.26 8:02.33 10:41.37

Race: 389 2000m Mens J15 2x FINAL 10 (MJ15 2x )
Scheduled start: 21/07 16:14 Actual start: 16:16 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 NWH Northwich RC 2:05.06 4:18.77 6:36.47 8:49.38
3 OK 2 DLH Dulwich Coll BC 2:08.06 4:23.54 6:40.40 8:52.31
4 OK 3 SNE St Neot's RC 2:06.37 4:20.21 6:40.14 9:01.00
5 OK 4 MNC Monmouth Comp Sch BC 2:05.70 4:23.01 6:49.59 9:21.51
2 OK 5 RCH Royal Chester RC 2:12.47 4:38.39 7:10.69 9:36.45
1 OK 6 MHD Maidenhead RC 2:18.56 4:52.46 7:40.31 10:25.49

Race: 390 2000m Mens J16 2x FINAL (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 21/07 16:21 Actual start: 16:21 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 MAR Marlow RC 2:02.70 4:13.29 6:24.18 8:31.48
6 OK 2 HENA Henley RC A 2:10.33 4:18.70 6:30.85 8:41.05
1 OK 3 SGC St George's Coll BC 2:07.17 4:24.78 6:40.29 8:51.38
3 OK 4 EVS Evesham RC 2:08.29 4:28.71 6:48.54 9:02.11
4 OK 5 HENB Henley RC B 2:17.97 4:33.93 6:53.77 9:13.14
2 OK 6 GLR Gloucester RC 2:11.38 4:34.80 6:59.92 9:16.55

Race: 391 2000m Womens J16 4+ FINAL 13 (WJ16 4+ )
Scheduled start: 21/07 16:28 Actual start: Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HED Headington Sch BC 2:09.31 4:31.95 6:51.49 9:06.03
2 OK 2 LEH Lady E Holles Sch 2:17.12 4:41.32 7:03.17 9:16.82
4 OK 3 NTH Nithsdale ARC 4:12.16 4:38.92 7:04.51 9:21.71
3 OK 4 DAH Dame A Harpur Sch 2:16.67 4:46.99 7:13.36 9:28.08
6 OK 5 HMG H'dashers Monmouth 2:15.03 4:44.62 7:13.92 9:35.23
1 OK 6 GHS George Heriot's Sch 2:20.02 4:55.79 7:29.74 9:51.98

Race: 392 2000m Mens J16 4+ FINAL (17) (MJ16 4+ )
Scheduled start: 21/07 16:35 Actual start: 16:35 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 UTR Upper Thames RC 1:57.83 3:55.86 5:55.36 7:55.49
5 OK 2 ASR Aberdeen Schs RA 1:55.07 3:54.75 5:55.09 7:56.60
1 OK 3 KCH Kings Sch Chester 1:58.61 3:59.84 6:00.14 7:58.49
4 OK 4 BDS Bedford School BC 1:56.71 3:57.17 5:58.09 8:00.93
3 OK 5 HAM Hampton School BC 1:59.39 4:04.24 6:08.79 8:19.80
2 OK 6 BMS Bedford Modern Sch 2:02.66 4:10.17 6:16.21 8:21.87

Race: 393 2000m Womens J14 4x+ FINAL (WJ14 4x+)
Scheduled start: 21/07 16:42 Actual start: 16:47 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 SNE St Neots RC 2:11.92 4:33.12 7:02.43 9:18.89
3 OK 2 HED Headington Sch BC 2:13.83 4:37.11 7:07.57 9:27.65
5 OK 3 HEN Henley RC 2:16.72 4:50.71 7:31.41 9:55.91
2 OK 4 LEH Lady E Holles Sch 2:25.66 4:59.84 7:40.60 10:05.08
1 OK 5 SWB Sir Wm Borlase's 2:27.36 5:05.64 7:48.73 10:12.71
4 OK 6 EVSA Evesham RC A 2:22.11 5:11.39 8:02.44 10:35.14

Race: 394 2000m Womens J15 4x+ FINAL (WJ15 4x+)
Scheduled start: 21/07 16:49 Actual start: Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 2:06.40 4:40.73 7:05.25 9:20.59
2 OK 2 AVGL A County/Gloucester 2:16.78 4:47.20 7:10.91 9:24.08
1 OK 3 KSW KS Worcester BC 2:17.73 4:49.31 7:11.43 9:36.22

Race: 395 2000m WJ16 4x FINAL (16) (WJ16 4x )
Scheduled start: 21/07 16:56 Actual start: 16:59 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NWH Northwich RC 2:05.79 4:12.11 6:20.71 8:31.64
3 OK 2 HEN Henley RC 2:02.75 4:12.86 6:26.66 8:43.34
6 OK 3 WYC Wycliffe SC 2:14.76 4:27.88 6:44.75 9:02.46
5 OK 4 EVS Evesham RC 2:16.47 4:36.66 6:59.71 9:23.04
1 OK 5 LEH Lady E Holles Sch 2:16.91 4:41.69 7:08.28 9:31.49

Race: 396 2000m Mens J14 4x+ FINAL (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 21/07 17:03 Actual start: 17:05 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 RGWA RG Worcester A 2:13.41 4:29.44 6:45.32 8:59.00
4 OK 2 BUR Burway RC 2:15.78 4:31.08 6:47.61 9:01.39
2 OK 3 RBCA Reading BCS A 2:12.97 4:30.46 6:49.12 9:05.84
1 OK 4 WBSA Windsor Boys Sch A 2:12.57 4:33.44 6:52.44 9:11.46
5 OK 5 HAM Hampton Sch BC 2:15.16 4:39.19 7:03.14 9:30.05
6 OK 6 RUN Runcorn RC 2:21.60 4:51.93 7:25.95 9:49.66

Race: 397 2000m Mens J15 4x+ FINAL 12 (MJ15 4x+)
Scheduled start: 21/07 17:10 Actual start: Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 WBSA Windsor Boys Sch A 1:54.28 3:57.01 5:59.82 8:02.23
5 OK 2 DLH Dulwich Coll BC 1:59.10 4:03.25 6:08.63 8:08.10
4 OK 3 MHD Maidenhead EC 1:59.58 4:02.48 6:10.66 8:12.85
1 OK 4 SNE St Neot's RC 2:01.82 4:13.61 6:13.61 8:13.67
2 OK 5 YASA Yarm Sch BC A 2:02.61 6:25.75 8:30.74
6 OK 6 BDS Bedford Sch BC 1:56.48 4:08.69 6:19.80 8:31.03

Race: 398 2000m Mens J16 4x FINAL (22) (MJ16 4x )
Scheduled start: 21/07 17:17 Actual start: 17:19 Qualifiers: FINAL

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 WBS Windsor Boys Sch 1:49.56 3:45.62 5:41.79 7:38.13
4 OK 2 TFS Tiffin Sch BC 1:48.05 3:48.44 5:49.57 7:49.00
2 OK 3 GLR Gloucester RC 1:53.31 3:57.10 5:57.61 7:52.26
6 OK 4 RGW RGS Worcester BC 1:52.08 3:55.51 5:55.09 7:55.19
3 OK 5 QPRC Queen's Park/RCRC 1:53.10 3:59.07 6:01.90 8:00.66
1 OK 6 DLH Dulwich Coll BC 2:01.67 4:11.30 6:19.42 8:22.67

Race: 400 2000m Mens U23 1X EB (36) (M23 1x )
Scheduled start: 21/07 17:27 Actual start: 17:29 Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 STU Staffordshire Uni RC 2:07.95 4:24.93 6:45.96 9:01.27
1 OK 2 DHU Durham Univ BC 2:07.35 4:28.03 6:49.04 9:09.32
3 OK 3 WLT Walton RC 2:08.62 4:25.96 6:46.69 9:14.54
5 OK 4 NBC Nottingham BC 2:09.91 4:28.49 6:53.13 9:17.14
2 OK 5 RHW Rhwyfo Cymru 2:12.68 4:36.42 7:02.67 9:25.20
6 OK 6 YOC York City RC 2:19.45 4:53.72 7:30.97 10:16.56

Race: 401 2000m Mens U23 1X EC (36) (M23 1x )
Scheduled start: 21/07 17:32 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 NGU Nottinham Univ BC 2:02.55 4:17.70 6:37.91 8:53.14
3 OK 2 STG Stirling Amateur 2:05.75 4:22.38 6:46.16 9:12.59
5 OK 3 IMP Imperial Coll BC 2:10.80 4:30.34 7:00.26 9:18.59
2 OK 4 RCH Royal Chester RC 2:10.49 4:34.13 6:58.57 9:22.74
4 OK 5 TRC Thames RC 2:16.95 4:45.19 7:20.34 9:51.28
6 OK 6 WYC Wycliffe SC 2:23.28 4:55.80 7:32.16 10:03.64

Race: 402 2000m Womens 2X EA (38) (W 2x )
Scheduled start: 21/07 17:37 Actual start: 17:39 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 HRRB Hereford RC B 2:11.58 4:34.45 6:51.92 9:08.47
3 OK 2 AGAT Agecroft/Athena 2:17.57 4:40.93 6:57.62 9:11.79
4 OK 3 TSSB Tideway Sc Sch B 2:14.32 4:38.08 6:57.23 9:13.04
5 OK 4 AKN Auriol Kensington RC 2:14.81 4:43.86 7:10.15 9:31.45
1 OK 5 UTR Upper Thames RC 2:23.23 4:50.70 7:15.01 9:34.40

Race: 403 2000m Womens 2X EB (38) (W 2x )
Scheduled start: 21/07 17:42 Actual start: 17:44 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 QUT Queens Tower BC 2:03.78 4:19.99 6:33.22 8:42.98
3 OK 2 WAL Wallingford RC 2:07.01 4:23.86 6:40.41 8:52.45
6 OK 3 TRTS Thames/Tideway Sc 2:04.41 4:17.89 6:34.04 8:52.71
5 OK 4 TSSA Tideway Sc Sch A 2:09.19 4:27.56 6:44.49 8:55.93
4 OK 5 SAN St.Andrew BC 2:12.49 4:33.24 6:48.85 8:58.01
1 OK 6 BBL Barnes Br Ladies RC 2:10.23 4:37.11 7:01.82 9:23.15

Race: 404 2000m Womens 2X EC (38) (W 2x )
Scheduled start: 21/07 17:47 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HRRA Hereford RC A 2:11.28 4:23.52 6:36.51 8:47.10
4 OK 2 RCH Royal Chester RC 2:12.99 4:29.62 6:45.86 8:55.21
2 OK 3 WYC Wycliffe SC 2:19.03 4:39.79 6:57.65 9:11.51
6 OK 4 GRO Grosvenor RC 2:21.21 4:41.32 7:00.66 9:12.76
3 OK 5 DHR Durham ARC 2:22.12 4:45.72 7:06.94 9:25.62
1 OK 6 EXE Exeter RC 2:27.44 4:53.85 7:14.17 9:33.46

Race: 406 2000m Mens 1x EB (57) (M 1x )
Scheduled start: 21/07 17:57 Actual start: 17:59 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 ULO Univ of London BC 1:58.55 4:00.11 6:04.57 8:14.76
2 OK 2 VST Vesta RC 2:00.61 4:04.30 6:11.70 8:19.94
4 OK 3 MOL Molesey BC 2:03.40 4:10.89 6:19.10 8:23.71
3 OK 4 LAJ Lancaster John O'G 2:04.11 4:11.48 6:20.57 8:29.56
6 OK 5 TRC Thames RC 2:03.68 4:14.82 6:29.82 8:47.83
5 OK 6 CMB Cambois ARC 2:13.36 4:31.15 6:55.55 9:19.03

Race: 407 2000m Mens 1x EC (57) (M 1x )
Scheduled start: 21/07 18:02 Actual start: 18:04 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 STP Stourport BC 1:58.57 4:06.39 6:20.48 8:28.14
1 OK 2 RDG Reading RC 2:00.33 4:08.51 6:21.82 8:29.59
5 OK 3 CRB Crabtree BC 2:02.31 4:11.58 6:25.01 8:41.41
2 OK 4 DHRA Durham ARC A 2:01.87 4:14.00 6:36.43 8:53.94
6 OK 5 CAS Castle Semple RC 2:02.77 4:15.47 6:38.82 9:08.14
3 OK 6 SAB Sabrina RC 2:06.92 4:25.40 6:51.76 9:16.85

Race: 408 2000m Mens 1x ED (57) (M 1x )
Scheduled start: 21/07 18:07 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NAUB Nautilus RC B 1:53.77 3:58.54 6:09.06 8:25.81
6 OK 2 LDRB Leander Club B 2:05.73 4:17.89 6:48.84 9:13.85
5 OK 3 TEE Tees RC 2:23.10 4:44.71 7:05.21 9:16.92
1 OK 4 TSSA Tideway Sc Sch A 2:16.27 4:39.06 7:00.04 9:20.69
3 OK 5 SUD Sudbury RC 2:17.31 4:41.99 7:08.21 9:31.66
4 OK 6 DHRB Durham ARC B 2:18.72 4:43.94 7:09.98 9:36.82

Race: 411 2000m Womens 4+ EA (37) (W 4+ )
Scheduled start: 21/07 18:22 Actual start: 18:24 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 TRCA Thames RC A 1:56.15 3:59.74 7:11.36 8:08.83
2 OK 2 HRR Hereford RC 2:06.39 6:02.75 8:34.60
5 OK 3 ABCL Cdale/Edin/Abn/StA 2:02.74 4:13.59 6:23.20 8:34.87
6 OK 4 WWK Warwick BC 2:07.15 4:16.23 6:24.20 8:49.42
3 OK 5 BED Bedford RC 2:11.24 4:19.48 6:34.54 9:02.87
4 OK 6 WEX Wessex Regional RC 2:18.39 4:27.93 6:43.52 9:40.73

Race: 412 2000m Womens 4+ EB (37) (W 4+ )
Scheduled start: 21/07 18:27 Actual start: 18:31 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 OBU Oxford Brookes Univ 1:59.84 4:10.32 6:21.96 8:34.16
1 OK 2 UBI Univ of Birmingham 2:10.34 4:27.49 6:38.76 8:49.38
3 OK 3 DHRD Durham Un/Reading Un 2:13.46 4:38.18 6:58.92 9:15.67
5 OK 4 LDF Llandaff RC 2:16.84 4:44.74 7:05.49 9:21.65
2 OK 5 CUWA Cambridge Univ A 2:21.18 4:51.96 7:13.84 9:31.77

Race: 413 2000m Womens 4+ EC (37) (W 4+ )
Scheduled start: 21/07 18:32 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TRCB Thames RC B 2:05.11 4:11.26 6:21.12 8:28.42
4 OK 2 OSI Osiris BC 2:02.63 4:09.83 6:21.37 8:31.13
3 OK 3 MOL Molesey BC 2:01.33 4:10.41 6:23.60 8:37.30
5 OK 4 GRO Grosvenor RC 2:05.64 4:18.68 6:35.17 8:54.36
1 OK 5 CUWB Cambridge Univ B 2:25.10 4:50.01 7:26.90 9:54.60

Race: 414 2000m Mens Eights EA (61) (M 8 )
Scheduled start: 21/07 18:37 Actual start: 18:46 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LDR Leander Club 1:36.13 3:17.73 5:00.43 6:41.47
1 OK 2 OBU Oxford Brookes Uni 1:39.30 3:21.97 5:04.73 6:46.54
5 OK 3 ULO Univ of London BC 1:37.59 3:19.45 5:03.68 6:52.10
2 OK 4 HRR Hereford RC 1:41.08 3:27.91 5:16.67 7:03.93
3 OK 5 ABRN Avon/Ry Navy/Bradford 1:44.81 3:38.30 5:35.18 7:29.27

Race: 415 2000m Mens Eights EB (61) (M 8 )
Scheduled start: 21/07 18:42 Actual start: 18:52 Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 OUIS Oxford Univ/Isis 1:32.98 3:13.12 5:02.24 6:41.61
2 OK 2 TRC Thames RC 1:36.90 3:21.19 5:04.75 6:47.24
1 OK 3 MAR Marlow RC 1:41.39 3:28.90 5:16.72 7:08.30
3 OK 4 GRA Granta BC 1:47.32 3:41.42 5:31.50 7:19.62

Race: 416 2000m Mens Eights EC (61) (M 8 )
Scheduled start: 21/07 18:47 Actual start: Qualifiers: 2toR; 1toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 NCR Notts County RA 1:34.67 3:12.08 4:48.40 6:20.93
3 OK 2 MOL Molesey BC 1:31.31 3:08.21 4:47.21 6:21.89
2 OK 3 NAU Nautilus RC 1:33.28 3:11.29 4:53.17 6:30.62
4 OK 4 DHU Durham Univ BC 1:36.14 3:18.06 5:02.11 6:43.53

Race: 451 2000m Womens J8 RA (29) (WJ 8 )
Scheduled start: 21/07 08:15 Actual start: 08:17 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 OUN Oundle School BC 1:55.54 4:07.05 6:18.05 8:26.23
5 OK 2 CAN Canford School BC 2:00.18 4:19.20 6:36.29 8:52.04
4 OK 3 DAH Dame Alice Harpur Scho 2:05.43 4:28.45 6:49.23 9:05.10

Race: 452 2000m Mens J2x RA (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 21/07 08:20 Actual start: 08:23 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 DLIM Dulwich Coll/Imperial 1:58.41 4:02.78 6:14.77 8:24.08
4 OK 2 RCMH Royal Chester/M'head 1:59.85 4:07.45 6:19.97 8:26.70
6 OK 3 GLR Gloucester RC 2:00.40 4:09.66 6:24.06 8:29.20
5 OK 4 TSS Tideway Scullers Sch 2:02.07 4:12.78 6:28.32 8:36.24
2 OK 5 CDLO Clydesdale/Lourdes 2:05.67 4:21.70 6:37.46 8:47.17

Race: 453 2000m Mens J2x RB (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 21/07 08:25 Actual start: 08:27 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 WRR Worcester RC 1:54.88 4:03.65 6:09.53 8:11.31
2 OK 2 PEC Peterborough City RC 1:58.74 4:06.55 6:14.52 8:17.04
6 OK 3 HEN Henley RC 2:01.30 4:10.39 6:16.71 8:17.34
3 OK 4 RBC Reading Blue Coat Sch 1:54.33 4:05.18 6:17.24 8:27.12
4 OK 5 WYCB Wycliffe SC B 1:56.34 4:17.58 6:42.53 9:00.51
1 OK 6 ETC Eton College BC 2:11.74 4:36.97 6:55.08 9:06.78

Race: 454 2000m Mens J4- RA (34) (MJ 4- )
Scheduled start: 21/07 10:09 Actual start: 10:14 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WBS Windsor Boys' Sch 1:59.02 3:59.95 6:04.03 8:08.31
5 OK 2 KSW King's Sch Worcester 1:59.16 4:05.16 6:09.79 8:11.14
4 OK 3 HAMA Hampton Sch BC A 1:57.51 4:02.80 6:14.58 8:15.95
3 OK 4 HAMB Hampton Sch BC B 2:01.56 4:04.58

Race: 456 2000m Mens Jun 4X R (35) (MJ 4x )
Scheduled start: 21/07 14:02 Actual start: 14:11 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 DLH Dulwich Coll BC 1:55.52 3:58.89 6:02.86 8:05.72
6 OK 2 STA Star Club 1:59.01 4:03.86 6:10.05 8:09.29
4 OK 3 KSR King's Sch Rochester 1:59.52 4:03.38 6:12.79 8:10.85
2 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 1:59.91 4:08.53 6:18.20 8:24.92
5 OK 5 RGW RGS Worcester 2:10.02 4:17.74 6:36.49 8:41.77

Race: 457 2000m Womens J1X RA (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 21/07 14:42 Actual start: Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 CAN Canford School BC 3:01.65 5:56.41 8:50.11 11:39.04
3 OK 2 MAV M'stone Invicta RC 2:55.54 6:20.38 9:08.99 11:58.33
5 OK 3 HED Headington Sch BC 3:07.97 6:29.57 9:15.00 12:02.93