NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN

National Rowing Championships of GB Logo

Results Saturday 15th July 2000


Race: 301 1500m Womens Junior 1x SFA (WJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 08:29 Actual start: 08:30 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 ATL Athena Ladies RC 2:12.38 4:27.46 6:37.97
5 OK 2 NTH Nithsdale ARC 2:07.93 4:24.20 6:42.38
6 OK 3 POO Poole ARC 2:09.84 4:25.81 6:50.28
1 OK 4 MAV Maidstone Inv 2:14.12 4:37.24 6:56.45
3 OK 5 LEHD Lady E Holles D 2:21.38 4:53.26 7:35.58

Race: 302 1500m Womens Junior 1x SFB (WJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 08:34 Actual start: 08:33 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 LEHA Lady Elean Holl A 2:07.63 4:21.72 6:37.33
2 OK 2 UTR Upper Thames RC 2:11.75 4:32.79 6:52.05
3 OK 3 HRR Hereford RC 2:13.29 4:31.19 6:55.33
5 OK 4 LEHB Lady Elean Holl B 2:20.90 4:46.49 7:03.28
1 OK 5 NGC Notts County RA 2:19.76 4:44.58 7:07.30
4 OK 6 HOL Hollingworth Lake 2:20.32 4:46.94 7:13.62

Race: 303 1500m Womens Jun 15 1x SFA (WJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 08:39 Actual start: 08:37 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 SNE St Neots RC 2:02.06 4:14.68 6:31.05
4 OK 2 BURA Burway RC A 2:06.58 4:20.77 6:34.69
5 OK 3 QEH Queen Elizabeth HS 2:03.56 4:18.99 6:37.72
3 OK 4 CMB Cambois ARC 2:05.39 4:20.20 6:51.95
1 OK 5 SUA Strat Upon Avon 2:13.73 4:37.42 6:57.07
2 OK 6 DAH Dame Alice Harpur Sch 2:15.22 4:40.69 6:58.72

Race: 304 1500m Womens Jun 15 1x SFB (WJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 08:44 Actual start: 08:42 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 HEDB Headington School BC 4:37.11 6:38.90
6 OK 2 STA Star Club 4:22.94 6:43.82
1 OK 3 WLT Walton RC 4:25.20 6:46.47
2 OK 4 STP Stourport BC 4:31.07 6:49.03
4 OK 5 HEN Henley RC 4:29.74 6:55.33
3 OK 6 UTR Upper Thames RC 4:31.35 7:04.03

Race: 305 1500m Womens Jun 16 1x SFA (WJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 08:49 Actual start: 08:47 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 QPH Queens Prk HS 2:01.88 4:13.24 6:23.94
6 OK 2 NWH Northwich RC 2:05.98 4:17.08 6:29.52
1 OK 3 YOC York City RC 2:04.70 4:20.37 6:31.94
3 OK 4 STA Star Club 2:06.64 4:22.51 6:32.73
4 OK 5 MOL Molesey BC 2:05.53 4:22.18 6:38.12
2 OK 6 QEH Queen Elizabeth HS 2:09.23 4:25.78 6:41.47

Race: 306 1500m Womens Jun 16 1x SFB (WJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 08:54 Actual start: 08:53 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 CMB Cambois ARC 2:01.69 4:16.80 6:28.73
3 OK 2 SUA Strat upon Avon 2:07.24 4:19.94 6:29.93
4 OK 3 WYC Wycliffe Sculling 2:04.69 4:18.23 6:31.52
6 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 2:06.56 4:21.21 6:33.42
2 OK 5 UTR Upper Thames RC 2:10.84 4:28.98 6:46.33
1 OK 6 MAV Maidstone Inv 2:14.94 4:41.16 7:05.75

Race: 307 1500m Men's Jun 14 1x SFA (MJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 08:59 Actual start: 08:56 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 MLR Marlow RC 1:58.41 4:01.34 6:07.12
1 OK 2 SES St Edward's Sch 1:59.13 4:00.73 6:18.60
5 OK 3 TTR Thames Tradesmens 2:02.94 4:12.83 6:23.09
3 OK 4 GC Geo Watsons Coll 2:06.86 4:16.70 6:30.50
4 OK 5 SWB Sir Wm Borlase's 2:10.86 4:29.40 6:46.47
2 OK 6 QPH Queens Park HS 2:13.47 4:32.90 6:50.41

Race: 308 1500m Men's Jun 14 1x SFB (MJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 09:04 Actual start: 09:01 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 HRR Hereford RC 1:58.14 3:59.07 6:10.99
5 OK 2 MHD Maidenhead RC 2:00.94 4:12.68 6:29.24
6 OK 3 SNE St Neots RC 2:08.69 4:22.81 6:35.27
2 OK 4 CCS Claires Court 2:08.10 4:22.37 6:44.77
4 OK 5 WIN Winchester Coll 2:14.38 4:35.15 6:52.07
1 OK 6 RGB Reading Blue Ct 2:17.44 4:37.25 6:56.85

Race: 309 1500m Mens Jun 15 1x SFA (MJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 09:09 Actual start: 09:07 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 WES Westminster Sch 1:53.89 3:56.67 5:57.27
5 OK 2 SGC St George's Coll 1:53.19 3:57.36 5:58.54
6 OK 3 HWG RGS High Wycombe 1:58.38 4:01.35 5:59.93
3 OK 4 BEW Bewdley RC 1:54.61 3:59.26 6:01.12
2 OK 5 CHR Royal Chester RC 1:57.61 4:02.13 6:05.75
1 OK 6 UTR Upper Thames RC 2:00.77 4:12.14 6:21.46

Race: 310 1500m Mens Jun 15 1x SFB (MJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 09:14 Actual start: 09:12 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 1:51.85 3:52.69 5:57.84
5 OK 2 DHR Durham ARC 1:55.53 3:57.40 6:03.34
3 OK 3 GC Geo Watson's Coll 1:56.42 4:02.91 6:09.32
4 OK 4 SES St Edward's Sch 1:59.24 4:06.28 6:12.43
2 OK 5 ABSB Abingdon Sch B 2:01.44 4:09.89 6:13.40
1 OK 6 LEA Lea RC 2:00.22 4:10.37 6:22.58

Race: 311 1500m Mens Jun 16 1x SFA (MJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 09:19 Actual start: 09:17 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 LDR Leander Club 1:44.61 3:43.59 5:39.60
3 OK 2 DLH Dulwich Coll BC 1:50.58 3:53.96 5:54.96
4 OK 3 DHR Durham ARC 1:50.06 3:54.21 5:55.35
5 OK 4 RGRB Reading RC B 1:55.12 3:57.80 5:57.79
1 OK 5 WESA Westminster Sch A 1:57.66 4:05.17 6:09.31
2 OK 6 KSRA KS Rochester BC A 1:59.69 4:09.22 6:18.97

Race: 312 1500m Mens Jun 16 1x SFB (MJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 09:24 Actual start: 09:22 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 RGRA Reading RC A 1:51.88 3:53.53 5:45.92
5 OK 2 SESA St Edward's Sch A 1:47.90 3:47.44 5:48.82
3 OK 3 GLR Gloucester RC 1:50.56 3:50.41 5:52.27
2 OK 4 WESA Westminster Sch A 1:53.94 3:56.19 5:57.32
1 OK 5 GC Geo Watson's Coll 1:54.50 3:56.79 5:58.99
4 OK 6 CMB Cambois ARC 1:49.78 3:51.46 6:02.92

Race: 313 1500m Womens Jun 14 2x SFA (WJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 09:29 Actual start: 09:29 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 HEDC Headington Sch C 1:57.26 4:05.18 6:11.05
2 OK 2 HEDB Headington Sch B 2:01.30 4:09.35 6:14.63
5 OK 3 GLR Gloucester RC 2:02.38 4:10.70 6:17.18
3 OK 4 UTRA Upper Thames A 2:03.64 4:13.43 6:20.50
1 OK 5 LEHB Lady E Holles B 2:00.92 4:11.00 6:21.57
6 OK 6 LEHC Lady E Holles C 2:03.04 4:12.90 6:23.99

Race: 314 1500m Womens Jun 14 2x SFB (WJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 09:34 Actual start: 09:35 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 HEDA Headington Sch A 1:51.64 3:55.61 5:58.82
5 OK 2 WRR Worcester RC 2:04.00 4:11.58 6:16.57
3 OK 3 HEN Henley RC 2:03.07 4:14.02 6:21.44
1 OK 4 LEHA Lady E Holles A 2:05.24 4:17.98 6:28.01
2 OK 5 CHR Royal Chester RC 2:04.60 4:17.48 6:31.69
4 OK 6 GC Geo Watson's Coll 2:02.47 4:19.89 6:37.37

Race: 315 1500m Womens Jun 15 2x SFA (WJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 09:39 Actual start: 09:39 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 DHR Duhram ARC 1:52.03 3:55.27 5:57.84
4 OK 2 HED Headington Sch BC 1:56.04 3:58.97 6:00.76
6 OK 3 HEN Henley RC 1:55.39 4:00.14 6:05.19
1 OK 4 SES St Edward's Sch 2:01.57 4:14.76 6:15.72
3 OK 5 UTR Upper Thames RC 2:02.39 4:24.14 6:26.13
2 OK 6 DAH Dame A Harpur Sch 2:09.17 6:32.82

Race: 316 1500m Womens Jun 15 2x SFB (WJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 09:44 Actual start: 09:44 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 NWH Northwich RC 1:54.73 3:58.17 5:59.86
6 OK 2 GLR Gloucester RC 1:56.30 4:01.83 6:07.79
3 OK 3 SNST St Neots/Star 1:58.52 4:03.74 6:12.58
2 OK 4 KTG Kingston GS BC 1:59.90 4:09.92 6:16.81
4 OK 5 EVS Evesham RC 2:04.39 4:17.46 6:20.62
1 OK 6 CAS Castle Semple RC 2:11.95 4:35.46 6:54.38

Race: 317 1500m Mens Jun 14 2x SFA (MJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 09:49 Actual start: 09:48 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 SLS St Leonard's Sch 1:44.28 3:42.45 5:41.70
6 OK 2 EVS Evesham RC 1:51.25 3:48.46 5:46.10
3 OK 3 DNS Doncaster Sch RA 1:50.72 3:49.98 5:46.86
2 OK 4 QEH Queen Elizabeth 1:53.97 3:51.04 5:47.72
1 OK 5 SWBA Wm Borlase's A 1:54.51 3:55.24 5:53.95
4 OK 6 MTS Merchant Taylors 1:52.12 3:52.47 5:58.56

Race: 318 1500m Mens Jun 14 2x SFB (MJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 09:54 Actual start: 09:53 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 DLH Dulwich Coll BC 1:48.18 3:43.42 5:40.18
5 OK 2 UTRA Upper Thames A 1:47.71 3:46.05 5:46.07
1 OK 3 GLR Gloucester RC 1:52.71 3:52.80 5:49.39
4 OK 4 RGBB Reading Blue Ct B 1:48.83 3:51.07 5:49.79
3 OK 5 QPH Queens Park HS 1:53.56 3:57.65 5:58.07
2 OK 6 BRY Bryanston Sch BC 1:55.78 3:58.50 6:00.00

Race: 319 1500m Mens Jun 15 2x SFA (MJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 09:59 Actual start: 09:56 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 HEN Henley RC 1:40.83 3:32.33 5:28.92
5 OK 2 PEC Peterborough City 1:40.32 3:38.14 5:32.25
3 OK 3 SLS St Leonard's Sch 1:46.40 3:43.79 5:36.52
1 OK 4 NWH Northwich RC 1:50.99 3:46.50 5:37.23
2 OK 5 EVS Evesham RC 1:53.50 3:50.64 5:45.28
4 OK 6 MGN Magdalen Coll Sch 1:48.33 3:49.09 5:46.49

Race: 320 1500m Mens Jun 15 2x SFB (MJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 10:04 Actual start: 09:59 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 WBS Windsor Boys' Sch 1:47.66 3:52.77 5:26.81
5 OK 2 HWG RGS High Wycombe 1:48.88 3:40.52 5:27.95
2 OK 3 TFS Tiffin Sch BC 1:48.24 3:42.74 5:35.30
6 OK 4 HAM Hampton School BC 1:51.44 3:43.26 5:37.17
4 OK 5 GLR Gloucester RC 1:50.95 3:47.57 5:38.76
1 OK 6 WIN Winchester Coll 1:50.39 3:50.01 5:45.24

Race: 321 1500m Mens Jun 16 2x SFA (MJ16 2x )
Scheduled start: 15/07 10:09 Actual start: 10:03 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 BTLB Burton Leander B 3:31.87 5:19.39
6 OK 2 SLS St Leonard's Sch 3:32.55 5:20.19
3 OK 3 PEC Peterborough City 3:34.12 5:21.33
4 OK 4 RGW RGS Worcester 3:35.00 5:25.55
2 OK 5 EVS Evesham RC 3:42.30 5:40.40
1 OK 6 BTLA Burton Leander A 3:48.97 5:46.73

Race: 322 1500m Mens Jun 16 2x SFB (MJ16 2x )
Scheduled start: 15/07 10:14 Actual start: 10:07 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 DLH Dulwich College 1:41.66 3:29.97 5:20.66
5 OK 2 HNNR Henley RC/NCRA 1:39.98 3:32.18 5:24.95
2 OK 3 WRR Worcester RC 1:43.56 3:36.20 5:27.31
1 OK 4 MTS Merchant Taylors 1:44.67 3:37.73 5:29.65
4 OK 5 WYC Wycliffe SC 1:44.00 3:40.64 5:36.95
3 OK 6 WBS Windsor Boys' Sch 1:54.89 4:04.61 6:10.83

Race: 323 1500m Mens Jun 14 4x+ SFA (MJ14 4x+)
Scheduled start: 15/07 07:59 Actual start: 08:02 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 WBSA Windsor Boys A 1:44.67 3:36.09 5:26.35
4 OK 2 DLHA Dulwich Coll A 1:42.82 3:35.00 5:27.29
6 OK 3 SNSS Neots/Star/Sud 1:59.85 3:39.14 5:33.19
1 OK 4 WES Westminster Sch 1:48.15 3:44.52 5:37.74
2 OK 5 BES Bedford Sch BC 1:46.02 3:43.35 5:41.03
3 OK 6 WBSB Windsor Boys B 1:52.87 3:54.25 5:53.37

Race: 324 1500m Mens Jun 14 4x+ SFB (MJ14 4x+)
Scheduled start: 15/07 08:04 Actual start: 08:06 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 SLS St. Leonard's Sch 1:44.46 3:37.29 5:30.89
4 OK 2 KSW KS Worcester BC 1:47.74 3:42.82 5:34.03
6 OK 3 YMS Yarm School BC 1:46.87 3:41.66 5:36.00
2 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 1:49.33 3:46.78 5:42.23
3 OK 5 RGB Reading Blue Ct 1:55.96 3:52.39 5:48.70
1 OK 6 HAMA Hampton Sch BC A 1:53.59 3:53.30 5:49.34

Race: 325 1500m Mens Jun 15 4x+ SFA (MJ15 4x+)
Scheduled start: 15/07 08:09 Actual start: 08:10 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 WBS Windsor Boys' Sch 5:16.14
5 OK 2 WIN Winchester Coll 5:17.85
1 OK 3 HAM Hampton School BC 5:26.09
3 OK 4 QPH Queen's Park HS 5:31.37
2 OK 5 WYC Wycliffe SC 5:42.24
4 OK 6 SWB Sir Wm Borlase's 5:44.77

Race: 326 1500m Mens Jun 15 4x+ SFB (MJ15 4x+)
Scheduled start: 15/07 08:14 Actual start: 08:15 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 RGW RGS Worcester BC 1:41.47 3:28.97 5:17.13
4 OK 2 ORS The Oratory Sch 1:42.38 3:31.71 5:21.93
5 OK 3 SES St. Edward's Sch 1:43.30 3:31.98 5:22.57
6 OK 4 KTG Kingston GS 1:44.69 3:35.19 5:29.23
2 OK 5 YMS Yarm School BC 1:46.86 3:42.31 5:33.90
1 OK 6 BES Bedford School BC 1:48.22 3:43.18 5:36.20

Race: 327 1500m Mens Jun 16 4x SFA (MJ16 4x )
Scheduled start: 15/07 08:19 Actual start: 08:19 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 MOL Molesey BC 1:37.16 3:15.98 4:53.25
2 OK 2 PEC Peterborough City 1:39.40 3:15.65 4:54.78
3 OK 3 DLHA Dulwich Coll A 1:37.59 3:18.63 4:57.87
5 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 1:35.82 3:18.17 4:59.45
1 OK 5 TFS Tiffin School BC 1:39.83 3:21.33 5:03.16
6 OK 6 RGW RGS Worcester BC 1:40.86 3:24.43 5:10.75

Race: 328 1500m Mens Jun 16 4x SFB (MJ16 4x )
Scheduled start: 15/07 08:24 Actual start: 08:23 Qualifiers: 3 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 WBS Windsor Boys' Sch 1:35.42 3:15.37 4:55.48
4 OK 2 SES St. Edward's Sch 1:34.88 3:16.48 4:56.59
3 OK 3 HEN Henley RC 1:37.20 3:17.45 4:56.78
5 OK 4 STP Stourport BC 1:34.09 3:17.83 4:58.92
6 OK 5 DLHB Dulwich Coll B 1:38.03 3:26.40 5:10.44
1 OK 6 NWH Northwich RC 1:41.56 3:33.73 5:32.44

Race: 331 2000m Mens 1x EC (M 1x )
Scheduled start: 15/07 10:32 Actual start: 10:35 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LDRC Leander Club C 1:44.19 3:33.45 5:26.45 7:16.15
3 OK 2 GLA Glasgow RC 1:47.79 3:39.01 5:31.80 7:17.76
2 OK 3 LDRB Leander Club B 1:42.69 3:34.43 5:28.32 7:19.05
1 OK 4 BUR Burway RC 1:46.72 3:39.98 5:33.04 7:20.71
6 OK 5 NGN Notts & Union RC 1:50.80 3:41.60 5:39.33 7:36.97
5 OK 6 NGU NottS & UNION 1:48.81 3:51.57 5:56.30 8:05.71

Race: 332 2000m Mens 1x ED (M 1x )
Scheduled start: 15/07 10:37 Actual start: 10:39 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 NGC NCRA 3:34.23 5:26.26 7:20.22
2 OK 2 GVRA Grosvenor RC A 3:39.43 5:32.06 7:23.48
4 OK 3 MLR Marlow RC 3:40.26 5:34.59 7:27.48
6 OK 4 SAN St Andrew BC 3:40.93 5:37.23 7:30.37
1 OK 5 ABB Aberdeen BC 3:45.18 5:45.29 7:44.13
3 OK 6 TSSA Tideway Sc Sch A 3:42.01 5:45.64 7:53.60

Race: 333 2000m Mens 1x EE (M 1x )
Scheduled start: 15/07 10:42 Actual start: 10:48 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 KTR Kingston RC 3:35.36 5:26.87 7:19.60
5 OK 2 STG Stirling Amateur 3:36.38 5:30.57 7:23.10
3 OK 3 EXE Exeter RC 3:38.97 5:30.90 7:23.65
4 OK 4 VST Vesta RC 3:37.50 5:34.52 7:28.22
1 OK 5 TRCA Thames RC A 3:48.45 5:49.22 7:48.91

Race: 334 2000m Mens 1x EF (M 1x )
Scheduled start: 15/07 10:47 Actual start: 10:53 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 ROB Rob Roy BC 1:43.44 3:33.14 5:25.71 7:19.81
2 OK 2 MOLB Molesey BC B 1:47.99 3:40.05 5:37.94 7:40.22
1 OK 3 TRCB Thames RC B 1:50.35 3:48.39 5:46.53 7:43.35
5 OK 4 TEE Tees RC 1:52.81 3:47.50 5:47.46 7:44.31
4 OK 5 SAB Sabrina RC 1:54.77 3:51.81 5:53.03 7:54.61

Race: 335 2000m Mens Lw 1x EA (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 10:48 Actual start: 10:59 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 STG Stirling Amateur 1:47.58 3:41.35 5:36.67 7:31.36
1 OK 2 IMP Imperial College 1:55.51 3:48.70 5:41.82 7:36.81
4 OK 3 LLD Loch Lomond ARC 1:49.63 3:47.15 5:47.47 7:44.64
5 OK 4 RNR Royal Navy RC 1:51.46 3:48.06 5:49.09 7:44.96

Race: 336 2000m Mens Lw 1x EB (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 10:49 Actual start: 11:03 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSSB Tideway Sc Sch B 3:35.53 5:31.18 7:26.76
2 OK 2 HSB HSBC RC 3:41.42 5:35.49 7:28.65
4 OK 3 QUT Queen's Tower BC 3:40.89 5:35.15 7:29.01
5 OK 4 KTR Kingston RC 3:42.07 5:37.89 7:31.48
1 OK 5 TSSC Tideway Sc Sch C 3:53.90 5:56.52 8:02.44

Race: 337 2000m Mens Lw 1x EC (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 10:54 Actual start: 11:07 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MLR Marlow RC 1:50.45 3:46.58 5:45.74 7:48.18
3 OK 2 GVR Grosvenor RC 1:53.14 3:51.23 5:50.19 7:55.20
4 OK 3 TTR Thames Tradesmens 1:54.22 3:54.17 5:56.96 7:56.66
1 OK 4 HEN Henley RC 1:51.76 3:53.69 5:59.73 8:01.96

Race: 338 2000m Mens Lw 1x ED (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 10:59 Actual start: 11:14 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 QNT Quintin BC 1:48.97 3:46.42 5:43.40 7:40.07
2 OK 2 MOL Molesey BC 1:50.02 3:48.78 5:50.32 7:59.48
3 OK 3 CHR Royal Chester RC 1:52.42 3:53.59 5:58.86 8:03.47
1 OK 4 TRC Thames RC 1:52.79 3:59.61 6:05.66 8:06.47

Race: 339 2000m Mens Lw 1x EE (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 11:04 Actual start: 11:17 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 LDRB Leander Club 1:47.25 3:43.50 5:40.85 7:39.30
4 OK 2 TSSA Tideway Sc Sch A 1:50.83 3:51.49 5:55.32 7:54.02
2 OK 3 RGR Reading RC 1:48.27 3:48.46 5:52.65 7:54.30
3 OK 4 HPPA H Pierrepont A 1:51.78 4:01.02 6:14.05 8:28.38

Race: 340 2000m Mens Lw 1x EF (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 11:09 Actual start: 11:24 Qualifiers: 2 to R; 1 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LDRA Leander Club A 1:45.03 3:38.00 5:31.86 7:29.08
1 OK 2 PUT Putney Town RC 1:45.85 3:39.24 5:35.46 7:32.31
3 OK 3 HPPB H Pierrepont B 1:49.80 3:42.58 5:37.29 7:36.89
2 OK 4 HAM Hampton School BC 1:51.83 3:47.49 5:44.34 7:40.11

Race: 342 2000m Mens Jun 1x RB (MJ 1x )
Scheduled start: 15/07 11:19 Actual start: Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 KSRA KS Rochester A 2:00.00 7:00.00 13:00.00 19:00.00
2 OK 2 HPP Holme Pierrepont 3:00.00 8:00.00 14:00.00 20:00.00
3 OK 3 CLD Clydesdale ARC 4:00.00 9:00.00 15:00.00 21:00.00
6 OK 4 WIN Winchester Coll 1:00.00 10:00.00 16:00.00 22:00.00
4 OK 5 MLRC Marlow RC C 5:00.00 11:00.00 17:00.00 23:00.00
1 OK 6 STP Stourport BC 6:00.00 12:00.00 18:00.00 24:00.00

Race: 343 2000m Mens Jun 2- RA (MJ 2- )
Scheduled start: 15/07 11:24 Actual start: 11:33 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 ASR Aberdeen Schs RA 1:47.76 3:39.38 5:32.61 7:26.48
3 OK 2 HAMA Hampton Sch A 1:46.35 3:40.40 5:32.33 7:41.59
4 OK 3 HAMB Hampton Sch B 1:49.17 3:43.99 5:43.24 8:07.09
1 OK 4 POO Pool ARC 1:57.50 3:59.77 6:05.54 8:30.54

Race: 345 2000m Womens 1x EB (W 1x )
Scheduled start: 15/07 11:34 Actual start: 11:40 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 TSSB Tideway Sc Sch B 1:49.78 3:46.40 5:43.67 7:39.44
5 OK 2 WLF Wallingford RC 1:55.32 3:58.55 6:04.34 8:11.37
3 OK 3 SAN St Andrew BC 2:01.73 4:08.37 6:15.15 8:20.76
2 OK 4 DHR Durham ARC 2:00.43 4:09.08 6:15.42 8:22.69
6 OK 5 HRRA Herford RC A 2:00.71 4:07.47 6:16.74 8:25.59
4 OK 6 MAA Mortlake Anglian Alpha 2:06.01 4:09.82 6:19.22 8:30.69

Race: 346 2000m Womens 1x EC (W 1x )
Scheduled start: 15/07 11:39 Actual start: 11:45 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 CLD Clydesdale ARC 1:53.46 3:54.20 5:57.82 8:03.06
5 OK 2 QPH Queens Park HS 1:54.61 3:59.29 6:07.46 8:14.56
1 OK 3 CAS Castle Semple RC 1:57.81 4:02.41 6:10.44 8:18.56
2 OK 4 MLR Marlow RC 1:58.73 4:05.93 6:19.21 8:37.42
3 OK 5 HEN Henley RC 2:09.00 4:25.91 6:38.95 8:52.63
4 OK 6 HRRB Hereford RC B 2:10.53 4:22.64 6:38.01 8:54.86

Race: 347 2000m Mens Lw 2x EA (ML 2x )
Scheduled start: 15/07 11:44 Actual start: 11:53 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 LDR Leander Club 1:39.17 3:20.50 5:17.68 6:52.40
2 OK 2 EXE Exeter RC 1:40.63 3:24.10 5:17.96 7:06.34
3 OK 3 AKN Auriol Ken 1:42.35 3:26.94 5:18.27 7:21.85
1 OK 4 TSS Tideway Sc School 1:41.30 3:25.72 5:18.91 7:28.24
4 OK 5 BWTY Berwick/Tyne 1:42.87 3:39.96 5:39.84 7:35.88

Race: 348 2000m Mens Lw 2x EB (ML 2x )
Scheduled start: 15/07 11:49 Actual start: 11:57 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BBTT Bacon/T Tradesmen 1:43.16 5:09.96 6:57.67
4 OK 2 CACU Cardiff/Cardiff 1:42.23 5:13.13 6:58.72
3 OK 3 CHR Royal Chester RC 1:40.63 5:11.86 7:00.54

Race: 350 2000m Mens 4+ EB (M 4+ )
Scheduled start: 15/07 11:59 Actual start: 12:04 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 ABB Aberdeen RC 1:34.87 3:15.14 4:56.60 6:37.79
5 OK 2 LRRF LRC/Rob/Falcon 1:35.92 3:17.86 4:59.35 6:42.01
4 OK 3 NGU Notts Univ BC 1:37.01 3:19.52 5:02.03 6:42.53
1 OK 4 UBRK UBris/Robins/Kingston 1:38.18 3:21.10 5:05.24 6:48.32
2 OK 5 STU Staffordshire Univ BC 1:37.75 3:21.77 5:06.32 6:50.67

Race: 351 2000m Mens 4+ EC (M 4+ )
Scheduled start: 15/07 12:04 Actual start: 12:13 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 NAU Nautilus RC 1:35.94 3:15.73 4:58.38 6:35.55
5 OK 2 ICQT Imp Coll/Q Tower 1:36.64 3:14.62 4:56.20 6:39.37
4 OK 3 GRI The Griffen BC 1:34.89 3:16.79 4:56.80 6:40.78
2 OK 4 MOL Molesey BC 1:37.49 3:18.78 5:01.79 6:45.18
1 OK 5 DUWL Durham U/Walton RC 1:40.36 3:27.86 5:19.94 7:11.46

Race: 352 2000m Mens 4+ ED (M 4+ )
Scheduled start: 15/07 12:09 Actual start: 12:19 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LRCA London RC A 1:29.91 3:07.54 4:47.14 6:27.14
5 OK 2 LEAA Lea RC A 1:31.43 3:10.22 4:49.55 6:29.40
3 OK 3 UTR Upper Thames RC 1:32.08 3:10.99 4:53.09 6:31.63
2 OK 4 WRRB Worcester RC B 1:34.41 3:13.60 4:54.76 6:32.57
1 OK 5 GVR Grosvenor RC 1:41.63 3:25.50 5:13.49 7:00.31

Race: 354 2000m Mens 4x EB (M 4x )
Scheduled start: 15/07 12:19 Actual start: 12:23 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HMWT Hen/Leand/Winds/Tiffin 1:31.47 3:06.61 4:44.96 6:23.39
5 OK 2 TRCA Thames RC A 1:34.33 3:08.84 4:46.61 6:30.35
2 OK 3 BWBA Bewl Bridge 1:35.68 3:12.36 4:55.91 6:52.32
1 OK 4 PENG Peterb/Nott Trent Univ 1:39.67 3:20.54 5:05.16 6:57.56
3 OK 5 WLT Walton RC 1:36.75 3:15.21 5:13.76 7:17.61

Race: 355 2000m Mens 4x EC (M 4x )
Scheduled start: 15/07 12:24 Actual start: 12:28 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TSS Tideway Sc School 1:29.33 1:37.88 5:03.63 6:16.14
1 OK 2 ROB Rob Roy BC 1:37.51 3:03.73 4:39.85 6:40.43
2 OK 3 BIR Birmingham RC 1:36.50 3:17.27 4:59.13 6:41.55
3 OK 4 DHR Durham ARC 1:35.06 3:16.83 5:00.64 6:48.14

Race: 356 2000m Mens Lightweight C EA (ML 2- )
Scheduled start: 15/07 12:29 Actual start: 12:32 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 LRTS London RC/Tideway Scul 1:38.32 3:26.13 5:20.17 7:20.35
1 OK 2 LDR Leander Club 1:41.12 3:29.24 5:33.32 7:35.53
2 OK 3 SON Sons of the Thames RC 1:47.97 3:48.22 5:52.42 8:01.78

Race: 357 2000m Mens Lightweight C EB (ML 2- )
Scheduled start: 15/07 12:34 Actual start: 12:38 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NOBA Northampton/Bradford o 1:44.32 3:31.94 5:25.37 7:19.97
1 OK 2 NGB Nottingham BC 1:43.85 3:33.42 5:26.02 7:21.71
4 OK 3 MLR Marlow RC 1:44.81 3:35.93 5:31.87 7:27.96
3 OK 4 CBG Cantabrigian RC 1:49.31 3:43.71 5:47.55 7:53.19
5 OK 5 GVR Grosvenor RC

Race: 358 2000m Womens Quad Sculls EA (W 4x )
Scheduled start: 15/07 12:39 Actual start: 12:41 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 HEMA Hereford RC & Maidenhe 1:42.81 3:29.29 5:17.79 7:06.47
3 OK 2 TRUT Thames/Upp Thames 1:45.50 3:33.37 5:21.75 7:10.68
4 OK 3 WHSH WYCLIFFE/HEADINGTON/SW 1:44.21 3:34.06 5:23.35 7:13.34
2 OK 4 LER Leicester RC 1:46.76 3:38.17 5:32.43 7:29.48

Race: 359 2000m Womens Quad Sculls EB (W 4x )
Scheduled start: 15/07 12:44 Actual start: 12:48 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MOL Molesey BC 1:41.47 3:28.75 5:16.83 7:05.75
1 OK 2 LBR Loughborough BC 1:43.95 3:30.16 5:19.80 7:08.35
3 OK 3 DWNU Derwent/Nott Union 1:46.84 3:35.76 5:25.30 7:12.70
4 OK 4 FLC Falcon 1:51.60 3:48.65 5:49.46 7:50.15

Race: 361 2000m Mens Coxless Pairs EB (M 2- )
Scheduled start: 15/07 12:54 Actual start: 12:55 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 BSAS Bedford/Abingdon Sch 1:40.24 3:25.86 5:14.62 7:03.19
5 OK 2 UL Univ of London 1:42.76 3:29.72 5:17.59 7:08.47
4 OK 3 ICQT Imp Coll/Q Tower 1:45.48 3:32.36 5:19.21 7:12.26
1 OK 4 TTR Thames Tradesmen RC 1:47.45 3:36.15 5:26.66 7:15.46
6 OK 5 RGU Reading Univ 1:46.11 3:34.85 5:26.19 7:19.53
3 OK 6 DTT Dart-Totnes ARC 1:44.85 3:35.52 5:29.60 7:25.09

Race: 362 2000m Mens Coxless Pairs EC (M 2- )
Scheduled start: 15/07 12:59 Actual start: 13:07 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MOL Molesey BC 1:40.02 3:24.77 5:13.04 7:03.71
4 OK 2 CB9 Cambridge 99 RC 1:40.62 3:28.93 5:18.45 7:08.21
5 OK 3 WWNU Warwick/Newcastle 1:41.12 3:27.73 5:18.02 7:10.92
2 OK 4 NOBA Northamp/Brad on Avon 1:43.24 3:33.26 5:21.15 7:19.71
1 OK 5 SHC Cty of Sheffield RC 1:45.72 3:38.37 5:33.21 7:28.70
6 OK 6 BSU Bristol Univ 1:45.52 3:40.50 5:38.25 7:32.41

Race: 363 2000m Mens Coxless Pairs ED (M 2- )
Scheduled start: 15/07 13:04 Actual start: 13:14 Qualifiers: 2 to R;1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 LRTS LRC/TSS 1:35.35 3:41.60 5:06.91 7:00.79
1 OK 2 LRCB London RC B 1:37.66 3:42.13 5:19.04 7:07.61
3 OK 3 HEN Henley RC 1:41.03 3:42.55 5:21.23 7:14.48
4 OK 4 Rob Rob Roy BC 1:46.37 3:46.64 5:26.36 7:18.82
2 OK 5 ROS Ross RC 1:50.28 5:47.00 7:47.35

Race: 364 2000m Mens Lw 4- EA (ML 4- )
Scheduled start: 15/07 13:09 Actual start: 13:19 Qualifiers: 1 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 OBU Oxford Brookes Univers 1:32.47 3:10.37 4:49.72 6:32.89
3 OK 2 NGB Nottingham BC 1:34.42 3:14.83 4:57.68 6:43.37
2 OK 3 RGU Reading University BC 1:37.41 3:19.71 5:04.42 6:54.35

Race: 365 2000m Mens Lwt 4- EB (ML 4- )
Scheduled start: 15/07 13:14 Actual start: 13:23 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HPP Holme Pierrepont RC 1:31.32 3:07.71 4:46.35 6:24.26
3 OK 2 LRC London RC 1:34.30 3:10.38 4:48.95 6:26.77
2 OK 3 FUR Furnival Sculling Club 1:34.86 3:13.05 4:51.01 6:30.09
1 OK 4 EHGU Edinburgh Uni/Glasgow 1:35.92 3:14.08 4:52.67 6:32.43

Race: 366 2000m Womens Eights EA (W 8 )
Scheduled start: 15/07 13:19 Actual start: 13:30 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 UTKT Thames/Kton/UThames 1:37.02 3:15.72 4:58.02 6:39.70
4 OK 2 NAU Nautilus RC 1:36.78 3:16.49 4:59.38 6:40.13
2 OK 3 TWK Twickenham RC 1:39.95 3:24.10 5:10.37 6:58.17
3 OK 4 CWBA Cambridge Un A 1:43.69 3:29.95 5:19.81 7:09.01
1 OK 5 TRCB Thames RC B 1:46.13 3:34.41 5:24.14 7:13.00

Race: 367 2000m Womens Eights EB (W 8 )
Scheduled start: 15/07 13:24 Actual start: 13:36 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 CWBB Cambridge Un B 1:40.98 3:26.93 5:15.17 7:03.37
1 OK 2 CWBE Cambridge Un E 1:45.93 3:30.88 5:21.08 7:10.96
4 OK 3 CWBC Cambridge Un C 1:47.49 3:36.42 5:27.70 7:21.38
2 OK 4 OOSB Osiris BC B 1:44.23 3:36.87 5:31.06 7:26.42

Race: 368 2000m Womens Eights EC (W 8 )
Scheduled start: 15/07 13:29 Actual start: 13:42 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TRCA Thames RC A 1:36.61 3:18.64 5:05.34 6:50.35
3 OK 2 OOSA Osiris BC A 1:39.64 3:26.08 5:14.19 7:03.70
1 OK 3 BXB Broxbourne RC 1:43.31 3:29.57 5:21.32 7:11.78
2 OK 4 CWBD Cambridge Un D 1:44.73 3:33.35 5:28.75 7:18.62

Race: 372 2000m Mens Double Sculls ED (M 2x )
Scheduled start: 15/07 13:49 Actual start: 13:49 Qualifiers: 2 to R 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HUN Huntingdon RC 1:37.21 3:23.27 5:12.43 7:00.99
6 OK 2 TSSA Tideway Sc Sch A 1:41.17 3:28.51 5:16.54 7:05.57
2 OK 3 STPA Stourport BC A 1:39.51 3:25.42 5:15.83 7:11.21
3 OK 4 WLT Walton RC 1:41.97 3:33.43 5:24.34 7:13.83
1 OK 5 EHU Edinburgh Univ BC 1:40.40 3:26.66 5:26.16 7:19.73

Race: 373 2000m Mens Double Sculls EE (M 2x )
Scheduled start: 15/07 13:54 Actual start: 13:54 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LDRA Leander Club A 1:32.60 3:20.73 4:57.01 6:49.49
3 OK 2 HEN Henley RC 1:38.43 3:21.55 5:06.62 6:53.00
5 OK 3 CAS Castle Semple RC 1:36.79 3:12.44 5:07.40 6:53.29
1 OK 4 TRCB Thames RC B 1:40.96 3:28.06 5:11.64 6:55.36
6 OK 5 SAEU St Andrew & Edin Univ 2:11.30 3:30.92 5:20.13 7:08.21
2 OK 6 FAL Falcoln RC 1:40.35 3:26.05 5:19.69

Race: 374 2000m Mens Double Sculls EF (M 2x )
Scheduled start: 15/07 13:59 Actual start: 14:00 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 NAUB Nautilus RC B 1:33.82 3:14.31 5:00.31 6:52.25
6 OK 2 LDRB Leander Club B 1:37.11 3:21.00 5:09.29 7:01.48
1 OK 3 DHRA Durham ARC A 1:39.31 3:31.38 5:12.93 7:04.09
3 OK 4 EXE Exeter RC 1:39.10 3:25.18 5:18.41 7:08.12
5 OK 5 EVS Evesham RC 1:42.03 3:26.72 5:23.25 7:16.24
2 OK 6 DHRB Durham ARC B 1:43.74 3:34.66 5:25.58 7:16.48

Race: 375 2000m Mens Lwt 4x EA (ML 4x )
Scheduled start: 15/07 14:04 Actual start: 14:05 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LKHR Llan/HSBC/King/Chester 1:31.26 3:07.27 4:48.80 6:25.69
1 OK 2 OXD Oxford & District Scul 1:35.58 3:11.83 4:50.36 6:27.78
2 OK 3 GVR Grosvenor RC 1:38.28 3:18.07 4:57.66 6:38.74

Race: 376 2000m Mens Lwt 4x EB (ML 4x )
Scheduled start: 15/07 14:09 Actual start: 14:11 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 HPP Holme Pierrepont RC 1:31.36 3:05.17 4:41.01 6:14.46
3 OK 2 TSS Tideway Sc Sch 1:30.98 3:06.81 4:41.93 6:15.04
2 OK 3 WLTA Walton RC A 1:34.31 3:08.11 4:43.09 6:17.53
5 OK 4 WLTB Walton RC B 1:30.34 3:07.44 4:44.37 6:19.53
4 OK 5 PENG Peterborough/Not Trent 1:34.72 3:12.86 4:50.89 6:33.93

Race: 377 2000m Mens Lwt 4x EC (ML 4x )
Scheduled start: 15/07 14:14 Actual start: 14:17 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 MMLU Maid/Mon/UTRC/Leander 1:32.57 3:09.13 4:47.05 6:25.56
3 OK 2 BWB Bewl Bridge 1:37.04 3:13.51 4:53.28 6:32.07
1 OK 3 ROB Rob Roy BC 1:34.65 3:14.11 4:55.12 6:32.82
2 OK 4 YOC York City RC 1:35.77 3:14.75 4:54.33 6:34.64

Race: 378 2000m Womens Lwt 2- EA (WL 2- )
Scheduled start: 15/07 14:19 Actual start: 14:23 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 AVN Avon County RC 1:49.09 3:47.08 5:50.16 7:47.16
1 OK 2 ASEH Aberdeen/Edinburgh 1:54.00 3:53.28 5:55.39 7:57.01
2 OK 3 VST Vesta RC 1:56.49 3:57.52 5:59.24 8:00.48
3 OK 4 AKN Auriol Kensington RC 2:02.41 4:08.99 8:35.80

Race: 379 2000m Womens Lwt 2- EB (WL 2- )
Scheduled start: 15/07 14:24 Actual start: 14:27 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 1:48.47 3:43.58 5:42.32 7:45.65
2 OK 2 MLR Marlow RC 1:50.25 3:46.20 5:47.93 7:53.36
1 OK 3 ABCL Aberdeen/Clyde ARC 1:55.86 3:54.83 6:00.08 8:04.52
3 OK 4 CLD Clydesdale ARC 1:52.96 3:54.26 6:01.49 8:07.31

Race: 380 2000m Mens Jun 4x R (MJ 4x )
Scheduled start: 15/07 14:29 Actual start: 14:39 Qualifiers: 2 to final

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 WYCA Wycliffe Sculling 1:31.66 3:09.11 4:48.01 6:26.05
6 OK 2 RGR Reading RC 1:32.71 3:09.90 4:50.27 6:29.55
2 OK 3 TSS Tideway Sc School 1:33.97 3:13.63 4:54.50 6:34.13
4 OK 4 QEH Queen Elizabeth 1:35.57 3:15.99 4:55.41 6:36.99
1 OK 5 HERS Hereford/Hereford 1:37.92 3:22.13 5:04.31 6:47.44
3 OK 6 GC Geo Watson's Coll 1:36.82 3:20.34 5:07.03 6:49.92

Race: 381 1500m Mens Jun 16 2- FINAL (MJ16 2- )
Scheduled start: 15/07 14:44 Actual start: 15:03 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 WESA Westminster Sch A 1:41.76 3:33.03 5:27.07
5 OK 2 HAMB Hampton Sch B 1:43.98 3:36.14 5:33.92
4 OK 3 ETC Eton College 1:46.09 3:39.86 5:37.11
3 OK 4 BESA Bedford Sch A 1:48.52 3:43.14 5:40.38
2 OK 5 WESB Westminster Sch B 1:49.78 3:45.04 5:44.43
1 OK 6 HAMA Hampton Sch A 1:51.45 3:53.27 6:01.18

Race: 382 1500m Womens Jun 14 1x FINAL (WJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 14:51 Actual start: 15:08 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 LEHA Lady E Holles Sch 2:03.11 4:14.36 6:26.99
2 OK 2 HRR Hereford RC 2:08.06 4:17.06 6:28.36
1 OK 3 POO Poole ARC 2:06.14 4:17.95 6:32.94
5 OK 4 ATL Athena Ladies RC 2:09.79 4:22.11 6:34.97
4 OK 5 NTH Nithsdale ARC 2:05.13 4:19.65 6:37.72
3 OK 6 UTR Upper Thames RC 2:07.13 4:26.27 6:44.56

Race: 383 1500m Womens Jun15 1x FINAL (WJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 14:58 Actual start: 15:11 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 SNE St Neots RC 2:05.01 4:11.92 6:20.55
1 OK 2 QEH Queen Elizabeth 2:01.49 4:11.05 6:24.63
6 OK 3 HEDB Headington Sch B 2:04.50 4:17.71 6:32.95
4 OK 4 BURA Burway RC A 2:08.94 4:24.05 6:36.05
3 OK 5 STA Star Club 2:11.09 4:25.51 6:44.69
2 OK 6 WLT Walton RC 2:12.49 4:29.98 6:53.21

Race: 384 1500m Womens Jun16 1x FINAL (WJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 15:05 Actual start: 15:15 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 QPH Queen's Park HS 2:00.86 4:08.08 6:13.69
3 OK 2 SUA Stratford u Avon 2:05.88 4:13.98 6:19.73
6 OK 3 CMB Cambois ARC 2:00.16 4:12.53 6:20.24
1 OK 4 YOC York City RC 2:03.47 4:13.21 6:21.64
2 OK 5 WYC Wycliffe Sculling 2:05.23 4:14.75 6:24.64
4 OK 6 NWH Northwich RC 2:06.08

Race: 385 1500m Men's Jun14 1x FINAL (MJ14 1x )
Scheduled start: 15/07 15:12 Actual start: 15:22 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 HRR Hereford RC 1:51.98 3:51.48 5:51.05
3 OK 2 SES St Edward's Sch 1:54.68 3:56.52 5:57.24
6 OK 3 MLR Marlow RC 1:56.28 3:58.13 5:58.10
2 OK 4 TTR Thames Tradesmens 1:59.86 4:03.01 6:03.57
4 OK 5 MHD Maidenhead RC 1:55.65 4:02.48 6:12.33
1 OK 6 SNE St Neots RC 2:04.91 4:16.39 6:24.49

Race: 386 1500m Mens Jun 15 1x FINAL (MJ15 1x )
Scheduled start: 15/07 15:19 Actual start: 15:28 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 TSS Tideway Sc Sch 1:49.49 3:44.81 5:39.62
1 OK 2 GC Geo Watson's Coll 1:52.65 3:49.40 5:46.82
4 OK 3 DHR Durham ARC 1:51.54 3:53.89 5:49.53
6 OK 4 WES Westminster Sch 1:50.53 3:51.00 5:51.77
2 OK 5 HWG RGS High Wycombe 1:57.47 3:57.13 5:54.11
3 OK 6 SGC St George's Coll 1:56.63 3:57.52 5:54.99

Race: 387 1500m Mens Jun 16 1x FINAL (MJ16 1x )
Scheduled start: 15/07 15:26 Actual start: 15:31 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 LDR Leander Club 1:38.04 3:31.84 5:25.02
3 OK 2 SESA St Edward's Sch A 1:42.17 3:38.14 5:39.52
1 OK 3 DHR Durham ARC 1:44.57 3:44.14 5:43.11
6 OK 4 RGRA Reading RC A 1:49.93 3:48.94 5:44.82
2 OK 5 GLR Gloucester RC 1:48.31 3:48.38 5:48.23
4 OK 6 DLH Dulwich Coll 1:48.83 3:50.31 5:52.27

Race: 388 1500m Mens Jun 16 4- FINAL (MJ16 4- )
Scheduled start: 15/07 15:33 Actual start: 15:42 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 ABS Abingdon School 1:35.96 3:18.18 4:59.69
6 OK 2 HAM Hampton School BC 1:37.59 3:21.24 5:03.29
4 OK 3 ETC Eton College BC 1:38.27 3:23.48 5:06.75
3 OK 4 YMS Yarm School BC 1:39.55 3:25.09 5:09.18
2 OK 5 BES Bedford School BC 1:40.85 3:27.12 5:15.05
5 OK 6 UTR Upper Thames RC 1:40.33 3:29.33 5:17.84

Race: 389 1500m Womens J14 2x FINAL (WJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 15:40 Actual start: 15:49 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 HEDA Headington Sch A 1:50.89 3:52.77 5:55.23
5 OK 2 HEDC Headington Sch C 1:57.09 4:01.90 6:09.15
4 OK 3 HEDB Headington Sch B 2:03.12 4:08.47 6:12.07
3 OK 4 WRR Worcester RC 2:01.83 4:06.37 6:14.32
2 OK 5 HEN Henley RC 2:03.66 4:10.54 6:23.30
1 OK 6 GLR Gloucester RC 2:06.53 4:16.56 6:27.77

Race: 390 1500m Womens J15 2x FINAL (WJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 15:47 Actual start: 15:52 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 DHR Durham ARC 1:51.45 3:55.43 5:51.84
1 OK 2 HEN Henley RC 1:55.69 3:51.33 5:55.30
6 OK 3 NWH Northwich RC 1:56.56 3:56.53 5:57.95
2 OK 4 SNST St Neots/Star 1:59.39 3:59.95 5:58.38
4 OK 5 HED Headington Sch BC 1:57.76 3:58.65 6:03.55
3 OK 6 GLR Gloucester RC 1:58.71 4:01.76 6:10.08

Race: 391 1500m Womens J16 2x FINAL (WJ16 2x )
Scheduled start: 15/07 15:54 Actual start: 15:58 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 EVST Evesham/Stratford 1:57.04 3:58.42 5:54.24
5 OK 2 SLS St Leonard's Sch 1:53.73 3:56.17 5:57.58
4 OK 3 STA Star Club 1:58.19 4:01.65 5:59.87
1 OK 4 STG Stirling Amateur 1:57.84 4:02.31 6:01.27
2 OK 5 HENB Henley RC B 1:58.68 4:01.97 6:03.12
6 OK 6 SWB Sir Wm Borlase's 1:59.31 4:05.99 6:10.28

Race: 392 1500m Mens J14 2x FINAL (MJ14 2x )
Scheduled start: 15/07 16:01 Actual start: 16:03 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 SLS St Leonard's Sch 1:48.63 3:45.67 5:36.82
5 OK 2 DLH Dulwich College 1:47.58 3:43.46 5:37.85
3 OK 3 EVS Evesham RC 1:51.61 3:48.59 5:41.86
4 OK 4 UTRA Upper Thames RC A 1:49.42 3:49.04 5:50.23
2 OK 5 DNS Doncaster Schs RA 1:54.70 3:59.40 5:58.89
1 OK 6 GLR Gloucester RC 1:56.76 3:57.05 6:01.66

Race: 393 1500m Mens J15 2x FINAL (MJ15 2x )
Scheduled start: 15/07 16:08 Actual start: 16:06 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 HEN Henley RC 1:40.15 3:26.22 5:15.61
4 OK 2 PEC Peterborough City 1:41.81 3:30.30 5:19.47
6 OK 3 WBS Windsor Boys' Sch 1:46.92 3:35.56 5:25.41
3 OK 4 HWG RGS High Wycombe 1:47.64 3:38.20 5:27.97
1 OK 5 SLS St Leonard's Sch 1:46.34 3:37.82 5:31.74
2 OK 6 TFS Tiffin School BC 1:50.48 3:47.13 5:45.52

Race: 394 1500m Mens J16 2x FINAL (MJ16 2x )
Scheduled start: 15/07 16:15 Actual start: 16:13 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 PEC Peterborough City 1:43.70 3:29.66 5:11.44
5 OK 2 BTLB Burton Leander B 1:41.78 3:27.60 5:13.13
6 OK 3 DLH Dulwich College 1:41.46 3:28.18 5:14.26
4 OK 4 SLS St Leonard's Sch 1:39.78 3:28.81 5:15.34
3 OK 5 HNNR Henley RC/NCRA 1:42.93 3:31.05 5:17.14
2 OK 6 WRR Worcester RC 1:44.44 3:36.00 5:28.88

Race: 395 1500m Womens J16 4+ FINAL (WJ16 4+ )
Scheduled start: 15/07 16:22 Actual start: 16:22 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 BEH Bedford High Sch 1:51.97 3:49.53 5:47.56
1 OK 2 BTL Burton Leander RC 1:54.97 3:56.30 5:56.37
2 OK 3 MNH Haberdashers Mon 2:08.20 4:22.17 6:39.82

Race: 396 1500m Mens J16 4+ FINAL (MJ16 4+ )
Scheduled start: 15/07 16:29 Actual start: 16:29 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 ABS Abingdon Sch BC 1:36.46 5:04.41
6 OK 2 KSW KS Worcester BC 1:41.99 5:10.76
3 OK 3 WBS Windsor Boys' Sch 1:42.46 5:13.33
2 OK 4 ASR Aberdeen Schs RA 1:41.56 5:14.49
4 OK 5 WES Westminster Sch 1:42.88 5:17.30
1 OK 6 BEM Bedford Modern

Race: 397 1500m Womens J14 4x+ FINAL (WJ14 4x+)
Scheduled start: 15/07 16:36 Actual start: 16:42 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 HEDA Headington Sch A 1:47.20 3:43.39 5:38.90
4 OK 2 LEH Lady E Holles 1:52.03 3:51.69 5:53.29
1 OK 3 HEN Henley RC 1:53.24 3:54.86 5:57.21
2 OK 4 SLSB St Leonard's B 1:54.50 3:56.43 6:00.47
3 OK 5 HEDB Headington Sch B 1:56.60 3:59.86 6:03.64
6 OK 6 WRRA Worcester RC A 1:58.39 4:04.94 6:11.72

Race: 398 1500m Womens J15 4x+ FINAL (WJ15 4x+)
Scheduled start: 15/07 16:43 Actual start: Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 NWH Northwich RC 1:52.04 3:48.08 5:44.64
5 OK 2 HEN Henley RC 1:51.17 3:48.85 5:46.91
1 OK 3 SLS St Leonard's Sch 1:53.09 3:51.62 5:48.49
3 OK 4 HED Headington Sch BC 1:54.94 3:53.41 5:51.20
4 OK 5 KSW KS Worcester BC 1:55.56 3:57.29 6:00.60

Race: 399 1500m Womens J16 4x FINAL (WJ16 4x )
Scheduled start: 15/07 16:48 Actual start: 16:52 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 HEN Henley RC 1:46.46 3:39.37 5:32.12
4 OK 2 DAH Dame A Harpur Sch 1:48.96 3:42.90 5:36.24
2 OK 3 GC Geo Watson's Coll 1:50.39 3:46.38 5:39.68
5 OK 4 NWQP Northwich/QPHS 1:50.10 3:45.43 5:40.50
1 OK 5 SWB Sir Wm Borlase's 1:56.93 4:04.53 6:06.26
6 OK 6 ROB Rob Roy BC 1:58.98 4:04.04 6:23.33

Race: 400 1500m Mens J14 4x+ FINAL (MJ14 4x+)
Scheduled start: 15/07 16:55 Actual start: 16:56 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 WBSA Windsor Boys A 1:42.68 3:32.64 5:22.70
1 OK 2 SNSS St Neots/Star/Sud 1:44.82 3:35.67 5:24.79
4 OK 3 DLHA Dulwich Coll A 1:45.47 3:37.51 5:26.41
3 OK 4 KSW KS Worcester Sch 1:46.81 3:37.21 5:27.01
6 OK 5 SLS St Leonard's Sch 1:45.97 3:38.15 5:27.66
2 OK 6 YMS Yarm School BC 1:48.40 3:39.84 5:28.98

Race: 401 1500m Mens J15 4x+ FINAL (MJ15 4x+)
Scheduled start: 15/07 17:02 Actual start: 17:00 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 RGW RGS Worcester BC 1:37.62 3:20.23 5:03.17
5 OK 2 WBS Windsor Boys' Sch 1:37.41 3:22.28 5:04.88
4 OK 3 WIN Winchester Coll 1:37.79 3:22.78 5:05.50
1 OK 4 HAM Hampton School BC 1:39.57 3:28.13 5:11.40
2 OK 5 SES St Edward's Sch 1:38.77 3:26.22 5:11.70
3 OK 6 ORS The Oratory Sch 1:40.14 3:28.13 5:18.42

Race: 402 1500m Mens Jun 16 4x FINAL (MJ16 4x )
Scheduled start: 15/07 17:09 Actual start: 17:06 Qualifiers:

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 MOL Molesey BC 1:32.11 3:09.28 4:45.70
6 OK 2 WBS Windsor Boys' Sch 1:33.50 3:11.52 4:48.30
4 OK 3 PEC Peterborough City 1:34.83 3:14.27 4:52.12
3 OK 4 SES St Edward's Sch 1:35.80 3:17.02 4:54.92
2 OK 5 HEN Henley RC 1:36.12 3:18.35 4:56.57
1 OK 6 DLHA Dulwich College A 1:35.44 3:16.32 4:57.47

Race: 403 2000m Womens Lw 1x EA (WL 1x )
Scheduled start: 15/07 17:25 Actual start: 17:29 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 WLFC Wallingford RC C 1:59.22 4:01.63 6:10.40 8:22.41
2 OK 2 MLR Marlow RC 2:00.74 4:04.82 6:14.71 8:26.73
1 OK 3 TRCB Thames RC B 2:01.91 4:08.90 6:19.03 8:27.41
5 OK 4 TRCD Thames RC D 2:01.19 4:10.93 6:21.72 8:35.30
6 OK 5 AVNA Avon County RC A 2:04.80 4:08.32 6:24.02 8:46.00

Race: 404 2000m Womens Lw 1x EB (WL 1x )
Scheduled start: 15/07 17:30 Actual start: 17:37 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 UTR Upper Thames RC 1:57.66 3:59.00 6:03.31 8:10.66
2 OK 2 LEA Lea RC 2:04.09 4:06.55 6:12.72 8:24.84
3 OK 3 HRR Hereford RC 2:05.58 4:11.28 6:19.02 8:26.19
4 OK 4 PEC Peterborough City 2:06.33 4:11.92 6:19.76 8:38.44
5 OK 5 TRCA Thames RC A 2:07.19 4:14.74 6:26.21 8:38.44

Race: 405 2000m Womens Lw 1x EC (WL 1x )
Scheduled start: 15/07 17:35 Actual start: 17:43 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 WLFB Wallingford RC B 1:58.36 4:02.90 6:11.73 8:22.91
1 OK 2 AVNB Avon County RC B 1:59.57 4:04.87 6:15.06 8:26.19
5 OK 3 TRCC Thames RC C 2:00.84 4:09.73 6:23.49 8:37.15
4 OK 4 KTR Kingston RC 2:05.29 4:16.97 6:31.01 8:42.26
3 OK 5 BHU Bournemouth Univ 2:02.42 4:14.87 6:31.30 8:43.20

Race: 406 2000m Womens Lw 1x ED (WL 1x )
Scheduled start: 15/07 17:40 Actual start: 17:48 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 IMP Imperial College 1:55.48 3:57.78 6:04.76 8:10.87
5 OK 2 TRCF Thames RC F 2:01.82 4:08.21 6:16.70 8:26.24
3 OK 3 ROB Rob Roy BC 2:03.15 4:10.88 6:21.01 8:35.86
4 OK 4 TSSB Tideway Sc Sch B 2:05.67 4:18.77 6:34.67 8:52.21
2 OK 5 KTU Kingston Univ 2:12.17 4:31.12 6:49.62 9:08.52

Race: 407 2000m W2- EA (W2- EA )
Scheduled start: 15/07 17:45 Actual start: 17:58 Qualifiers: 1 to F; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 UTR Upper Thames RC 1:51.58 3:48.59 5:49.24 7:49.18
2 OK 2 ABBA Aberdeen BC A 1:53.71 3:53.13 5:54.24 7:55.96
1 OK 3 TSNO TSS/Norwich 1:53.19 3:52.49 5:55.98 8:00.23
5 OK 4 HELE Headington/LEH 1:57.73 3:59.60 6:06.47 8:10.75
4 OK 5 ABBB Aberdeen BC B 1:57.54 4:07.88 6:20.44 8:31.26

Race: 408 2000m Womens 2- EB (W 2- )
Scheduled start: 15/07 17:50 Actual start: 18:02 Qualifiers: 1 to F; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 GLB Globe RC 1:55.56 3:55.73 5:57.09 7:58.10
4 OK 2 IMP Imperial College 1:57.06 3:55.26 5:58.17 7:59.11
3 OK 3 SAC City of Swansea 2:01.07 3:57.74 6:02.68 8:08.67
1 OK 4 TSSB Tideway Sc Sch B 2:01.54 4:06.79 6:16.43 8:27.67

Race: 409 2000m Womens 2- EC (W 2- )
Scheduled start: 15/07 17:55 Actual start: 18:06 Qualifiers: 1 to F; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 KTNE K'ston/N'castle 1:47.00 3:38.99 5:36.05 7:36.22
1 OK 2 WRR Worcester RC 1:47.34 3:42.27 5:40.73 7:40.89
4 OK 3 CLD Clydesdale ARC 1:56.26 3:53.48 5:55.03 8:00.45
3 OK 4 HRR Hereford RC 1:57.01 3:56.03 6:00.49 8:06.76

Race: 411 2000m Mens 4- EB (M 4- )
Scheduled start: 15/07 18:05 Actual start: 18:13 Qualifiers: 2 to F; 3 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 WRR Worcester RC 1:29.60 3:05.78 4:44.89 6:26.81
2 OK 2 LEAA Lea RC A 1:29.99 3:05.14 4:43.67 6:30.85
4 OK 3 ICQT IC/Queen's Tower 1:32.37 3:07.11 4:46.16 6:39.06
3 OK 4 LEAB Lea RC B 1:33.83 3:15.92 5:01.65 6:47.97
1 OK 5 CGO Goldie BC 1:37.98 3:21.41 5:06.34 6:48.48
5 OK 6 WWK Warwick BC 1:37.02 3:17.97 5:05.47

Race: 412 2000m Mens 4- EC (M 4- )
Scheduled start: 15/07 18:10 Actual start: 18:18 Qualifiers: 2 to F; 3 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MOL Molesey BC 1:30.17 3:06.51 4:45.01 6:24.14
1 OK 2 WLF Wallingford RC 1:31.05 3:07.82 4:48.15 6:27.55
4 OK 3 TTR Thames Tradesmens 1:30.55 3:08.66 4:50.78 6:30.49
2 OK 4 NAUC Nautilus RC C 1:38.25 3:17.96 4:57.29 6:38.24
5 OK 5 AKN Auriol Kensington 1:35.27 3:14.81 4:56.73 6:39.62
6 OK 6 HRR Hereford RC 1:36.80 3:18.39 5:02.29 6:45.20

Race: 414 2000m Womens Jun 1X RB (WJ 1x )
Scheduled start: 15/07 18:20 Actual start: 18:23 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 SPY St Peter's Sch 2:04.57 4:16.86 6:31.31 8:43.47
3 OK 2 HRR Hereford RC 2:01.52 4:14.41 6:34.67 8:54.11
6 OK 3 ATL Athena Ladies 2:06.53 4:24.67 6:45.17 8:58.68
1 OK 4 DHR Durham ARC 2:11.14 4:31.49 6:49.91 9:04.13
5 OK 5 HUN Huntingdon RC 2:11.45 4:30.09 6:53.75 9:13.30
2 OK 6 YOCB York City RC B 2:11.86 4:32.23 6:57.60 9:19.72

Race: 415 2000m Mens U23 1x EA (M23 1x )
Scheduled start: 15/07 18:25 Actual start: 18:27 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MNB Monkton B'friars 1:48.45 3:40.32 5:36.66 7:37.50
4 OK 2 LDRA Leander Club A 1:45.03 3:36.42 5:35.50 7:41.79
5 OK 3 DHR Durham ARC 1:49.20 3:42.46 5:43.32 7:48.73
3 OK 4 LDRB Leander Club B 1:47.69 3:47.83 5:55.12 8:01.87
1 OK 5 MLR Marlow RC 1:54.61 3:56.92 6:03.31 8:03.52

Race: 416 2000m Mens U23 1x EB (M23 1x )
Scheduled start: 15/07 18:30 Actual start: 18:31 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 GLA Glasgow RC 1:45.46 3:40.11 5:38.97 7:28.44
4 OK 2 NGUA Nottingham Un A 1:45.72 3:37.67 5:32.39 7:28.67
5 OK 3 NGUB Nottingham Un B 1:47.26 3:39.66 5:33.65 7:29.62
3 OK 4 STU Staffordshire Un 1:43.94 3:43.58 5:52.16 7:57.84
2 OK 5 CHR Royal Chester RC 1:51.77 3:53.82 5:56.72 8:00.00

Race: 419 2000m Womens Lw 4- EA (WL 4- )
Scheduled start: 15/07 18:45 Actual start: 18:42 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 VST Vesta RC 1:46.83 3:36.23 5:26.84 7:18.28
3 OK 2 LLQT Llandaff/Q Tower 1:44.94 3:34.96 5:29.12 7:24.90
2 OK 3 BER Bedford RC 1:48.43 3:41.15 5:36.27 7:41.53
4 OK 4 NGBB Nottingham BC B 1:47.33 3:39.80 5:43.81 8:03.22

Race: 420 2000m Womens Lw 4- EB (WL 4- )
Scheduled start: 15/07 18:50 Actual start: 18:48 Qualifiers: 1 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 AVN Avon County RC 1:43.01 3:32.19 5:22.87 7:16.31
2 OK 2 NGBA Nottingham BC A 1:44.53 3:33.92 5:26.69 7:21.47
1 OK 3 OXC City of Oxford RC 1:51.16 3:44.67 5:37.97 7:33.30

Race: 421 2000m Womens 2x EA (W 2x )
Scheduled start: 15/07 18:55 Actual start: 18:54 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NGST NCRA/Star Club 1:45.96 3:38.96 5:34.35 7:32.93
6 OK 2 HRRB Hereford RC B 1:50.83 3:45.47 5:42.48 7:41.56
5 OK 3 HEMA Hereford/M'head 1:50.02 3:46.88 5:45.51 7:47.27
4 OK 4 UTRA Upper Thames A 1:53.34 3:50.89 5:51.65 7:54.42

Race: 422 2000m Womens 2x EB (W 2x )
Scheduled start: 15/07 19:00 Actual start: 19:00 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 UTRB Upper Thames B 1:48.50 3:40.44 5:33.64 7:27.01
5 OK 2 WLCL W'ford/Cly'dale 1:49.23 3:42.62 5:38.11 7:30.88
3 OK 3 WLGV Walbrook/Gros 1:47.50 3:43.31 5:38.48 7:32.77
4 OK 4 DAKC D A Harpur/K Cant 1:50.63 3:45.27 5:41.08 7:36.44
1 OK 5 HRRA Hereford RC A 1:51.45 3:47.83 5:43.98 7:36.67

Race: 423 2000m Womens 2x EC (W 2x )
Scheduled start: 15/07 19:05 Actual start: 19:04 Qualifiers: 2 to R; 1 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 CSDH C Semple/Durham 1:48.04 3:45.22 5:42.52 7:40.76
5 OK 2 QUTA Queen's Tower A 1:50.85 3:47.71 5:47.58 7:47.20
2 OK 3 OBU Oxford Brookes Un 1:52.28 3:50.03 5:50.84 7:49.84
1 OK 4 SUA Stratford u Avon 1:54.49 3:54.80 5:53.48 7:50.02
4 OK 5 STP Stourport BC 1:51.45 3:51.57 5:54.77 7:56.75

Race: 426 2000m Mens Lw 1x RA (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 19:08 Actual start: 19:09 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 QUT Queen's Tower BC 1:47.48 3:38.64 5:32.19 7:25.88
5 OK 2 MOL Molsey BC 1:48.02 3:41.35 5:36.84 7:27.46
4 OK 3 IMP Imperial College 1:53.74 3:45.60 5:37.66 7:28.47
2 OK 4 RGR Reading RC 1:48.64 3:41.66 5:35.83 7:31.07
6 OK 5 PUT Putney Town RC 1:46.85 3:40.59 5:36.54 7:38.28
3 OK 6 TTR Thames Tradesmens 1:52.97 3:53.06 5:52.31 7:55.26

Race: 427 2000m Mens Lw 1x RB (ML 1x )
Scheduled start: 15/07 19:09 Actual start: 19:17 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HSB HSBC RC 1:46.81 3:42.12 5:38.83 7:35.51
3 OK 2 HPPB H Pierrepont B 1:48.05 3:41.12 5:39.11 7:38.50
6 OK 3 GVR Grosvenor RC 1:51.16 3:46.52 5:41.94 7:40.40
2 OK 4 LLD Loch Lomand ARC 1:52.43 3:48.29 5:45.59 7:42.71
1 OK 5 CHR Royal Chester RC 1:54.25 3:50.35 5:47.81 7:45.77
4 OK 6 TSSA Tideway Sc Sch A 1:48.87 3:46.97 5:49.52 7:53.66