NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN National Rowing Championships of GB Logo

2004 REGATTA - RESULTS OF RACING DAY 2
SATURDAY 17 JULY 2004
Race: 301 Womens J15 Sculls SFA (WJ15 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 OUN(-) Oundle School BC 02:23.5 04:52.6 07:25.0 9:56.37
2 3 LEA(-) Lea RC 02:22.9 04:56.4 07:41.4 10:07.54
3 5 WTN(B) Warrington RC 02:27.3 05:04.4 07:48.0 10:17.22
4 1 WAL(-) Wallingford RC 02:28.0 05:08.5 08:31.2 10:17.58
5 4 TTA(-) Talkin Tarn ARC 02:30.4 05:09.7 07:49.1 10:22.75
6 6 WRR(-) Worcester RC 02:44.0 05:38.5 08:33.8 11:15.16

Race: 302 Womens J15 Sculls SFB (WJ15 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 GLR(-) Gloucester RC 02:22.3 04:56.6 07:29.8 10:02.34
2 4 BHS(-) Bedford High School RC 02:30.2 05:05.9 07:43.0 10:12.42
3 2 RUN(-) Runcorn RC 02:29.4 05:09.4 07:44.8 10:17.81
4 1 TEE(-) Tees RC 02:33.3 05:16.0 08:00.2 10:35.32
5 5 DUR(-) Durham ARC 02:36.2 05:20.0 08:02.2 10:42.46
6 6 WTN(A) Warrington RC 02:40.1 05:29.0 08:13.5 10:52.44

Race: 305 Open J14 Sculls SFA (OJ14 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WLT(B) Walton RC 02:08.3 04:32.5 06:54.0 9:14.78
2 2 WLT(A) Walton RC 02:14.4 04:36.7 07:01.1 9:20.28
3 4 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 02:12.0 04:37.1 07:00.4 9:22.51
4 5 SES(-) St.Edward`s School BC 02:16.0 04:42.2 07:09.6 9:31.76
5 6 BUL(-) Burton Leander RC 02:20.1 04:51.7 07:19.2 9:36.82
6 1 MAV(-) Maidstone Invicta RC 02:24.4 04:56.4 07:26.5 9:48.10

Race: 306 Open J14 Sculls SFB (OJ14 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 NTH(-) Nithsdale ARC 02:08.7 04:29.3 06:54.1 9:14.26
2 5 DUR(A) Durham ARC 02:09.2 04:30.2 06:56.0 9:24.16
3 4 DUR(B) Durham ARC 02:14.2 04:39.1 07:04.1 9:28.64
4 3 LEA(-) Lea RC 02:13.3 04:34.7 07:12.5 9:32.77

Race: 307 Open J15 Sculls SFA (OJ15 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WLT(-) Walton RC 02:07.1 04:19.9 06:29.4 8:35.81
2 2 YRM(C) Yarm School BC 02:00.1 04:13.8 06:27.0 8:40.92
3 1 DUS(-) Durham School BC 02:05.8 04:21.7 06:34.3 8:54.87
4 4 MAI(B) Maidenhead 02:09.4 04:27.9 06:47.2 9:05.54
5 5 GWC(-) George Watson`s 02:08.7 04:30.1 06:52.2 9:10.89
6 6 MAI(A) Maidenhead 02:11.1 04:33.2 06:54.6 9:14.63

Race: 308 Open J15 Sculls SFB (OJ15 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 GLW(-) Glasgow RC 02:02.7 04:10.7 06:19.9 8:32.18
2 4 PET(-) Peterborough City RC 02:02.4 04:19.4 06:35.3 8:50.89
3 3 WBS(C) The Windsor Boys 02:06.1 04:22.7 06:39.0 8:53.27
4 1 YRM(B) Yarm School BC 02:11.3 04:27.2 06:44.1 8:56.17
5 5 STP(-) Stourport BC 02:12.3 04:32.7 06:53.3 9:20.79
6 6 WAL(-) Wallingford RC 02:14.0 04:36.7 07:00.3 9:25.23

Race: 309 Open J16 Sculls SFA (OJ16 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 STP(-) Stourport BC 02:00.6 04:08.3 06:17.7 8:29.18
2 1 CAL(-) Calpe RC (Gibraltar) 02:01.4 04:09.5 06:19.7 8:32.30
3 2 MAR(-) Marlow RC 02:01.0 04:11.9 06:23.8 8:39.03
4 4 MCH(-) Merchant Taylors Schoo 02:01.7 04:11.6 06:27.2 8:52.03
5 5 EVE(-) Evesham RC 02:08.6 04:26.6 06:46.1 9:08.91
6 6 YRK(-) York City RC 02:14.1 04:31.7 06:50.5 9:09.62

Race: 310 Open J16 Sculls SFB (OJ16 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 WLT(-) Walton RC 02:02.8 04:13.0 06:27.7 8:33.84
2 4 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 02:08.0 04:20.0 06:31.3 8:37.18
3 6 QEH(-) Queen Elizabeth High S 02:01.0 04:14.2 06:30.9 8:41.34
4 2 WYC(-) Wycliffe Sculling Cent 02:04.4 04:19.2 06:34.5 8:43.15
5 1 YRM(E) Yarm School BC 02:02.5 04:18.8 06:35.7 8:48.96
6 3 YRM(A) Yarm School BC 02:00.4 04:18.2 06:37.5 8:55.62

Race: 314 Open Sculls ED (O 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 LAJ(-) Lancaster John O`Gaunt 01:54.5 03:57.8 06:02.8 8:15.10
2 2 SAA(-) Star & Arrow Club 02:03.0 04:10.4 06:17.2 8:22.11
3 6 HOL(-) Hollingworth Lake RC 01:59.0 04:04.9 06:12.7 8:26.08
4 3 LRC(-) London RC 02:05.1 04:14.8 06:24.2 8:35.34
5 4 TTA(-) Talkin Tarn ARC 02:01.5 04:11.2 06:23.0 8:36.34
6 5 DHU(C) Durham Univ 02:06.5 04:23.6 06:43.2 9:07.41

Race: 315 Open Sculls EE (O 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 MOL(-) Molesey BC 01:53.8 03:58.7 06:02.2 8:14.59
2 4 GLW(-) Glasgow RC 01:56.2 04:02.7 06:08.1 8:27.13
3 2 MAR(-) Marlow RC 02:00.0 04:10.6 06:24.0 8:30.19
4 6 NCR(-) Nottinghamshire County 02:03.8 04:13.2 06:23.0 8:31.65
5 5 TEE(-) Tees RC 02:04.5 04:16.1 06:29.5 8:40.86
6 3 WAR(-) Warwick BC 02:05.1 04:21.9 06:40.7 8:54.60

Race: 316 Open Sculls EF (O 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 01:58.1 04:01.4 06:06.7 8:15.19
2 3 COX(-) City of Oxford RC 02:00.3 04:06.1 06:15.9 8:25.77
3 6 BUR(-) Burway RC 02:03.4 04:14.3 06:26.0 8:31.10
4 2 LBR(-) Loughborough BC 02:02.7 04:13.3 06:24.8 8:31.70
5 1 EXE(-) Exeter RC 02:07.1 04:27.4 06:51.8 9:09.50
6 4 NBC(-) Nottingham BC 02:08.6 04:29.8 06:51.5 9:10.30

Race: 317 Women J16 Doubles SFA (WJ16 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 RDG(-) Reading RC 02:06.0 04:20.3 06:35.9 8:54.09
2 4 MOL(A) Molesey BC 02:11.4 04:26.1 06:41.3 8:58.83
3 3 MAI(-) Maidenhead 02:08.0 04:27.3 06:44.6 9:03.48
4 5 SWB(-) Sir William Borlase`s 02:12.0 04:34.6 06:57.9 9:19.98
5 1 PET(-) Peterborough City RC 02:19.3 04:49.2 07:13.8 9:37.20
6 6 RUN(-) Runcorn RC 02:23.6 04:50.9 07:15.8 9:40.97

Race: 318 Women J16 Doubles SFB (WJ16 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 NWK(-) Newark RC 02:04.5 04:16.4 06:34.4 8:49.56
2 2 DAQS() Durham ARC/QEHS 02:06.2 04:23.0 06:43.8 9:02.46
3 4 MAR(-) Marlow RC 02:14.2 04:31.9 06:52.3 9:09.26
4 5 MOC(-) Monmouth Comprehensive 02:14.8 04:34.1 07:03.6 9:30.30
5 1 KRC(-) Kingston RC 02:12.9 04:42.3 07:08.1 9:32.88
6 6 UTC(-) Upper Thames RC 02:19.8 04:53.6 07:41.5 10:22.78

Race: 319 Open J14 Doubles SFA (OJ14 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 GRN(-) The Grange School 02:00.1 04:06.1 06:13.4 8:18.21
2 2 GWC(-) George Watson`s 02:00.9 04:05.2 06:14.4 8:24.01
3 1 DOS(-) Doncaster Schools RA 02:01.5 04:09.7 06:20.9 8:27.46
4 3 KRC(-) Kingston RC 02:06.4 04:15.0 06:33.5 8:42.02
5 5 WAL(-) Wallingford RC 02:07.4 04:21.0 06:34.9 8:42.14
6 6 WBS(B) The Windsor Boys 02:06.9 04:22.4 06:44.2 9:03.25

Race: 320 Open J14 Doubles SFB (OJ14 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 MCH(-) Merchant Taylors Schoo 01:57.0 04:09.3 06:18.5 8:28.65
2 2 WLT(-) Walton RC 02:01.6 04:12.4 06:23.5 8:34.29
3 4 WLT(C) Walton RC 02:03.9 04:16.5 06:27.3 8:39.64
4 5 ARD(-) Ardingly RC 02:02.7 04:15.3 06:24.9 8:45.07
5 1 UTC(-) Upper Thames RC 02:03.5 04:17.8 06:34.9 8:51.91
6 6 MAMR() Maidenhead /Marlow 02:07.1 04:26.3 06:48.6 9:15.86

Race: 321 Open J15 Doubles SFA (OJ15 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 MCH(-) Merchant Taylors Schoo 01:53.8 04:02.8 06:11.9 8:20.29
2 1 MAR(-) Marlow RC 01:57.8 04:06.8 06:19.3 8:25.07
3 5 PET(-) Peterborough City RC 01:54.6 04:04.4 06:16.7 8:25.72
4 3 BED(-) Bedford RC 01:59.1 04:09.7 06:21.3 8:31.29
5 2 CAL(-) Calpe RC (Gibraltar) 02:01.7 04:14.6 06:29.8 8:43.94
6 6 PUT(-) Putney Town RC 02:05.3 04:27.8 06:51.9 9:17.18

Race: 322 Open J15 Doubles SFB (OJ15 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 01:55.1 04:00.5 06:07.4 8:13.59
2 3 MGN(-) Magdalen College Schoo 01:58.1 04:07.2 06:22.5 8:37.69
3 2 GWC(-) George Watson`s 02:00.6 04:12.2 06:31.3 8:53.36
4 5 SHUT() Shiplake Col/Up Thames 02:08.0 04:25.7 06:46.7 9:05.73
5 1 HWG(-) Royal Grammar School H 02:08.9 04:28.4 06:52.4 9:09.48
6 6 MOC(-) Monmouth Comprehensive 02:13.5 04:30.5 06:52.8 9:10.68

Race: 323 Open J16 Doubles SFA (OJ16 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 MAR(-) Marlow RC 01:57.4 04:00.2 06:07.1 8:11.49
2 2 MON(-) Monmouth RC 01:55.2 04:00.9 06:08.5 8:18.79
3 3 YRK(-) York City RC 01:58.2 04:04.6 06:11.5 8:20.56
4 4 WAL(-) Wallingford RC 01:57.8 04:04.2 06:13.0 8:24.88
5 6 SUA(-) Stratford upon Avon 02:11.2 04:26.3 06:47.4 9:09.31
6 5 HCS(-) Hereford Cathedral Sch 02:09.8 04:28.2 06:53.1 9:18.72

Race: 324 Open J16 Doubles SFB (OJ16 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 UTC(-) Upper Thames RC 01:56.6 04:06.2 06:18.3 8:21.13
2 3 WBS(-) The Windsor Boys 01:58.2 04:06.5 06:19.2 8:23.50
3 2 MOL(A) Molesey BC 02:00.7 04:13.6 06:27.6 8:43.97
4 1 TEE(-) Tees RC 02:07.3 04:23.7 06:41.1 8:51.05

Race: 328 Women Lightweight 1X ED (WL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 BEB(-) Bewl Bridge RC 02:21.6 04:51.2 07:15.5 9:38.34
2 5 LRC(-) London RC 02:19.2 04:48.5 07:19.3 9:55.75
3 6 MAA(A) Mort.Ang.Alpha 02:18.7 04:56.6 07:40.1 10:12.85
4 1 AKN(-) Auriol Kensington RC 02:30.4 05:12.3 07:47.9 10:13.19
5 4 DUR(A) Durham ARC 02:30.9 05:22.0 08:07.4 10:47.65
6 3 MAR(-) Marlow RC 02:39.1 05:33.6 08:28.2 11:13.33

Race: 329 Women Lightweight 1X EE (WL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 CLD(B) Clydesdale 02:18.2 04:51.0 07:24.4 9:56.12
2 4 EXE(-) Exeter RC 02:21.1 04:59.3 07:37.3 10:05.90
3 1 FAL(-) Falcon RC 02:27.1 05:05.5 07:40.6 10:09.73
4 6 WAL(-) Wallingford RC 02:24.7 05:04.4 07:41.1 10:13.72
5 5 TRC(-) Thames RC 02:24.1 05:08.0 07:47.3 10:21.96
6 2 HER(-) Hereford RC 02:28.6 05:14.9 07:59.2 10:36.33

Race: 330 Women Lightweight 1X EF (WL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 NUN(-) Nottingham & Union RC 02:20.0 04:46.1 07:14.0 9:45.72
2 5 NBC(B) Nottingham BC 02:24.7 04:54.9 07:28.6 10:03.73
3 2 SPT(-) St.Peters School BC 02:28.0 05:01.5 07:36.7 10:07.87
4 6 CLY(-) Clyde ARC 02:30.2 05:05.7 07:44.3 10:19.14
5 4 MAA(B) Mort.Ang.Alpha 02:29.3 05:06.1 07:48.0 10:24.78
6 3 NBC(A) Nottingham BC 02:33.4 05:13.3 07:54.3 10:26.89

Race: 331 Open Lightweight Sculls EA (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 TSS(A) Tideway Scullers Schoo 02:03.3 04:09.3 06:17.2 8:33.58
2 3 REB(-) Rebecca 02:00.4 04:13.7 06:25.9 8:40.89
3 5 OXB(-) Oxford Brookes Univers 02:05.2 04:18.2 06:29.0 8:46.85
4 2 SHH(-) Sheffield Hallam Unive 02:09.3 04:27.8 06:48.4 9:03.78
5 4 ICE(-) Icena Club 02:14.0 04:40.1 07:05.4 9:22.21

Race: 332 Open Lightweight Sculls EB (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 LDR(-) Leander Club 01:58.0 04:01.2 06:07.5 8:26.44
2 4 RDG(-) Reading RC 02:04.5 04:12.6 06:22.9 8:35.96
3 5 NUN(B) Nottingham & Union RC 02:07.9 04:16.6 06:24.5 8:39.92
4 3 TSS(B) Tideway Scullers Schoo 02:02.4 04:11.8 06:28.1 8:45.84
5 1 HUN(-) Huntingdon BC 02:07.7 04:20.5 06:37.3 8:55.58

Race: 333 Open Lightweight Sculls EC (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 KRC(-) Kingston RC 04:15.0 06:23.1 08:34.7 9:01.41
2 2 CLD(-) Clydesdale 04:16.0 06:31.8 08:51.4 9:24.69
3 5 LRC(A) London RC 04:16.7 06:31.5 08:54.5 9:32.59
4 3 CAM(-) Cambridge City RC 04:22.7 06:42.7 09:06.8 9:39.64
5 4 SPT(-) St.Peters School BC 04:23.4 06:47.3 09:10.4 9:50.67

Race: 334 Open Lightweight Sculls ED (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 WAL(B) Wallingford RC 01:58.6 04:06.2 06:20.9 8:30.58
2 3 NWK(-) Newark RC 02:01.2 04:14.7 06:36.8 8:55.49
3 1 BRR(-) Bradford on Avon RC 02:05.7 04:18.7 06:41.1 9:03.73
4 4 TRC(A) Thames RC 02:08.9 04:24.6 06:49.0 9:07.98

Race: 335 Open J14 Coxed Quads SFA (OJ14 4x+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WBS(B) The Windsor Boys 01:58.5 04:05.1 06:13.2 8:19.08
2 4 CCS(-) Claires Court School B 02:00.8 04:11.3 06:21.1 8:26.02
3 2 WLT(-) Walton RC 02:03.9 04:14.0 06:21.8 8:28.68
4 1 WBS(A) The Windsor Boys 02:05.2 04:18.9 06:31.0 8:40.23
5 6 KCH(-) The Kings School Chest 02:10.2 04:31.9 06:55.7 9:23.56
6 5 DUL(C) Dulwich College BC 02:15.1 04:49.9 07:22.2 10:00.57

Race: 336 Open J14 Coxed Quads SFB (OJ14 4x+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 LTU(-) Latymer Upper School BC 01:57.5 04:07.4 06:17.0 8:24.64
2 2 BGTY() Bradford Gram./Tyne 01:59.0 04:08.3 06:21.7 8:32.22
3 5 STP(-) Stourport BC 02:08.4 04:22.7 06:35.5 8:48.09
4 4 STA(-) Star Club 02:05.2 04:22.3 06:39.7 8:55.53
5 1 DUL(A) Dulwich College BC 02:06.0 04:23.4 06:42.5 9:00.67
6 6 QEH(-) Queen Elizabeth High S 02:13.9 04:38.5 07:03.3 9:20.70

Race: 337 Open J15 Coxed Quads SFA (OJ15 4x+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 SLS(-) St.Leonard`s School BC 01:53.4 03:54.3 05:56.9 7:57.74
2 2 AVN(-) Avon County RC 01:55.2 03:57.5 06:00.1 8:00.62
3 3 HEN(A) Henley RC 01:54.8 03:56.8 05:59.3 8:03.72
4 6 LTU(-) Latymer Upper School BC 02:00.2 04:12.6 06:23.4 8:35.16
5 1 PON(-) Ponteland High School 02:04.0 04:15.4 06:25.7 8:41.21
6 5 CAL(-) Calpe RC (Gibraltar) 02:10.5 04:26.9 06:43.5 8:57.06

Race: 338 Open J15 Coxed Quads SFB (OJ15 4x+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 KCH(-) The Kings School Chest 01:54.1 03:57.8 06:04.4 8:06.38
2 4 WBS(B) The Windsor Boys 01:57.0 04:05.0 06:10.8 8:10.93
3 2 EVE(-) Evesham RC 01:55.0 04:01.8 06:08.9 8:13.46
4 3 WRG(-) Royal Grammar School W 01:58.6 04:05.8 06:13.2 8:20.08
5 6 LLA(-) Llandaff RC 02:00.8 04:13.7 06:21.7 8:27.91
6 5 DUL(-) Dulwich College BC 02:05.7 04:24.8 06:41.2 8:53.79

Race: 339 Open J16 Quads SFA (OJ16 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 RDWN() Royal Docks RC/Walton 01:49.9 03:44.5 05:41.7 7:34.79
2 3 SCOU() Star Club/Oundle School 01:50.7 03:45.3 05:42.7 7:35.11
3 2 MOL(-) Molesey BC 01:55.7 03:55.4 05:55.1 7:46.14
4 1 CBS(-) Cambois ARC 01:52.4 03:51.2 05:52.2 7:46.77
5 5 RUN(-) Runcorn RC 01:57.0 04:00.6 06:10.1 8:17.12
6 6 RDG(-) Reading RC 02:06.2 04:17.6 06:34.0 8:40.10

Race: 340 Open J16 Quads SFB (OJ16 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 TFN(-) Tiffin School BC 01:47.5 03:41.0 05:36.3 7:29.68
2 4 KSW(-) The King`s Sch Worc BC 01:49.0 03:46.3 05:43.2 7:36.99
3 2 MCH(-) Merchant Taylors Schoo 01:49.4 03:47.7 05:43.8 7:38.89
4 1 DUL(-) Dulwich College BC 01:51.4 03:49.1 05:46.0 7:42.34
5 5 WBS(-) The Windsor Boys 01:54.0 03:56.1 05:55.8 7:59.16
6 6 SWB(-) Sir William Borlase`s 02:04.9 04:19.5 06:26.7 8:35.01

Race: 341 Womens Sculls EA (W 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 6 KRC(-) Kingston RC 02:23.9 04:50.2 07:17.1 9:41.13
2 2 GLB(-) Globe RC 02:24.8 04:55.4 07:23.8 9:50.60
3 5 GLW(-) Glasgow RC 02:28.6 04:54.7 07:26.6 9:56.68
4 4 NBC(-) Nottingham BC 02:25.7 04:58.6 07:37.7 10:05.21
5 3 DBY(-) Derby RC 02:29.4 05:04.0 07:38.7 10:06.30

Race: 342 Womens Sculls EB (W 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 DHU(A) Durham Univ 02:18.6 04:43.3 07:11.6 9:40.65
2 3 AKN(-) Auriol Kensington RC 02:18.9 04:46.4 07:19.2 9:58.03
3 1 DHU(B) Durham Univ 02:29.6 05:07.1 07:46.3 10:24.38
4 4 NWK(-) Newark RC 02:36.4 05:19.1 08:00.1 10:34.28

Race: 343 Womens Sculls EC (W 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 ULW(-) University of London Womens 02:21.3 04:51.0 07:26.3 9:58.79
2 1 WRR(-) Worcester RC 02:31.8 05:06.1 07:36.6 10:05.86
3 4 CLD(B) Clydesdale 02:23.1 04:56.3 07:36.8 10:09.10
4 5 CLD(-) Clydesdale 02:40.2 05:11.9 07:49.3 10:14.10
5 2 CLD(A) Clydesdale 02:41.3 05:27.0 08:06.3 10:34.28

Race: 344 Open Lwt Doubles EA (OL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 LEAU() Leander/Aberdeen Uni 01:56.0 03:59.4 05:57.4 7:49.00
2 1 UTC(-) Upper Thames RC 01:53.9 03:53.2 05:53.3 7:56.16
3 5 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 02:00.8 04:09.7 05:58.0 8:21.95
4 2 NBC(A) Nottingham BC 02:03.7 04:14.2 06:16.3 8:33.56
5 4 STP(-) Stourport BC 02:02.3 04:14.9 06:23.2 8:39.11

Race: 345 Open Lwt Doubles EB (OL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 REB(-) Rebecca 01:56.4 03:57.4 05:59.3 8:02.00
2 3 YCSP() York City/St Peters Sc 01:58.5 04:02.7 06:06.5 8:08.27
3 1 LRC(-) London RC 01:59.2 04:02.1 06:04.9 8:09.67
4 4 WLT(-) Walton RC 01:58.7 04:04.3 06:09.8 8:14.73

Race: 346 Open Lwt Doubles EC (OL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 GLU(-) Glasgow University BC 01:52.1 03:50.5 05:50.6 7:54.82
2 1 NCR(B) Nottinghamshire County 01:57.7 03:58.1 05:57.8 8:07.08
3 4 GWSP() Geo.Watson/Strath.Park 02:04.3 04:11.9 06:20.7 8:33.30
4 2 PUT(-) Putney Town RC 02:11.6 04:26.9 06:34.3 8:49.02

Race: 348 Open Coxed Fours EB (O 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 OXB(A) Oxford Brookes Univers 01:43.9 03:32.8 05:27.0 7:16.79
2 2 ICMO() Imperial College/Mo(G) 01:41.8 03:29.7 05:24.8 7:17.07
3 1 KRC(-) Kingston RC 01:46.7 03:37.7 05:37.0 7:35.10
4 5 GLU(-) Glasgow University BC 01:52.3 03:45.0 05:45.8 7:51.25
5 4 STA(A) Star Club 01:49.9 03:43.9 05:44.0 7:53.32
6 6 BTC(-) BTC (Southampton) RC 01:53.8 03:49.4 05:54.4 7:58.02

Race: 349 Open Coxed Fours EC (O 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 MOL(-) Molesey BC 01:43.6 03:33.2 05:23.4 7:13.70
2 3 OBOU() Ox Brookes/Oxford Uni 01:45.5 03:38.6 05:30.7 7:18.78
3 5 LDR(-) Leander Club 01:49.1 03:43.3 05:34.7 7:19.16
4 4 NUN(-) Nottingham & Union RC 01:48.8 03:43.8 05:35.4 7:26.68
5 1 STA(B) Star Club 01:45.8 03:40.1 05:37.8 7:40.13
6 6 AGE(-) Agecroft RC 01:53.3 03:51.5 05:49.0 7:45.52

Race: 351 Open Lwt Coxless Pairs EB (OL 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 NCR(A) Nottinghamshire County - - - 8:22.00
2 2 NBC(B) Nottingham BC - - - 8:24.63
3 5 LRC(A) London RC - - - 8:34.63
4 1 HER(-) Hereford RC - - - 8:47.50
5 3 COX(-) City of Oxford RC - - - 8:53.10

Race: 352 Open Lwt Coxless Pairs EC (OL 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 NEU(-) Newcastle University B 01:56.2 04:04.4 06:17.9 8:28.89
2 5 NWK(-) Newark RC 02:04.1 04:13.0 06:21.8 8:32.18
3 3 KRC(-) Kingston RC 02:02.2 04:12.6 06:29.6 8:55.11

Race: 353 Womens Coxless Fours EA (W 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 COX(-) City of Oxford RC 01:58.2 04:03.9 06:10.6 8:24.01
2 4 FRN(-) Furnivall Sculling Club 02:00.2 04:07.8 06:18.9 8:31.28
3 2 CCRR() Cambridge 99/Rob Roy 02:05.2 04:14.7 06:25.2 8:44.73
4 3 SAN(-) St.Andrew BC 02:14.8 04:29.6 06:46.6 9:02.98

Race: 354 Womens Coxless Fours EB (W 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 MAR(-) Marlow RC 01:56.3 04:04.1 06:17.4 8:28.29
2 1 NBC(-) Nottingham BC 02:01.1 04:09.7 06:23.8 8:36.26
3 4 AKN(-) Auriol Kensington RC 02:03.9 04:19.6 06:37.8 8:49.33
4 2 LEU(-) Leicester University B 01:58.9 04:14.9 06:39.4 8:53.97
5 5 MOL(-) Molesey BC 02:02.3 04:21.1 06:41.5 8:55.03

Race: 355 Open Quad Sculls EA (O 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 LDR(-) Leander Club 01:40.1 03:26.7 05:16.5 7:15.42
2 3 BNOU() Bath U/Not Trent/Ox Br 01:44.8 03:32.9 05:22.0 7:30.09
3 2 CAS(-) Castle Semple RC 01:42.6 03:30.3 05:23.6 7:50.50
4 4 DHU(-) Durham Univ 01:54.0 03:51.3 05:56.4 7:56.14

Race: 356 Open Quad Sculls EB (O 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 RLNU() Reading/Uni Lond/NewcU 01:42.5 03:29.5 05:22.4 7:13.81
2 4 VTSM() Vesta/TSS/Molesey 01:43.7 03:33.7 05:32.0 7:19.65
3 1 NCR(-) Nottinghamshire County 01:44.2 03:31.0 05:25.4 7:47.92
4 2 EVE(-) Evesham RC 01:53.6 03:51.5 05:56.6 7:58.60

Race: 357 Womens Quad Sculls EA (W 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 ULW(-) University of London Womens 01:55.9 03:59.4 06:03.1 8:10.89
2 2 MOL(-) Molesey BC 01:57.1 04:04.7 06:13.4 8:25.79
3 4 LBR(-) Loughborough BC 02:04.5 04:19.8 06:34.6 8:51.60
4 5 MADU() Mortlake A&A/Durham U 02:04.8 04:19.5 06:33.9 8:57.98
5 1 MAV(-) Maidstone Invicta RC 02:07.1 04:26.7 06:43.2 9:01.74

Race: 358 Womens Quad Sculls EB (W 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 DHU(-) Durham Univ 01:56.9 04:00.3 06:09.9 8:16.31
2 1 MAR(-) Marlow RC 01:57.5 04:02.6 06:14.9 8:22.81
3 4 EXE(-) Exeter RC 02:03.2 04:13.3 06:21.0 8:36.88
4 3 EVE(-) Evesham RC 02:06.7 04:32.7 06:57.9 9:28.22

Race: 359 Open Coxless Pairs EA (O 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 OXB(B) Oxford Brookes Univers 01:53.9 04:01.9 06:11.8 8:22.08
2 3 GLR(-) Gloucester RC 02:02.5 04:10.4 06:20.2 8:26.49
3 4 GRI(-) The Griffen BC 02:01.4 04:11.2 06:23.0 8:30.33
4 1 C99(-) Cambridge 99 RC 02:00.2 04:10.7 06:26.3 8:34.06
5 5 BIR(-) Birmingham RC 02:00.6 04:12.9 06:29.6 8:42.21

Race: 360 Open Coxless Pairs EB (O 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 ULO(-) University of London BC 02:00.7 04:08.0 06:22.2 8:35.82
2 2 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 02:07.0 04:19.9 06:36.3 8:54.02
3 4 SOU(-) Southampton University 02:15.4 04:33.3 06:51.6 9:06.20
4 3 LEA(-) Lea RC 02:12.5 04:29.6 06:45.1 9:13.25

Race: 361 Open Coxless Pairs EC (O 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 LRC(-) London RC 02:00.0 04:07.1 06:19.4 8:40.12
2 3 WRR(-) Worcester RC 02:01.1 04:10.1 06:26.6 8:45.25
3 2 SAN(-) St.Andrew BC 01:59.2 04:14.5 06:34.4 8:55.04
4 4 CAB(-) Cantabrigian RC 02:07.4 04:24.4 06:45.4 9:02.69
5 1 COX(-) City of Oxford RC 02:03.5 04:24.0 06:47.7 9:03.37

Race: 362 Open Lwt Coxless Fours EA (OL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 LRC(A) London RC 01:50.1 03:41.5 05:34.9 7:26.12
2 1 CUL(-) Cambridge Uni Lightweights 01:52.6 03:47.8 05:42.6 7:45.15
3 3 BEUL() Belvoir Uni/Leicester 01:55.3 03:55.6 06:00.9 7:57.77
4 2 NBC(-) Nottingham BC 01:58.3 04:01.2 06:03.3 8:01.00

Race: 363 Open Lwt Coxless Fours EB (OL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 NCR(-) Nottinghamshire County 01:54.5 03:57.1 05:49.3 7:51.50
2 3 LRC(B) London RC 01:56.3 03:57.3 05:58.3 7:59.37
3 2 CLSP() Clyde/Strathclyde 02:02.7 04:09.1 06:14.7 8:15.75

Race: 364 Womens Lwt Doubles EA (WL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 TRC(-) Thames RC 02:14.4 04:30.2 06:41.4 8:52.66
2 2 WAL(-) Wallingford RC 02:07.6 04:22.7 06:35.5 8:54.50
3 3 LRC(-) London RC 02:10.2 04:24.0 06:39.6 9:01.10
4 4 ETX(B) Eton Excelsior RC 02:13.8 04:35.5 06:56.9 9:21.90

Race: 365 Womens Lwt Doubles EB (WL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 NCR(-) Nottinghamshire County 02:22.7 04:38.4 07:00.1 9:28.30
2 2 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 02:27.3 04:43.9 07:05.6 9:34.61
3 3 ETX(A) Eton Excelsior RC 02:25.7 04:43.2 07:10.7 9:42.80
4 4 CLD(-) Clydesdale 02:30.0 04:51.0 07:18.5 9:56.20

Race: 367 Womens Coxed Fours EB (W 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 HEWR() Hereford RC/Worcester 02:05.1 04:20.4 06:37.3 8:54.02
2 3 TRC(C) Thames RC 02:02.5 04:19.7 06:53.2 9:05.36
3 1 AKN(B) Auriol Kensington RC 02:07.3 04:29.8 06:54.3 9:05.50
4 6 COX(-) City of Oxford RC 02:03.2 04:25.6 06:49.0 9:05.82
5 2 SAN(-) St.Andrew BC 02:08.1 04:39.0 07:07.9 9:28.64
6 4 SOC(-) Southamptom Coalporter 02:23.3 05:06.2 07:51.5 10:31.16

Race: 368 Womens Coxed Fours EC (W 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 TRC(A) Thames RC 01:58.3 04:06.8 06:21.6 8:39.62
2 4 FRN(-) Furnivall Sculling Club 02:08.2 04:22.0 06:44.0 9:03.44
3 3 OSI(B) Osiris BC A 02:08.5 04:25.2 06:52.7 9:11.40
4 2 TRC(B) Thames RC 02:12.1 04:34.3 07:05.8 9:32.25
5 6 TRF(-) Trafford RC 02:18.4 04:43.5 07:20.6 9:43.18
6 5 LBS(-) Loughborough Students 02:42.9 05:46.3 08:50.1 11:35.24

Race: 369 Womens Coxed Fours ED (W 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 AKN(A) Auriol Kensington RC 02:09.9 04:24.1 06:38.5 8:52.15
2 5 AUCS() Aberdn/Ab. U/Cstl Semp 02:11.4 04:30.1 06:49.1 9:09.03
3 3 EHU(-) Edinburgh University B 02:12.2 04:36.8 06:58.5 9:17.70
4 6 LEU(-) Leicester University B 02:14.1 04:42.2 07:09.3 9:31.90
5 2 DUGR() Durham Uni/Grosvenor 02:18.5 04:49.3 07:13.4 9:46.69

Race: 371 Open Double Sculls EB (O 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 NCR(-) Nottinghamshire County 01:56.2 03:58.7 06:03.9 8:11.72
2 1 AKN(-) Auriol Kensington RC 01:57.9 04:02.9 06:09.3 8:18.83
3 3 DHU(-) Durham Univ 02:00.0 04:07.7 06:15.5 8:28.75
4 2 RDG(-) Reading RC 02:00.5 04:06.8 06:20.8 8:41.83
5 5 VST(-) Vesta RC 02:03.7 04:21.7 06:41.4 8:57.11

Race: 372 Open Double Sculls EC (O 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 RCGR() Royal Chester/Grosveno 01:56.8 04:01.1 06:04.0 8:04.96
2 1 CLS(-) Chester le Street ARC 01:55.3 03:58.4 06:03.6 8:07.43
3 4 CAS(-) Castle Semple RC 02:00.2 04:04.0 06:07.8 8:15.64
4 3 MOL(-) Molesey BC 01:58.6 04:04.2 06:12.4 8:20.00
5 5 18RR() 1829 BC/Rob Roy 01:57.6 04:02.4 06:10.0 8:24.09

Race: 373 Coastal Sculls EA (OC 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WAB(A) Westover & Bournemouth 02:23.5 04:47.9 07:15.6 9:41.19
2 1 ITC(-) Itchen Imperial RC 02:25.4 04:56.2 07:32.0 10:09.35
3 4 BTC(-) BTC (Southampton) RC 02:24.3 05:01.7 07:38.8 10:25.62
4 2 BAU(-) Bath University BC 02:29.6 05:07.0 07:51.4 10:35.00

Race: 374 Coastal Sculls EB (OC 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WAB(B) Westover & Bournemouth 02:26.7 04:51.9 07:20.7 9:53.79
2 1 SOA(-) Southampton ARC 02:28.1 05:02.4 07:37.4 10:21.48
3 2 DOV(-) Dover RC 02:25.1 04:58.7 07:35.6 11:05.17

Race: 380 Women Lightweight 1X RB (WL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 6 MAA(A) Mort.Ang.Alpha 02:21.3 05:02.0 07:46.9 10:38.73
2 3 LRC(-) London RC 02:32.0 05:19.7 08:09.4 10:57.11
3 5 NBC(B) Nottingham BC 02:36.6 05:27.0 08:13.8 11:04.39
4 2 SPT(-) St.Peters School BC 02:47.6 05:47.8 08:55.8 11:59.41
5 4 EXE(-) Exeter RC 03:01.8 06:02.3 09:19.3 12:17.17
6 1 FAL(-) Falcon RC 02:55.9 06:03.9 09:17.5 12:18.41

Race: 382 Womens Coxless Pairs EB (W 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 OSI(B) Osiris BC A 02:15.7 04:43.8 07:12.9 9:45.38
2 4 OBOS() Oxford Brkes/Osiris 02:13.5 04:41.2 07:18.5 9:52.92
3 3 CLD(-) Clydesdale 02:19.0 04:56.0 07:29.3 10:00.32
4 6 RRY(-) Rob Roy BC 02:19.8 04:50.1 07:32.5 10:28.11
5 5 SOA(-) Southampton ARC 02:36.2 05:19.1 08:14.2 11:06.45
6 2 BAU(-) Bath University BC 02:47.3 05:39.5 08:37.0 11:22.67

Race: 383 Womens Coxless Pairs EC (W 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 TRGL() Thames RC/Globe RC (E) 02:21.2 04:53.0 07:26.2 9:58.07
2 1 AKN(B) Auriol Kensington RC 02:24.9 05:04.4 07:42.2 10:09.92
3 4 LEA(-) Lea RC 02:37.0 05:26.9 08:04.9 10:32.25
4 6 AKN(A) Auriol Kensington RC 02:36.2 05:21.5 08:01.9 10:32.51
5 3 HEN(-) Henley RC 02:36.6 05:27.7 08:05.2 10:39.23

Race: 384 Open Coxless Fours EA (O 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 LRC(-) London RC 01:52.3 03:51.5 05:53.7 7:49.93
2 4 AGE(-) Agecroft RC 01:57.8 03:59.4 06:00.9 7:55.39
3 3 NGU(A) Nottingham University 01:56.2 03:58.2 06:01.4 8:05.75
4 1 NGU(B) Nottingham University 02:00.6 04:16.5 06:38.4 8:53.89

Race: 385 Open Coxless Fours EB (O 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 ARM(-) Army RC 01:51.8 03:43.9 05:41.7 7:37.92
2 1 WRR(-) Worcester RC 01:55.5 03:49.0 05:45.4 7:43.14
3 4 PBD(-) Poplar Blackwell & Dis 01:54.3 03:49.9 05:49.1 7:49.13
4 3 WLT(-) Walton RC 01:56.5 03:58.7 06:07.6 8:10.13

Race: 386 Open under 23 Sculls EA (O23 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 CLD(-) Clydesdale 02:07.4 04:18.7 06:29.9 8:39.07
2 1 WRR(-) Worcester RC 02:03.2 04:15.8 06:31.4 8:42.12
3 4 NOW(-) Northwich Rowing Club 02:13.1 04:27.1 06:43.7 8:50.54
4 5 MAR(-) Marlow RC 02:12.8 04:27.5 06:43.3 8:54.31
5 3 NBR(-) Nottingham Britannia R 02:09.1 04:25.1 06:49.8 9:12.97

Race: 387 Open under 23 Sculls EB (O23 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 DHU(A) Durham Univ 02:03.1 04:10.5 06:20.4 8:26.47
2 3 BAU(B) Bath University BC 02:07.4 04:16.8 06:25.9 8:35.01
3 4 NEU(-) Newcastle University B 02:02.3 04:13.3 06:27.3 8:36.58
4 2 NCR(B) Nottinghamshire County 02:05.1 04:18.4 06:32.2 8:46.05

Race: 388 Open under 23 Sculls EC (O23 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 01:56.7 04:00.9 06:05.9 8:10.88
2 1 REB(-) Rebecca 01:58.2 04:04.9 06:10.4 8:13.52
3 2 NGU(-) Nottingham University 02:00.6 04:09.5 06:17.9 8:24.91
4 5 DHU(B) Durham Univ 02:06.5 04:14.4 06:21.7 8:29.48
5 3 MAV(-) Maidstone Invicta RC 02:02.0 04:12.7 06:23.0 8:32.79

Race: 389 Women Lwt Coxless FourEA (WL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 COX(-) City of Oxford RC 01:54.9 03:53.5 05:54.4 7:57.19
2 2 RRY(-) Rob Roy BC 01:54.4 03:55.8 06:01.6 8:06.04
3 4 GLU(-) Glasgow University BC 01:59.3 04:08.0 06:16.5 8:23.49
4 3 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 02:03.1 04:10.8 06:19.1 8:24.32

Race: 390 Women Lwt Coxless FourEB (WL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 SAN(-) St.Andrew BC 02:00.5 04:05.8 06:10.2 8:12.97
2 4 BUNU() Bath Uni/Nottingham U 01:57.4 04:02.6 06:10.6 8:14.51
3 3 TRC(-) Thames RC 01:59.2 04:04.8 06:12.0 8:14.87

Race: 391 Womens Double Sculls EA (W 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 ULW(-) University of London Womens 01:57.2 03:58.5 06:01.6 8:05.23
2 6 REB(-) Rebecca 01:57.5 03:59.3 06:06.5 8:10.60
3 5 GLU(-) Glasgow University BC 02:00.3 04:06.3 06:13.3 8:16.31
4 4 OXD(-) Oxford & District Scul 02:02.9 04:12.5 06:23.5 8:32.48
5 2 GLB(-) Globe RC 02:10.5 04:28.5 06:44.0 8:59.18

Race: 392 Womens Double Sculls EB (W 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 USN(-) University of Sunderla 01:53.2 03:50.9 05:56.2 8:06.39
2 3 DHU(-) Durham Univ 01:56.9 03:57.8 06:04.7 8:15.78
3 2 COX(-) City of Oxford RC 01:59.3 04:02.4 06:13.0 8:21.49
4 1 CLD(-) Clydesdale 02:02.9 04:15.1 06:31.5 8:41.64

Race: 394 Open Sculls RB (O 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 GLW(-) Glasgow RC 01:51.3 03:47.2 05:47.2 7:46.39
2 6 HOL(-) Hollingworth Lake RC 01:50.9 03:48.0 05:51.5 7:50.99
3 3 SAA(-) Star & Arrow Club 01:56.9 03:54.7 05:56.7 7:54.75
4 5 BUR(-) Burway RC 01:52.3 03:51.4 05:57.3 7:56.22
5 2 COX(-) City of Oxford RC 01:54.7 03:53.9 06:00.3 7:57.92
6 1 MAR(-) Marlow RC 01:56.7 04:01.6 06:11.6 8:17.76

Race: 395 Open Lightweight 1X RA (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 OXB(-) Oxford Brookes Univers 01:54.8 03:54.5 05:58.9 8:05.16
2 2 NUN(B) Nottingham & Union RC 01:55.3 03:56.9 06:01.6 8:09.41
3 5 LRC(B) London RC 01:58.5 04:02.4 06:08.0 8:12.18
4 4 NWK(-) Newark RC 01:54.0 03:58.0 06:06.5 8:12.20
5 3 CLD(-) Clydesdale 01:58.2 04:05.6 06:15.4 8:24.56

Race: 396 Open Lightweight 1X RB (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 6 LRC(A) London RC 01:54.0 03:54.7 05:58.4 8:00.33
2 5 TRC(B) Thames RC 01:54.3 03:56.8 06:01.0 8:01.77
3 3 REB(-) Rebecca 01:54.9 03:58.4 06:03.3 8:01.96
4 4 RDG(-) Reading RC 01:54.6 03:57.5 06:02.0 8:02.85
5 1 YRK(A) York City RC 01:55.6 04:02.1 06:25.0 8:37.01
6 2 BRR(-) Bradford on Avon RC 02:00.2 04:12.2 06:25.8 8:40.53

Race: 397 Open Lightweight 1X EE (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 WAL(A) Wallingford RC 02:03.7 04:38.3 06:50.8 9:29.59
2 1 LRC(B) London RC 02:08.9 04:38.9 07:11.1 9:47.91
3 3 YRK(A) York City RC 02:08.0 04:41.6 07:21.1 10:02.72
4 4 DUR(-) Durham ARC 02:29.3 05:13.3 07:52.0 10:26.02

Race: 398 Open Lightweight 1X EF (OL 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 NUN(A) Nottingham & Union RC 02:01.3 04:14.2 06:23.8 8:40.39
2 2 TRC(B) Thames RC 02:01.8 04:14.5 06:27.8 8:46.67
3 1 YRK(B) York City RC 02:08.4 04:25.1 06:37.7 8:52.36
4 4 CLS(-) Chester le Street ARC 02:04.3 04:20.5 06:37.1 8:58.21

Race: 399 Womens Eights EA (W 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 SAVS() Star & Arrow/Vesta 01:40.9 03:26.8 05:18.2 7:14.23
2 2 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 01:44.1 03:33.0 05:26.6 7:22.54
3 5 MAR(-) Marlow RC 01:47.8 03:39.5 05:34.9 7:33.41
4 4 CUW(B) Cambridge Uni Women 01:51.7 03:43.2 05:40.9 7:40.12
5 6 OSI(A) Osiris BC A 01:57.5 03:42.8 05:41.5 7:42.27

Race: 400 Womens Eights EB (W 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 TRC(A) Thames RC 01:41.0 03:25.9 05:14.4 7:04.88
2 6 OSI(B) Osiris BC A 01:42.8 03:30.8 05:21.4 7:15.50
3 4 CCJS() Camb99/Jesus College C 01:45.8 03:35.5 05:29.9 7:26.74
4 5 TRC(B) Thames RC 01:48.8 03:39.4 05:33.1 7:29.50
5 3 CUW(A) Cambridge Uni Women 01:47.9 03:40.1 05:38.4 7:38.92
6 2 CUW(C) Cambridge Uni Women 01:51.2 03:46.9 05:45.7 7:45.55

Race: 401 Open Eights EA (O 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 1 ICMO() Imperial College/Mo(G) 01:28.9 03:01.9 04:39.7 6:20.05
2 3 HEN(-) Henley RC 01:31.6 03:08.4 04:49.6 6:27.56
3 2 ARM(-) Army RC 01:33.4 03:09.2 04:48.9 6:30.45
4 4 TTR(-) Thames Tradesmen RC 01:33.6 03:11.1 04:51.7 6:30.96

Race: 402 Open Eights EB (O 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 OXB(-) Oxford Brookes Univers 01:31.6 03:06.6 04:45.3 6:27.63
2 3 LEA(-) Lea RC 01:34.9 03:13.0 04:54.8 6:37.36
3 2 RDG(-) Reading RC 01:37.0 03:17.9 05:00.0 6:46.87
4 5 AGE(-) Agecroft RC 01:38.2 03:19.8 05:09.1 7:08.70
5 1 NGU(-) Nottingham University 01:37.3 03:21.8 05:19.5 7:16.43

Race: 405 Open Junior Sculls RC (OJ 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 BUL(-) Burton Leander RC 02:00.6 04:06.8 06:18.3 8:23.23
2 6 RDG(-) Reading RC 01:53.6 - 06:13.8 8:25.17
3 3 YRM(-) Yarm School BC 02:02.4 04:12.0 06:23.2 8:28.32
4 5 ITC(-) Itchen Imperial RC 02:02.9 04:08.6 06:21.7 8:28.99
5 1 SPT(-) St.Peters School BC 02:02.0 04:07.6 06:19.3 8:30.57
6 2 RRY(-) Rob Roy BC 02:00.5 04:10.2 06:38.5 8:57.10

Race: 406 Open Junior Sculls RD (OJ 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 6 KSW(A) The King`s Sch Worc BC 01:55.5 04:00.4 06:11.5 8:19.08
2 5 WYC(-) Wycliffe Sculling Cent 01:59.4 04:09.2 06:17.5 8:20.89
3 3 DUR(-) Durham ARC 02:00.1 04:10.1 06:19.7 8:21.43
4 4 SES(-) St.Edward`s School BC 01:57.9 04:06.0 06:15.6 8:23.34
5 1 TSS(-) Tideway Scullers Schoo 01:57.4 04:08.2 06:21.4 8:32.06
6 2 DUL(B) Dulwich College BC 02:02.9 04:15.5 06:29.9 8:53.45

Race: 409 Womens Sculls RA (W 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 6 GLW(-) Glasgow RC 02:06.9 04:17.9 06:29.5 8:42.00
2 4 AKN(-) Auriol Kensington RC 02:07.7 04:20.1 06:40.1 8:54.77
3 5 WRR(-) Worcester RC 02:02.2 04:15.2 06:35.0 8:59.09
4 1 DHU(B) Durham Univ 02:09.9 04:27.4 06:49.5 9:03.75
5 3 GLB(-) Globe RC 02:14.2 04:30.4 06:50.7 9:08.56
6 2 CLD(B) Clydesdale 02:05.4 04:24.2 06:52.2 9:16.73

Race: 410 Womens Jun Coxed Four RA (WJ 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 SUA(-) Stratford upon Avon 02:01.1 04:05.2 06:12.1 8:18.42
2 4 NWK(-) Newark RC 01:59.0 04:06.0 06:18.0 8:25.33
3 2 NOW(-) Northwich Rowing Club 02:04.0 04:12.2 06:21.7 8:30.08
4 5 GRE(-) Grenville College RC 02:12.4 04:42.4 07:16.8 9:46.96

Race: 411 Open Lwt Doubles RA (OL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 UTC(-) Upper Thames RC 01:44.4 03:35.5 05:27.1 7:17.91
2 6 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 01:46.3 03:38.5 05:31.8 7:19.36
3 4 YCSP() York City/St Peters Sc 01:46.7 03:37.6 05:32.2 7:20.52
4 5 NCR(B) Nottinghamshire County 01:45.7 03:38.7 05:33.0 7:22.04
5 1 LRC(-) London RC 01:47.6 03:42.1 05:35.3 7:24.79
6 2 GWSP() Geo.Watson/Strath.Park 01:50.1 03:44.8 05:42.7 7:37.50

Race: 412 Open Coxed Fours RA (O 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 NUN(-) Nottingham & Union RC 01:42.8 03:29.8 05:17.6 7:02.24
2 5 STA(B) Star Club 01:44.1 03:31.9 05:20.1 7:05.20
3 4 GLU(-) Glasgow University BC 01:46.3 03:33.1 05:20.9 7:05.83
4 3 KRC(-) Kingston RC 01:44.8 03:32.8 05:22.0 7:07.85
5 1 STA(A) Star Club 01:46.9 03:35.5 05:26.1 7:13.26

Race: 413 Open Lwt Coxless Pairs RA (OL 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 LRC(A) London RC 01:52.8 03:52.5 05:50.1 7:54.84
2 4 HER(-) Hereford RC 01:55.2 03:52.8 05:58.1 7:59.24
3 3 KRC(-) Kingston RC 01:57.3 03:57.7 06:01.3 8:00.06
4 1 COX(-) City of Oxford RC 02:03.3 04:04.0 06:09.6 8:12.52

Race: 414 Womens Coxless Fours RA (W 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 CCRR() Cambridge 99/Rob Roy 01:56.1 03:55.1 06:00.9 8:01.78
2 2 MOL(-) Molesey BC 01:55.9 03:55.9 06:02.9 8:02.43
3 5 LEU(-) Leicester University B 01:57.0 03:57.6 06:08.1 8:09.18
4 3 AKN(-) Auriol Kensington RC 01:58.8 04:00.3 06:09.0 8:09.22

Race: 415 Open Quad Sculls RA (O 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 NCR(-) Nottinghamshire County 01:40.0 03:23.4 05:10.0 6:55.35
2 3 CAS(-) Castle Semple RC 01:39.0 03:24.0 05:11.7 6:56.93
3 5 DHU(-) Durham Univ 01:42.9 03:29.3 05:18.3 7:01.50

Race: 416 Womens Quad Sculls RA (W 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 EXE(-) Exeter RC 01:55.5 03:53.2 05:57.0 7:54.98
2 3 LBR(-) Loughborough BC 01:56.9 03:54.3 05:58.6 7:56.63
3 5 MADU() Mortlake A&A/Durham U 01:58.2 03:57.5 06:04.2 8:01.20
4 2 EVE(-) Evesham RC 01:58.7 04:01.3 06:12.1 8:16.53
5 1 MAV(-) Maidstone Invicta RC 02:03.5 04:10.9 06:23.5 8:24.92

Race: 417 Open Coxless Pairs RA (O 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 WRR(-) Worcester RC 01:47.0 03:43.9 05:42.2 7:37.34
2 6 GRI(-) The Griffen BC 01:50.2 03:47.1 05:46.0 7:37.96
3 3 GLR(-) Gloucester RC 01:52.9 03:51.5 05:48.9 7:39.80
4 1 SAN(-) St.Andrew BC 01:49.9 03:50.3 05:49.3 7:43.39
5 2 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 01:51.1 03:51.1 05:51.9 7:48.31
6 5 SOU(-) Southampton University 01:58.5 04:03.2 06:09.4 8:08.59

Race: 418 Open Lwt Coxless Fours RA (OL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 BEUL() Belvoir Uni/Leicester 01:44.1 03:34.4 - 7:14.87
2 4 CLSP() Clyde/Strathclyde 01:46.0 03:36.7 - 7:16.89
3 5 NBC(-) Nottingham BC 01:49.3 03:41.2 - 7:22.68

Race: 419 Womens Lwt Doubles RA (WL 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 LRC(-) London RC - 04:04.1 06:10.0 8:15.72
2 4 ETX(A) Eton Excelsior RC - 04:06.1 06:15.7 8:23.31
3 5 ETX(B) Eton Excelsior RC - 04:07.2 06:17.9 8:27.05
4 2 CLD(-) Clydesdale - 04:10.5 06:20.9 8:27.68

Race: 420 Open Double Sculls RA (O 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 MOL(-) Molesey BC 01:42.1 03:31.7 05:25.1 7:16.78
2 1 18RR() 1829 BC/Rob Roy 01:47.8 03:40.1 05:33.0 7:21.54
3 4 DHU(-) Durham Univ 01:46.1 03:38.8 05:32.7 7:23.88
4 3 CAS(-) Castle Semple RC 01:50.9 03:43.4 05:36.0 7:28.30
5 2 RDG(-) Reading RC 01:50.5 03:43.9 05:41.9 7:43.00

Race: 421 Coastal Sculls RA (OC 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 BTC(-) BTC (Southampton) RC 02:05.0 04:21.2 06:34.0 8:47.25
2 2 BAU(-) Bath University BC 02:04.6 04:21.5 06:34.9 8:48.14
3 3 DOV(-) Dover RC 02:06.3 04:21.9 06:36.6 8:49.45

Race: 422 Womens Junior Doubles RA (WJ 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 WEL(-) Weybridge Ladies ARC 02:01.2 04:07.6 06:18.8 8:29.70
2 5 MAR(-) Marlow RC 02:02.5 04:13.7 06:26.3 8:37.42
3 2 WYC(B) Wycliffe Sculling Cent 02:07.6 04:20.0 06:34.5 8:47.04
4 4 TEE(-) Tees RC 02:09.3 04:25.2 06:40.1 8:49.51
5 1 HEN(B) Henley RC 02:09.6 04:24.7 06:41.8 8:56.06
6 6 NTH(-) Nithsdale ARC 02:08.2 05:27.3 06:47.8 9:02.27

Race: 424 Open Junior Quad S RA (OJ 4x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 DUMW() Dulwich/Marlow/WBS 01:42.4 03:27.6 05:12.5 6:55.73
2 3 REB(-) Rebecca 01:41.8 03:29.0 05:15.7 6:59.48
3 4 CAL(-) Calpe RC (Gibraltar) 01:44.0 03:30.2 05:17.4 7:00.17
4 2 STP(-) Stourport BC 01:45.4 03:34.9 05:23.2 7:09.80
5 1 BUR(-) Burway RC 01:45.2 03:35.1 05:25.4 7:13.64
6 6 BED(-) Bedford RC 01:42.9 03:35.4 05:26.1 7:16.40

Race: 426 Women Jun Coxless Pair RA (WJ 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 HEN(-) Henley RC 02:04.3 04:18.3 06:33.4 8:46.89
2 5 KGS(-) Kingston Grammar Schoo 02:05.6 04:24.1 06:43.1 8:57.16
3 4 MBBR() Monkton/Bradford u Avn 02:10.8 04:32.1 06:50.3 9:04.16
4 2 SUA(-) Stratford upon Avon 02:17.3 04:37.4 06:54.6 9:05.80
5 1 SES(-) St.Edward`s School BC 02:12.6 04:32.6 06:53.0 9:17.73
6 6 GLR(-) Gloucester RC 02:12.4 04:35.2 06:58.9 9:18.47

Race: 427 Womens Coxless Pairs RA (W 2-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 CLD(-) Clydesdale 02:04.5 04:11.9 06:16.3 8:20.99
2 6 HEN(-) Henley RC 02:01.9 04:09.5 06:17.2 8:24.50
3 4 LEA(-) Lea RC 02:05.2 04:15.2 06:21.7 8:27.39
4 5 RRY(-) Rob Roy BC 02:08.1 04:21.2 06:34.0 8:43.46
5 1 SOA(-) Southampton ARC 02:19.3 04:40.9 07:00.3 9:22.25

Race: 428 Open Coxless Fours RA (O 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 PBD(-) Poplar Blackwell & Dis 01:43.8 03:32.2 05:19.1 7:12.33
2 3 NGU(A) Nottingham University 01:39.4 03:28.7 05:20.0 7:19.25
3 2 WLT(-) Walton RC 01:49.0 03:42.3 05:36.3 7:28.07

Race: 429 Womens Junior Sculls RA (WJ 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 DUR(B) Durham ARC 02:05.8 04:22.4 06:45.0 9:00.28
2 4 LTU(-) Latymer Upper School BC 02:09.6 04:25.9 06:50.9 9:07.49
3 5 SWB(-) Sir William Borlase`s 02:06.4 04:26.7 06:53.7 9:11.27
4 2 HEN(A) Henley RC 02:11.9 04:32.5 07:00.1 9:17.72

Race: 430 Womens Junior Sculls RB (WJ 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 RRY(-) Rob Roy BC 02:11.4 04:29.6 06:48.0 9:07.21
2 3 BUL(-) Burton Leander RC 02:17.8 04:36.4 06:54.9 9:13.11
3 4 SUA(-) Stratford upon Avon 02:15.6 04:34.9 06:54.6 9:15.08
4 2 NTS(A) Nottingham Schools` Ro 02:23.6 04:48.9 07:14.3 9:31.39
5 1 CLD(-) Clydesdale 02:19.3 04:40.5 07:04.9 9:32.86
6 6 ETX(-) Eton Excelsior RC 02:18.2 04:44.4 07:12.4 9:42.60

Race: 431 Open u 23 Sculls RA (O23 1x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 5 REB(-) Rebecca 01:49.1 03:45.5 05:46.6 7:50.80
2 3 WRR(-) Worcester RC 01:48.6 03:49.9 05:55.3 7:57.42
3 2 NGU(-) Nottingham University 01:53.2 03:52.8 05:58.0 8:00.30
4 6 NOW(-) Northwich Rowing Club 01:57.8 03:58.9 06:03.0 8:02.57
5 4 BAU(B) Bath University BC 01:58.1 03:59.3 06:03.4 8:11.59
6 1 NEU(-) Newcastle University B 02:01.5 04:05.2 06:12.3 8:15.04

Race: 432 Women Lwt Coxless Four RA (WL 4-) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 TRC(-) Thames RC 01:56.1 03:55.8 05:58.5 7:54.97
2 2 GLU(-) Glasgow University BC 01:57.5 03:57.2 06:00.5 7:57.62
3 4 MAA(-) Mort.Ang.Alpha 01:58.7 03:57.4 06:00.1 7:58.43

Race: 433 Open Junior Double RA (OJ 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 2 GWC(-) George Watson`s 01:44.3 04:27.7 05:38.2 7:37.85
2 4 MAR(B) Marlow RC 01:47.2 04:28.8 05:51.0 7:52.00
3 3 STN(-) Staines BC 01:49.2 04:28.1 05:55.1 7:54.43
4 1 MCH(-) Merchant Taylors Schoo 01:49.0 04:29.2 06:00.4 8:02.05

Race: 434 Womens Double Sculls RA (W 2x) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 GLU(-) Glasgow University BC 01:55.7 03:43.9 06:05.6 8:13.23
2 3 COX(-) City of Oxford RC 01:59.3 03:58.2 06:12.1 8:17.64
3 2 OXD(-) Oxford & District Scul 01:59.1 04:02.8 06:14.6 8:19.68
4 1 GLB(-) Globe RC 02:10.6 04:04.3 06:41.0 8:56.49

Race: 436 Open Junior Coxed RA (OJ 4+) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 4 BEW(-) Bewdley RC 01:46.2 03:36.7 05:29.3 7:20.51
2 2 ASR(-) Aberdeen Schools RA 01:44.7 03:34.5 05:31.6 7:23.03
3 3 CMMM() Chelt/Mon/Mumbles Comp 01:48.4 03:39.2 05:34.3 7:24.18
4 5 MAR(-) Marlow RC 01:51.4 03:42.3 05:40.9 7:38.96

Race: 437 Womens Eights RA (W 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 MAR(-) Marlow RC 01:46.5 03:35.9 05:24.7 7:08.35
2 4 CCJS() Camb99/Jesus College C 01:47.0 03:34.1 05:22.7 7:10.76
3 6 CUW(A) Cambridge Uni Women 01:45.5 03:33.7 05:25.9 7:13.30
4 2 TRC(B) Thames RC 01:48.2 03:38.9 05:30.1 7:17.87
5 5 CUW(B) Cambridge Uni Women 01:51.5 03:36.9 05:28.7 7:18.77
6 1 OSI(A) Osiris BC A 01:49.9 03:43.2 05:36.4 7:30.02

Race: 438 Open Eights RA (O 8) 2000m
1500m 1000m 500m FINISH
1 3 ARM(-) Army RC 01:30.7 03:05.2 04:41.8 6:18.51
2 4 RDG(-) Reading RC 01:33.4 03:07.6 04:43.7 6:20.56
3 2 AGE(-) Agecroft RC 01:34.4 03:11.0 04:48.6 6:23.91
4 5 TTR(-) Thames Tradesmen RC 01:35.0 03:10.4 04:47.4 6:25.38
5 6 NGU(-) Nottingham University 01:32.4 03:09.9 04:49.6 6:27.14


Back to Home Page