NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT BRITAIN

National Rowing Championships of GB Logo

Results Friday 20th July 2001


Race: 101 2000m Mens J16 2- EA (19) (MJ16 2- )
Scheduled start: 20/07 08:00 Actual start: 08:04 Qualifiers: 2toR;2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BDSA Bedford School BC 8:01.05
2 OK 2 BMS Bedford Modern School 8:03.05
4 OK 3 HAMB Hampton School BC 8:08.00
3 OK 4 PAN Pangbourne College BC

Race: 102 2000m Mens J16 2- EB (19) (MJ16 2- )
Scheduled start: 20/07 08:06 Actual start: 08:08 Qualifiers: 3toR;2toF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 UTR Upper Thames RC 1:50.91 5:56.06 7:57.01
1 OK 2 SLC Shiplake College BC 1:54.33 3:56.06 5:59.73 7:59.71
4 OK 3 HAMA Hampton School BC 1:54.72 3:55.50 6:02.26 8:12.01
3 OK 4 KCH The Kings School Chest 1:55.22 4:01.38 6:09.18 8:24.17
2 OK 5 BDSB Bedford School BC 2:00.77 4:11.77 6:17.00 8:38.86

Race: 103 2000m Womens J14 1x EA (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 08:12 Actual start: 08:14 Qualifiers: 2toR;3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 RCH Royal Chester RC 4:52.27 7:24.76 9:53.91
3 OK 2 CLS Chester le Street ARC 4:56.65 7:30.71 9:59.85
4 OK 3 SNEA St.Neots RC 4:55.16 7:29.91 10:03.82
5 OK 4 SNEC St.Neots RC 5:01.28 7:37.21 10:14.41
1 OK 5 QPHA Queens Park High Schoo 5:34.91 8:03.52 11:11.21

Race: 104 2000m Womens J14 1x EB (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 08:18 Actual start: 08:19 Qualifiers: 1toR;3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 QEHA Queen Elizabeth High S 2:23.74 4:57.62 7:31.39 10:03.24
2 OK 2 LEH Lady Eleanor Holles Sc 2:20.49 5:02.70 7:47.07 10:21.04
4 OK 3 DHR Durham ARC 2:31.57 5:12.76 7:56.66 10:38.62
1 OK 4 QPHB Queens Park High Schoo 2:40.32 5:28.13 8:03.45 10:58.15

Race: 105 2000m Womens J14 1x EC (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 08:24 Actual start: 08:27 Qualifiers: 1toR;3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 RDGA Reading RC 4:50.69 7:25.80 10:10.00
1 OK 2 HED Headington School BC 5:09.13 7:52.71 10:28.72
5 OK 3 SNEB St.Neots RC 5:07.67 7:51.32 10:30.93
3 OK 4 WRR Worcester RC 5:29.88 8:04.11 10:57.99

Race: 108 2000m Womens J15 1x EC (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 08:42 Actual start: 08:44 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MARB Marlow RC B 2:21.59 4:50.03 7:21.85 9:47.77
5 OK 2 UTRA Upper Thames RC A 2:20.74 4:50.60 7:23.41 9:51.61
2 OK 3 LEHB Lady Eleanor Holles B 2:27.00 4:58.89 7:31.76 9:59.60
4 OK 4 NWH Northwich RC 2:22.09 4:53.35 7:30.87 10:03.50
6 OK 5 RCHB Royal Chester RC B 2:22.70 5:01.18 7:34.20 10:10.05
1 OK 6 MNC Monmouth Comp Sch BC 2:32.61 5:18.62 7:49.24 10:10.33

Race: 109 2000m Womens J15 1x ED (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 08:48 Actual start: 08:49 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HRR Hereford RC 2:16.59 4:45.72 7:22.57 9:32.70
1 OK 2 RCHA Royal Chester RC A 2:22.59 4:52.24 7:28.84 9:34.62
5 OK 3 QEH Queen Elizabeth HS 2:17.03 4:48.08 7:28.18 9:35.35
2 OK 4 BUA Bournemouth Un Alumni 2:19.21 4:48.41 7:29.44 10:02.54
4 OK 5 NCR Notts County RA 2:24.19 5:02.15 7:34.61 10:19.02
6 OK 6 DTT Dart-Totnes ARC 2:29.32 5:10.04 7:59.09 10:30.02

Race: 110 2000m Womens J15 1x EE (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 08:54 Actual start: 08:55 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MARA Marlow RC A 2:16.90 4:42.66 7:17.72 9:32.32
5 OK 2 NTH Nithsdale ARC 2:15.53 4:42.53 7:16.94 9:32.57
2 OK 3 DAH Dame Alice Harpur Sch 2:23.51 4:44.81 7:21.39 9:41.33
1 OK 4 WYC Wycliffe SC 2:24.04 4:51.94 7:29.93 9:58.56
6 OK 5 UTRB Upper Thames RC B 2:25.30 4:58.69 7:33.95 10:08.57
4 OK 6 MAV Maidstone Invicta RC 2:30.88 4:59.22 7:37.55 10:32.50

Race: 111 2000m Womens J15 1x EF (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 09:00 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 SUA Stratford upon Avon BC 1:00.00 1:00.00 1:00.00 1:00.00
4 OK 2 NWK Newark RC 2:00.00 2:00.00 2:00.00 2:00.00
1 OK 3 STG Stirling Am Boating SC 3:00.00 3:00.00 3:00.00 3:00.00
5 OK 4 YOC York City RC 4:00.00 4:00.00 4:00.00 4:00.00
2 OK 5 LEHA Lady Eleanor Holles A 5:00.00 5:00.00 5:00.00 5:00.00

Race: 112 2000m WJ16 1x EA (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 09:06 Actual start: 09:12 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 QEH Queen Elizabeth HS 2:08.42 4:37.71 7:05.54 9:31.80
1 OK 2 MNB Monkton Bluefriars BC 2:13.44 4:39.60 7:06.86 9:36.33
5 OK 3 CAS Castle Semple RC 2:16.73 4:45.76 7:20.52 9:45.71
2 OK 4 DTTB Dart-Totnes ARC B 2:22.37 4:51.33 7:26.33 9:51.76

Race: 113 2000m Womens J16 1X (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 09:12 Actual start: 09:17 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 WYC Wycliffe SC 2:10.17 4:30.04 6:55.65 9:21.02
2 OK 2 DHR Durham ARC 2:15.72 4:39.59 7:01.43 9:32.10
3 OK 3 GRH The Grange School 2:17.97 4:47.76 7:11.90 9:43.97
1 OK 4 DAH Dame Alice Harpur Sch 2:21.88 4:51.49 7:12.87 9:51.97

Race: 114 2000m Womens J16 1x EC (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 09:18 Actual start: 09:24 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 BTL Burton Leander RC 2:17.50 4:43.23 7:12.57 9:42.14
3 OK 2 CMB Cambois ARC 2:21.75 4:48.92 7:15.54 9:55.09
4 OK 3 WLT Walton RC 2:19.16 4:53.36 7:23.06 10:05.79
1 OK 4 DTTA Dart-Totnes ARC A 2:24.78 4:58.87 7:29.52 10:11.79

Race: 115 2000m Men's J14 1x EA (5) (MJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 09:24 Actual start: 09:35 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HRR Hereford RC 1:59.83 4:09.44 6:21.16 8:35.02
6 OK 2 SNE St.Neots RC 2:03.83 4:20.66 6:22.35 8:48.18
1 OK 3 MAR Marlow RC 2:08.09 4:25.76 6:23.52 8:52.66
2 OK 4 YAS Yarm School BC 2:05.98 4:27.15 6:23.93 9:13.70
4 OK 5 STP Stourport BC 2:12.22 4:30.97 6:39.05 9:17.84
5 OK 6 MNC Monmouth Comprehensive 2:08.81 4:33.75 6:40.85 9:36.60

Race: 116 2000m Men's J14 1x EB (5) (MJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 09:30 Actual start: 09:31 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 MHDB Maidenhead RC B 1:57.32 4:12.21 6:28.50 8:42.00
6 OK 2 MHDA Maidenhead RC A 2:05.08 4:18.71 6:34.38 8:49.33
4 OK 3 RDG Reading RC 2:05.77 4:22.76 6:43.19 9:10.20
3 OK 4 CAS Castle Semple RC 2:12.79 4:39.67 7:07.35 9:34.91
2 OK 5 UTR Upper Thames RC 2:13.91 4:40.49 7:11.94 9:45.08
5 OK 6 QPH Queens Park HS 2:29.24 5:08.69 7:16.69 10:30.66

Race: 117 2000m Mens J15 1x EA (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 09:36 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 EVSB Evesham RC B 1:00.00
5 OK 2 QPH Queens Park High Sch 2:00.00
3 OK 3 SES St Edward's School BC 3:00.00
6 OK 4 SNE St Neots RC 4:00.00
4 OK 5 QEHA Queen Elizabeth HS A 5:00.00
2 OK 6 UTR Upper Thames RC 6:00.00

Race: 118 2000m Mens J15 1x EB (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 09:42 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 MARB Marlow RC B 1:00.00
2 OK 2 PANB Pangbourne Coll BC B 2:00.00
6 OK 3 KCH Kings School Chester 3:00.00
3 OK 4 MIN Minerva-Bath RC 4:00.00
5 OK 5 MNCA Monmouth Comp Sch A 5:00.00
4 OK 6 QEHB Queen Elizabeth HS B 6:00.00

Race: 119 2000m Mens J15 1x EC (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 09:48 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 CLS Chester le Street ARC 2:08.48 4:21.02 6:34.43 8:48.37
2 OK 2 TSS Tideway Scullers Sch 2:09.27 4:21.28 6:35.69 8:52.60
5 OK 3 STA Star Club 2:04.61 4:17.76 6:35.01 8:53.29
3 OK 4 KSWA King's Sch Worcester A 2:07.23 4:27.11 6:49.41 9:12.99
4 OK 5 MNCB Monmouth Comp Sch B 2:15.67 4:36.01 6:53.41 9:22.43

Race: 120 2000m Mens J15 1x ED (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 09:54 Actual start: Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MARA Marlow RC A 1:56.08 4:03.37 6:10.83 8:18.61
1 OK 2 KSWB King's Sch Worcester B 2:00.78 4:10.28 6:15.91 8:27.20
5 OK 3 EVSA Evesham RC A 1:58.48 4:09.77 6:21.44 8:38.37
6 OK 4 RDG Reading RC 1:57.73 4:06.76 6:25.92 9:02.74
2 OK 5 MAV Maidstone Invicta RC 2:08.51 4:35.43 6:46.19 9:22.97
4 OK 6 RBC Reading Blue Coat Sch 2:15.83 4:46.90 6:55.85 9:47.31

Race: 121 2000m Mens J16 1x EA (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 10:00 Actual start: Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 TSSB Tideway Scullers Sch B 1:58.91 4:03.85 6:13.12 8:30.75
4 OK 2 WBSA Windsor Boys School A 1:56.98 4:05.98 6:17.86 8:34.10
6 OK 3 PEC Peterborough City RC 1:54.50 4:00.45 6:11.72 8:40.55
5 OK 4 DHS Durham School BC 1:58.37 4:10.06 6:28.37 8:54.51
3 OK 5 NCRB Notts County RA B 1:57.57 4:08.70 6:31.17 9:14.46

Race: 122 2000m Mens J16 1x EB (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 10:06 Actual start: Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TSSA Tideway Scullers Sch A 1:55.55 4:00.09 6:09.96 8:20.97
2 OK 2 DHRB Durham ARC B 1:56.06 4:01.22 6:12.56 8:24.01
6 OK 3 MAR Marlow RC 1:51.74 3:56.89 6:11.56 8:34.28
1 OK 4 WBSB Windsor Boys School B 2:04.00 4:13.40 6:23.83 8:40.09
5 OK 5 BEW Bewdley RC 1:56.69 4:02.92 6:22.69 8:44.66
4 OK 6 NTH Nithsdale ARC 2:06.44 4:17.18 6:30.98 8:55.60

Race: 123 2000m Mens J16 1x EC (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 10:12 Actual start: 10:13 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 DLH Dulwich College BC 1:51.25 3:59.55 6:14.94 8:53.30
5 OK 2 DHRA Durham ARC A 1:53.26 4:06.28 6:25.80 9:00.26
4 OK 3 HEN Henley RC 1:55.04 4:09.33 6:30.90 9:03.33
1 OK 4 NCRA Notts County RA A 1:53.99 4:12.15 6:38.68 9:44.70
3 OK 5 HUN Huntingdon BC 2:08.86 4:37.57 7:13.51
2 OK 6 GWC George Watson's Coll 2:30.59 5:35.51

Race: 125 2000m Womens J14 2x EB (1) (WJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 10:24 Actual start: Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HED Headington School BC 2:11.06 4:26.00 6:42.91 8:56.37
6 OK 2 HENA Henley RC A 2:07.36 4:25.09 6:42.36 8:57.80
3 OK 3 SWB Sir William Borlase 2:11.59 4:29.66 6:45.26 8:58.67
2 OK 4 HENB Henley RC B 2:14.38 4:34.65 6:56.23 9:15.34
5 OK 5 GLR Gloucester RC 2:18.49 4:43.34 7:10.52 9:39.06
1 OK 6 QPH Queens Park High Sch 2:22.96 4:58.43 7:39.06 10:08.81

Race: 126 2000m Womens J14 2x EC (1) (WJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 10:30 Actual start: 10:31 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 HOL Hollingworth Lake RC 2:03.47 4:17.26 6:33.71 8:53.18
4 OK 2 SNE St Neots RC 2:06.75 4:24.65 6:46.45 9:10.79
3 OK 3 LEHA Lady Eleanor Holles A 2:11.90 4:32.63 6:54.65 9:20.35
1 OK 4 AVN Avon County RC 2:13.14 4:38.47 7:01.87 9:28.13
6 OK 5 LEHB Lady Eleanor Holles B 2:16.23 4:40.63 7:08.99 9:43.58
5 OK 6 GRH Grange Sch (Hartford) 2:23.46 4:53.04 7:15.31 9:56.49

Race: 128 2000m Womens J15 2x EB (7) (WJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 10:42 Actual start: 10:45 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 MAR Marlow RC 2:04.90 4:19.14 6:35.36 8:46.40
5 OK 2 NWH Northwich RC 2:06.78 4:22.73 6:41.99 8:58.58
2 OK 3 LEHA Lady Eleanor Holles A 2:09.84 4:27.03 6:48.25 9:08.81
1 OK 4 LEHB Lady Eleanor Holles B 2:12.35 4:31.96 6:52.79 9:12.94
6 OK 5 STA Star Club 2:12.01 4:36.30 7:02.54 9:26.51
4 OK 6 MNB Monkton Bluefriars BC 2:15.98 4:44.76 7:15.21 9:49.11

Race: 129 2000m Womens J15 2x EC (7) (WJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 10:48 Actual start: Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 AVN Avon County BC 1:59.16 4:15.46 6:31.80 8:44.66
2 OK 2 SWB Sir William Borlase's 2:05.95 4:26.01 6:48.42 9:07.54
4 OK 3 WYC Wycliffe SC 2:12.99 4:38.55 6:53.37 9:10.48
6 OK 4 GLR Gloucester RC 2:10.55 4:32.17 6:53.97 9:11.57
3 OK 5 HEN Henley RC 2:10.13 4:31.78 6:56.84 9:21.06
5 OK 6 DAH Dame Alice Harpur BC 2:14.80 4:32.58 7:00.46 9:28.34

Race: 130 2000m Womens J16 2x EA (14) (WJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 10:54 Actual start: 10:55 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 SUA Stratford upon Avon BC 2:09.40 4:25.44 6:45.36 9:06.42
3 OK 2 TEE Tees RC 2:11.81 4:31.78 6:51.80 9:11.18
2 OK 3 GRH Grange Sch (Hartford) 2:12.03 4:31.40 6:54.59 9:12.88
1 OK 4 NTH Nithsdale ARC 2:22.83 4:59.09 7:33.11 10:08.23

Race: 131 2000m Womens J16 2x EB (14) (WJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 11:00 Actual start: 11:02 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 RDG Reading RC 4:12.61 6:32.15 8:48.45
2 OK 2 STDA Star/Dm Alice Harpur 4:25.09 6:49.42 9:14.85
1 OK 3 CLS Chester le Street ARC 4:42.39 7:14.02 9:36.93
4 OK 4 DTT Dart-Totnes ARC 4:52.03 7:29.60 9:56.19

Race: 132 2000m Mens J14 2x EA (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 11:06 Actual start: Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RBCA Reading Blue Coat Sch 1:54.52 4:04.34 6:15.14 8:23.64
3 OK 2 EVS Evesham RC 1:59.32 4:09.67 6:22.93 8:33.54
4 OK 3 PAN Pangbourne College BC 2:04.99 4:25.26 6:45.81 9:07.48
2 OK 4 PON Ponteland High School 2:06.13 4:28.46 6:56.31 9:22.70
1 OK 5 RGW RGS Worcester 2:14.93 4:41.88 7:12.26 9:45.22

Race: 133 2000m Mens J14 2x EB (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 11:12 Actual start: 11:16 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 GHS George Heriot's School 2:07.48 4:24.23 6:38.61 8:55.93
4 OK 2 KCH Kings School Chester 2:09.16 4:25.30 6:42.44 9:01.00
1 OK 3 RBCB Reading Blue Coat B 2:10.37 4:31.75 6:48.66 9:19.05
5 OK 4 GRH Grange Sch (Hartford) 2:12.30 4:36.92 6:50.51 9:38.14

Race: 134 2000m Mens J14 2x EC (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 11:18 Actual start: 11:21 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 UTR Upper Thames RC 2:02.55 4:16.17 6:27.96 8:40.66
1 OK 2 WBS Windsor Boys School 2:02.01 4:17.91 6:35.92 8:53.85
3 OK 3 PEC Peterborough City RC 2:08.17 4:31.87 7:07.47 9:36.83
4 OK 4 HAMB Hampton School BC B 2:15.89 4:50.91 7:31.09 10:07.57

Race: 135 2000m Mens J15 2x EA (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 11:24 Actual start: Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 SNE St Neots RC 1:55.54 4:05.32 6:22.18 8:31.86
3 OK 2 HAM Hampton School BC 1:59.60 4:14.61 6:26.46 8:35.83
4 OK 3 MHD Maidenhead RC 1:57.44 4:11.86 6:29.43 8:44.52
2 OK 4 GWC George Watson's Coll 2:05.37 4:25.34 6:45.90 9:02.53

Race: 136 2000m Mens J15 2x EB (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 11:30 Actual start: 11:31 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 NWH Northwich RC 1:57.00 4:02.88 6:08.19 8:15.60
4 OK 2 MNC Monmouth Comp Sch 1:59.83 4:10.45 6:20.69 8:25.90
2 OK 3 RCH Royal Chester RC 2:06.11 4:21.33 6:29.68 8:37.24
1 OK 4 NTH Nithsdale ARC 2:04.07 4:20.08 6:30.86 8:39.98
5 OK 5 RBC Reading Blue Coat Sch 2:01.49 4:18.83 6:32.12 8:45.26

Race: 137 2000m Mens J15 2x EC (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 11:36 Actual start: 11:37 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 DLH Dulwich College BC 1:56.29 4:07.34 6:14.99 8:16.51
2 OK 2 TFS Tiffin School BC 1:59.75 4:03.94 6:12.72 8:16.92
4 OK 3 MAR Marlow RC 2:05.35 4:14.14 6:19.52 8:18.10
1 OK 4 GLR Gloucester RC 2:00.63 4:07.91 6:17.48 8:20.30

Race: 138 2000m Mens J16 2x EA (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 11:42 Actual start: 11:43 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HENA Henley RC 1:50.11 3:52.13 5:43.95 7:41.59
5 OK 2 MAR Marlow RC 1:48.47 3:52.69 5:47.53 7:47.70
3 OK 3 GLR Gloucester RC 1:50.63 4:02.27 5:49.59 7:50.27
2 OK 4 RUWR Runcorn/Warrington 1:47.93 3:52.99 5:52.37 8:11.04
1 OK 5 SGC St.Georges College BC 1:51.10 4:02.72 5:51.61 8:17.54

Race: 139 2000m Mens J16 2x EB (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 11:48 Actual start: 11:49 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 SUD Sudbury RC 1:51.80 3:52.36 6:17.50 8:15.17
3 OK 2 RGW RGS Worcester 1:50.83 3:51.93 6:18.87 8:20.95
4 OK 3 WBS Windsor Boys School 1:48.01 3:52.75 6:19.96 8:34.06
1 OK 4 GWC George Watson's Coll 1:53.80 4:04.05 6:22.18 8:40.24

Race: 140 2000m Mens J16 2x EC (18) (MJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 11:54 Actual start: 11:55 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 EVS Evesham RC 1:54.26 3:52.33 6:14.13 8:17.97
4 OK 2 HENB Henley RC 1:56.02 4:15.90 6:14.73 8:21.42
2 OK 3 CLS Chester le Street ARC 1:58.43 4:04.46 6:35.18 9:00.37
1 OK 4 PON Ponteland High School 1:57.96 4:13.01 6:46.08 9:19.33

Race: 141 2000m Womens J16 4+ EA (13) (WJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 12:00 Actual start: 12:02 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HED Headington School BC 1:59.93 4:08.15 6:29.02 8:54.73
2 OK 2 NTH Nithsdale ARC 2:02.68 4:17.35 6:43.62 9:15.04
1 OK 3 GHS George Heriot's School 2:09.06 4:34.62 7:03.41 9:22.99
5 OK 4 HEN Henley RC 2:09.42 4:31.39 6:59.79 9:26.08
3 OK 5 CAN Canford School BC 2:18.02 4:44.99 7:15.41 9:48.90

Race: 142 2000m Womens J16 4+ EB (13) (WJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 12:06 Actual start: 12:08 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HMG Haberdashers Monmouth 2:07.31 4:20.50 6:37.49 8:53.00
1 OK 2 DAH Dame Alice Harpur Sch 2:05.10 4:19.04 6:38.66 8:54.70
2 OK 3 LEH Lady Eleanor Holles 2:07.86 4:21.80 6:41.58 8:58.82
5 OK 4 BTL Burton Leander RC 2:10.08 4:32.83 7:06.61 9:36.78

Race: 143 2000m Mens J16 4+ EA (17) (MJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 12:12 Actual start: 12:13 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 UTR Upper Thames RC 1:48.84 3:46.48 5:43.82 7:41.46
4 OK 2 HAM Hampton School BC 1:50.98 3:50.80 5:50.92 7:58.26
3 OK 3 KCH Kings School Chester 1:45.70 3:46.80 5:50.12 8:13.06
1 OK 4 RYD Ryde RC 1:55.48 4:04.24 6:12.42 8:15.60

Race: 144 2000m Mens J16 4+ EB (17) (MJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 12:18 Actual start: 12:19 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 ASR Aberdeen Schools RA 1:49.43 3:44.88 5:47.17 7:46.42
2 OK 2 BDS Bedford School BC 1:50.33 3:47.45 5:50.50 7:55.88
3 OK 3 BMS Bedford Modern School 1:53.13 3:52.91 5:57.41 8:10.50
1 OK 4 YAS Yarm School BC 1:56.59 3:59.95 6:10.27 8:18.03

Race: 145 2000m Womens J14 4x+ EA (3) (WJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:24 Actual start: 12:27 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 SNE St Neots RC 2:04.61 4:19.65 6:33.42 8:48.84
4 OK 2 HED Headington School BC 2:08.87 4:24.15 6:35.89 8:51.88
1 OK 3 SWB Sir William Borlase's 2:13.85 4:35.61 6:53.50 9:09.32
5 OK 4 LEH Lady Eleanor Holles 2:16.07 4:38.11 6:55.31 9:21.27
2 OK 5 WRR Worcester RC 2:29.57 5:08.85 7:43.14 10:19.27

Race: 146 2000m Womens J14 4x+ EB (3) (WJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:30 Actual start: 12:36 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HEN Henley RC 2:02.55 4:17.88 6:36.26 8:46.97
5 OK 2 EVSA Evesham RC 2:07.41 4:29.14 6:50.26 9:10.17
3 OK 3 GWC George Watson's Coll 2:11.29 4:36.38 7:00.13 9:21.77
1 OK 4 NTH Nithsdale ARC 2:14.39 4:39.84 7:05.83 9:36.25
2 OK 5 EVSB Evesham RC 2:18.76 4:47.55 7:10.72 9:44.79

Race: 147 2000m Mens J14 4x+ EA (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:36 Actual start: 12:42 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 DLH Dulwich College BC 1:53.67 3:52.19 5:54.96 7:59.02
2 OK 2 BUR Burway RC 1:58.48 4:00.59 6:08.28 8:16.64
1 OK 3 HAM Hampton School BC 1:58.09 4:03.56 6:14.00 8:26.05
4 OK 4 RGWB RGS Worcester B 2:07.04 4:19.07 6:32.15 9:08.97
3 OK 5 WBSB Windsor Boys School B 2:08.57 4:25.05 6:52.23 9:22.94

Race: 148 2000m Mens J14 4x+ EB (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:42 Actual start: 12:48 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 RBCA Reading Blue Coat A 1:52.84 4:01.21 6:06.31 9:21.37
4 OK 2 WBSA Windsor Boys School A 1:57.94 4:05.96 6:10.64 9:22.04
1 OK 3 RBCB Reading Blue Coat B 1:55.67 4:03.07 6:10.01 9:22.80
3 OK 4 RBCC Reading Blue Coat C 2:03.56 4:24.05 6:44.52 9:27.07

Race: 149 2000m Mens J14 4x+ EC (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:48 Actual start: 12:53 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 RGWA RGS Worcester A 1:55.31 4:00.12 6:04.47 8:12.41
2 OK 2 RUN Runcorn RC 2:03.45 4:09.26 6:16.56 8:23.55
4 OK 3 WBSC Windsor Boys School C 2:03.08 4:09.98 6:15.54 8:24.48
3 OK 4 TSS Tideway Scullers Sch 2:03.88 4:12.25 6:18.99 8:32.77

Race: 150 2000m Mens J15 4x+ EA (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 20/07 12:54 Actual start: 12:59 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MHD Maidenhead RC 1:44.76 3:36.27 5:32.11 7:25.78
3 OK 2 BDS Bedford School BC 1:44.11 3:38.78 5:37.08 7:33.71
4 OK 3 SNE St.Neots RC 1:46.13 3:41.81 5:41.93 7:40.82
5 OK 4 YASB Yarm School BC B 3:46.82 5:48.72 7:48.27
1 OK 5 WBSB Windsor Boys School B 1:55.20 4:02.85 6:08.09 8:15.12

Race: 151 2000m Mens J15 4x+ EB (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 20/07 13:00 Actual start: 13:03 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 WBSA Windsor Boys School A 1:48.07 3:39.11 5:38.96 7:26.36
4 OK 2 SLS St.Leonard's School BC 1:46.02 3:39.69 5:39.46 7:30.61
2 OK 3 YASA Yarm School BC A 1:50.61 3:44.86 5:40.44 7:32.30
1 OK 4 SES St.Edward's School BC 1:48.36 3:41.65 5:39.98 7:34.40
3 OK 5 HAM Hampton School BC 1:50.37 3:47.95 5:48.76 7:59.17

Race: 152 2000m Mens J15 4x+ EC (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 20/07 13:06 Actual start: 13:09 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 SGC St Georges College BC 1:47.38 3:43.01 5:47.67 7:52.15
3 OK 2 KCHA Kings Sch Chester A 1:50.37 3:47.38 5:50.47 7:57.07
1 OK 3 DLH Dulwich College BC 1:44.18 3:42.05 5:47.31 7:58.36
4 OK 4 RGW RGS Worcester 1:54.89 3:52.95 5:58.22 8:07.01
2 OK 5 KCHB Kings Sch Chester B 1:54.23 3:57.48 6:00.35 8:20.11

Race: 153 2000m Mens J16 4x EA (22) (MJ16 4x )
Scheduled start: 20/07 13:12 Actual start: 13:14 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 WBS Windsor Boys School 1:39.49 3:45.84 5:29.39 7:31.16
5 OK 2 TFS Tiffin School BC 1:39.16 3:33.82 5:36.21 7:37.87
4 OK 3 DLH Dulwich College BC 1:45.90 3:28.89 5:53.77 7:56.00
1 OK 4 WYCA Wycliffe SC A 1:46.42 3:50.68 5:58.64 8:02.50

Race: 154 2000m Mens J16 4x EB (22) (MJ16 4x )
Scheduled start: 20/07 13:18 Actual start: 13:20 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 RGW RGS Worcester 1:46.60 3:41.45 5:39.70 7:36.58
2 OK 2 QPRC Queens Park/R Chester 1:47.40 3:44.86 5:44.59 7:43.92
3 OK 3 GLR Gloucester RC 1:50.65 3:53.78 6:11.98 8:39.81
4 OK 4 WYCB Wycliffe SC 2:00.97 4:25.88 6:51.02 9:12.06

Race: 155 2000m Mens J1x EA (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:24 Actual start: 13:26 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 HOL Hollingworth Lake RC 1:59.64 4:09.90 6:26.75 8:39.82
5 OK 2 GLRA Gloucester RC 2:11.52 4:41.02 7:10.27 9:35.15
3 OK 3 BEW Bewdley RC 2:07.99 4:42.24 7:17.79 9:49.10

Race: 156 2000m Mens J1x EB (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:30 Actual start: 13:32 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 DHRA Durham ARC A 2:04.23 4:15.62 6:32.40 8:47.27
1 OK 2 SPEA St Peters School BC A 2:06.22 4:18.13 6:34.98 8:48.40
3 OK 3 WYCC Wycliffe SC C 2:08.62 4:21.81 6:39.09 8:55.17
2 OK 4 WYCD Wycliffe SC D 2:11.60 4:29.68 6:57.92 9:32.62
4 OK 5 CCH Christchurch RC 2:10.89 4:33.07 7:01.01 9:35.19

Race: 157 2000m Mens J1x EC (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:36 Actual start: 13:37 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 HENB Henley RC B 2:05.08 4:20.08 6:39.84 9:01.35
5 OK 2 SWB Sir William Borlase's 2:04.54 4:22.28 6:45.81 9:07.61
4 OK 3 WYCB Wycliffe SC B 2:00.93 4:19.55 6:44.83 9:10.32
1 OK 4 CLS Chester le Street ARC 2:04.25 4:25.49 6:53.62 9:23.36
3 OK 5 HENA Henley RC A 2:05.73 4:29.60 7:05.33 9:54.29

Race: 158 2000m Mens J1x ED (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:42 Actual start: 13:42 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 DLH Dulwich College BC 1:59.61 4:12.33 6:29.43 8:47.33
5 OK 2 NTH Nithsdale ARC 2:00.35 4:20.94 6:38.50 8:55.34
4 OK 3 BTL Burton Leander RC 2:03.52 4:25.72 6:42.99 9:06.67
1 OK 4 GLRB Gloucester RC B 2:06.24 4:29.61 6:48.26 9:09.09
2 OK 5 WYCA Wycliffe SC A 2:13.65 4:43.02 7:08.73 9:36.14

Race: 159 2000m Mens J1x EE (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:48 Actual start: 13:47 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 EVS Evesham RC 2:05.08 4:21.83 6:51.30 9:00.43
2 OK 2 QEH Queen Elizabeth HS 2:08.11 4:29.87 6:56.35 9:07.43
4 OK 3 SPEB St Peters School BC B 2:08.46 4:27.28 6:53.40 9:11.13
3 OK 4 GWC George Watson's Coll 2:15.68 4:31.28 9:18.28

Race: 160 2000m Mens J1x EF (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 13:54 Actual start: 13:53 Qualifiers: 2toR; 1toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 IMP Imperial College BC 2:05.49 4:17.11 6:29.35 8:44.25
3 OK 2 WRR Worcester RC 1:58.94 4:11.50 6:30.35 8:54.48
4 OK 3 SLS St Leonard's School BC 1:59.39 4:15.45 6:45.40 9:42.61
1 OK 4 MNC Monmouth Comp Sch 2:17.75 4:49.26 7:22.60 9:59.75

Race: 161 2000m Mens J2- EA (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 20/07 14:00 Actual start: 13:59 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 ETC Eton College BC 1:56.92 4:06.68 6:25.24 8:46.41
2 OK 2 HAMB Hampton School BC B 2:00.44 4:12.06 6:32.99 8:53.99
3 OK 3 CDLO Clydesdale ARC/Lourdes 1:58.50 4:18.05 6:40.18 9:13.47
5 OK 4 SLS St Leonard's School BC 2:02.76 4:29.31 6:58.22 9:23.50
4 OK 5 GWC George Watson's Coll 2:05.46 4:47.87 7:37.71 10:34.66

Race: 162 2000m Mens J2- EB (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 20/07 14:06 Actual start: 14:05 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 GLW Glasgow RC 1:55.65 3:58.61 6:03.76 8:12.69
4 OK 2 RGW RGS Worcester 2:01.12 4:03.50 6:08.76 8:19.75
3 OK 3 PAN Pangbourne Coll 1:56.56 4:05.02 6:14.72 8:36.49
5 OK 4 HAMA Hampton Sch BC A 2:05.36 4:12.92 6:29.96 8:54.90

Race: 163 2000m Mens J2- EC (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 20/07 14:12 Actual start: 14:12 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 RGL RGS Lancaster 1:49.07 3:51.27 6:02.24 8:12.66
5 OK 2 CAN Canford School BC 1:53.76 3:57.13 6:04.34 8:13.25
4 OK 3 RSS Royal Shrewsbury Sch 1:59.15 4:01.72 6:07.66 8:16.34
1 OK 4 WBMH Windsor BS/M'head 1:58.62 4:05.69 6:15.65 8:32.01
3 OK 5 MOL Molesey BC 2:01.32 4:09.77 6:28.34 9:14.28

Race: 164 2000m Womens J4+ EA (23) (WJ 4+ )
Scheduled start: 20/07 14:18 Actual start: 14:18 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HMG Haberdashers Monmouth 1:58.29 3:49.87 6:21.14 8:35.37
1 OK 2 ASR Aberdeen Schs RA 2:00.40 3:50.83 6:24.08 8:38.76
4 OK 3 BDH Bedford High Sch 2:02.64 4:08.40 6:34.25 9:28.29
2 OK 4 OUNA Oundle Sch BC A 2:04.96 4:12.46 6:57.28 9:52.09

Race: 165 2000m Womens J4+ EB (23) (WJ 4+ )
Scheduled start: 20/07 14:24 Actual start: 14:23 Qualifiers: 1 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 SPG St Pauls Girls Sch 2:03.80 4:16.38 6:39.83 8:54.12
2 OK 2 LEH Lady Eleanor Holles 2:05.95 4:17.35 6:41.71 8:58.25
4 OK 3 HEN Henley RC 2:09.51 4:28.77 7:01.96 9:24.51

Race: 166 2000m Womens J8 EA (29) (WJ 8 )
Scheduled start: 20/07 15:10 Actual start: 15:14 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 HED Headington Sch BC 1:53.08 3:53.07 6:06.24 8:20.63
4 OK 2 HEN Henley RC 1:57.20 3:59.65 6:09.67 8:25.48
3 OK 3 CAN Canford Sch BC 2:01.83 4:10.39 6:24.67 8:39.59
1 OK 4 DAH Dame Alice Harpur 2:01.44 4:09.37 6:25.01 9:01.78

Race: 167 2000m Womens J8 EB (29) (WJ 8 )
Scheduled start: 20/07 15:17 Actual start: 15:20 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 HMG Haberdashers Monmouth 1:54.30 4:01.03 6:10.51 8:16.77
4 OK 2 KSW KS Worcester 2:02.63 4:03.69 6:16.25 8:22.55
2 OK 3 OUN Oundle Sch BC 1:54.95 4:07.19 6:19.54 8:25.80
3 OK 4 NWH Northwich RC 1:56.75 4:15.40 6:35.09 8:44.77

Race: 168 2000m Mens J4- EA (34) (MJ 4- )
Scheduled start: 20/07 14:42 Actual start: 14:43 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 ASR Aberdeen Schs RA 3:45.89 5:41.15 7:43.78
4 OK 2 YAS Yarm School BC 3:44.69 5:46.09 7:46.75
2 OK 3 KSW KS Worcester BC 3:51.11 5:54.07 7:58.76
3 OK 4 HAMA Hampton Sch A 3:55.43 6:34.20 9:17.74

Race: 169 2000m Mens J4- EB (34) (MJ 4- )
Scheduled start: 20/07 14:48 Actual start: 14:49 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TFS Tiffin Sch BC 1:44.79 3:40.65 5:41.21 7:42.78
3 OK 2 BDS Bedford Sch BC 1:43.42 3:41.62 5:44.48 7:48.64
1 OK 3 WBS Windsor Boys Sch 1:50.50 3:49.60 5:53.73 7:55.53
2 OK 4 HAMB Hampton Sch B 1:52.28 3:55.17 6:02.12 8:06.35

Race: 170 2000m Womens J2x EA (24) (WJ 2x )
Scheduled start: 20/07 14:54 Actual start: 14:54 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 HEN Henley RC 2:02.17 4:14.12 6:26.43 8:40.05
5 OK 2 WYC Wycliffe SC 2:05.67 4:21.98 6:36.48 8:46.09
1 OK 3 YOSP York City/St Peters 2:01.53 4:18.44 6:35.88 8:51.04
3 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 2:10.23 4:33.16 6:53.57 9:16.55
4 OK 5 STA Star Club 2:10.05 4:47.47 7:30.58 10:23.75

Race: 171 2000m Womens J2x EB (24) (WJ 2x )
Scheduled start: 20/07 15:00 Actual start: 14:59 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 TEE Tees RC 2:09.83 4:28.94 6:58.19 9:16.07
2 OK 2 MNC Monmouth Comp Sch 2:12.28 4:31.55 7:02.02 9:30.15
1 OK 3 BTL Burton Leander RC 2:09.25 4:30.24 7:01.61 9:38.66
3 OK 4 YOC York City RC 2:20.84 4:43.99 7:33.28 10:08.24

Race: 172 2000m Mens J4x EA (35) (MJ 4x )
Scheduled start: 20/07 17:10 Actual start: 17:16 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 WBS Windsor Boys Sch 1:39.30 2:44.95 5:13.83 7:01.04
4 OK 2 WYC Wycliffe SC 1:41.84 3:24.61 5:16.10 7:06.70
3 OK 3 KSR KS Rochester 1:43.61 3:30.60 5:23.26 7:15.10
5 OK 4 SWB Sir Wm Borlase's 1:44.76 3:30.93 5:28.18 7:23.06
2 OK 5 STA Star Club 1:42.79 3:27.35 5:23.67 7:30.40

Race: 173 2000m Mens J4x EB (35) (MJ 4x )
Scheduled start: 20/07 17:15 Actual start: 17:20 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TFS Tiffin Sch BC 1:40.47 3:23.41 5:15.04 7:13.09
1 OK 2 BLST B Leander/S'port 1:42.58 3:28.54 5:24.93 7:33.09
3 OK 3 DLH Dulwich Coll BC 1:46.26 3:33.57 5:35.51 7:42.99
4 OK 4 RGW RGS Worcester 1:47.44 3:39.63 5:38.88 7:45.68

Race: 174 2000m Womens J1x EA (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 20/07 16:10 Actual start: 16:09 Qualifiers: 2toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 RDG Reading RC 2:19.05 4:50.82 7:25.40 9:56.14
2 OK 2 SUA Stratford upon Avon BC 2:23.77 4:59.41 7:36.11 10:03.98
4 OK 3 YOC York City RC 2:24.51 4:58.72 7:35.24 10:06.93
5 OK 4 CAN Canford School BC 2:32.47 5:05.50 7:40.97 10:11.79
1 OK 5 MAV Maidstone Invicta RC 2:31.25 5:24.30 8:22.34

Race: 175 2000m Womens J1x EB (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 20/07 16:15 Actual start: 16:15 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 WYC Wycliffe Sculling Cent 2:19.96 4:53.94 7:37.82 10:08.83
4 OK 2 CAS Castle Semple RC 2:24.59 5:05.76 7:51.13 10:34.31
1 OK 3 SLS St.Leonard's School BC 2:25.77 5:03.64 7:54.48 10:44.77
2 OK 4 GWC George Watson's Colleg 2:29.72 5:13.66 8:06.34 10:59.44

Race: 176 2000m Womens J1x EC (26) (WJ 1x )
Scheduled start: 20/07 16:20 Actual start: 16:19 Qualifiers: 1toR; 3toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 CMB Cambois ARC 2:17.51 4:50.24 7:21.90 9:55.35
2 OK 2 SPE St Peters Sch BC 2:23.24 4:54.54 7:29.75 10:04.63
1 OK 3 NCR Notts County RA 2:22.83 4:58.02 7:36.54 10:11.49
4 OK 4 HED Headington Sch BC 2:25.42 4:59.20 7:38.63 10:15.33

Race: 177 2000m Mens J2x EA (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 20/07 15:36 Actual start: 16:01 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 DLH Dulwich Coll BC 2:00.25 3:55.43 5:59.98 9:02.08
2 OK 2 QEH Queen Elizabeth HS 2:01.06 3:57.36 6:03.49 9:03.14
1 OK 3 TSS Tideway Scullers Sch 2:04.36 4:00.01 6:06.18 9:04.69
5 OK 4 RBC Reading Blue Coat Sch 2:03.87 3:57.79 6:05.80 9:07.10
3 OK 5 CDLO Clydesdale/Lourdes 2:08.24 4:19.13 6:55.40 9:26.29

Race: 178 2000m Mens J2x EB (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 20/07 15:42 Actual start: 15:43 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BTL Burton Leander RC 1:53.82 4:01.14 8:23.93
4 OK 2 TFS Tiffin School BC 1:51.17 3:59.14 8:26.95
5 OK 3 GLR Gloucester RC 2:01.54 4:18.01 8:49.18
3 OK 4 WYCB Wycliffe SC 2:05.05 4:26.65 8:56.74

Race: 179 2000m Mens J2x EC (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 20/07 15:48 Actual start: 15:49 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 WBSB The Windsor Boys Sch B 1:50.07 3:49.26 5:51.10 7:54.46
1 OK 2 WBSA The Windsor Boys Sch A 1:53.86 3:53.14 5:52.76 7:54.90
2 OK 3 WRR Worcester RC 1:57.36 4:00.60 6:02.49 8:00.69
3 OK 4 DLIM Dulwich/Imperial Coll 1:54.38 3:54.70 5:55.61 8:03.71
5 OK 5 PEC Peterborough City RC 1:56.42 3:59.60 6:03.47 8:14.56

Race: 180 2000m Mens J2x ED (31) (MJ 2x )
Scheduled start: 20/07 15:54 Actual start: 15:57 Qualifiers: 3toR; 2toSF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 WYCA Wycliffe Scull Cent A 1:51.88 3:52.22 5:54.83 7:55.53
5 OK 2 STP Stourport BC 1:51.31 3:53.96 5:58.68 7:58.61
2 OK 3 HEN Henley RC 1:57.30 3:57.35 5:59.55 7:59.17
4 OK 4 RCMH Royal Chest/Maidenhead 1:54.36 3:57.61 6:02.55 8:06.40
1 OK 5 ETC Eton College BC 1:57.90 4:02.62 6:12.23 8:19.67

Race: 183 2000m Mens J16 2- RA (19) (MJ16 2- )
Scheduled start: 20/07 16:25 Actual start: 16:28 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 BDSB BEDFORD SCHOOL B 1:58.28 4:14.91 6:37.33 8:48.26
2 OK 2 PAN PANGBOURNE COLLEGE 1:50.99 4:10.16 6:36.54 8:48.60
3 OK 3 HAMA HAMPTON SCHOOL A 1:55.97 4:20.73 6:43.38 8:59.39
6 OK 4 HAMB HAMPTON SCHOOL B 1:57.02 4:18.39 6:47.43 9:03.92
4 OK 5 KCH KINGS CHESTER 1:59.43 4:23.63 6:50.30 9:05.69

Race: 184 2000m Womens J14 1x RA (2) (WJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 16:30 Actual start: 16:35 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 SNEC St Neots RC C 2:41.75 5:36.73 8:33.31 11:28.69
5 OK 2 WRR Worcester RC 2:55.31 5:59.22 8:55.53 11:47.67
3 OK 3 QPHA Queens Park HS A 2:54.57 6:03.23 9:06.09 11:59.83
4 OK 4 QPHB Queens Park HS B 3:03.04 6:11.45 9:12.76 12:19.87

Race: 185 2000m Womens J15 1x RA (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 16:35 Actual start: 16:41 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 DAH DAME ALICE HARPUR SCH 2:28.54 5:05.62 7:41.94 10:17.98
2 OK 2 UTRB UPPER THAMES RC B 2:33.15 5:12.09 7:53.97 10:32.70
6 OK 3 STG STIRLING AMATEUR 2:35.61 5:14.29 7:54.33 10:34.32
3 OK 4 NWH NORTHWICH RC 2:30.84 5:15.77 8:02.73 10:49.93
1 OK 5 LEHA LADY ELEANOR HOLLES A 2:38.53 5:26.07 8:18.08 11:06.09

Race: 186 2000m Womens J15 1X RB (8) (WJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 16:40 Actual start: 16:47 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 QEH QUEEN ELIZABETH HS BC 2:26.74 5:06.91 8:21.97 10:13.07
3 OK 2 WYC WYCLIFFE SC 2:25.56 5:13.80 8:20.65 10:22.87
2 OK 3 RCHB ROYAL CHESTER RC B 2:28.26 5:13.35 8:19.02 10:28.66
5 OK 4 LEHB LADY ELEANOR HOLLES B 2:34.35 5:20.43 8:24.09 10:33.32
1 OK 5 NCR NOTTS COUNTY RA 2:31.37 5:22.44 8:25.53 10:51.35
4 OK 6 YOC YORK CITY RC 2:41.11 5:44.03 8:27.58 11:05.02

Race: 187 2000m Womens J16 1X RA (15) (WJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 16:45 Actual start: 16:51 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 DAH DAME ALICE HARPUR SCH 1:00.00
1 OK 2 DTTB DART-TOTNES ARC B 2:00.00
3 OK 3 LAJ LANCASTER JOHN O'GAUNT 3:00.00
4 OK 4 DTTA DART-TOTNES ARC A 4:00.00

Race: 188 2000m Mens J14 1X RA (5) (MJ14 1x )
Scheduled start: 20/07 16:50 Actual start: 16:54 Qualifiers: 2 to F;

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 MAR MARLOW 2:21.99 4:49.19 7:08.72 9:21.69
6 OK 2 RDG READING 2:18.28 4:42.44 7:04.40 9:26.36
1 OK 3 STP STOURPORT BC 2:25.31 4:51.94 7:12.75 9:37.26
4 OK 4 YAS YARM SCHOOL 2:24.14 4:56.33 7:26.41 9:57.11
3 OK 5 CAS CASTLE SEMPLE 2:31.51 5:09.67 7:42.25 10:13.65

Race: 189 2000m Mens J15 1X RA (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 16:55 Actual start: Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 RDG READING RC 1:00.00
5 OK 2 KCH KINGS SCH CHESTER 2:00.00
3 OK 3 SNE ST NEOTS RC 3:00.00
6 OK 4 STA STAR CLUB 4:00.00
2 OK 5 MNCA MONMOUTH COMP SCH A 5:00.00
1 OK 6 MNCB MONMOUTH COMP SCH B 6:00.00

Race: 190 2000m Mens J15 1X RB (11) (MJ15 1x )
Scheduled start: 20/07 17:00 Actual start: 17:07 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 EVSA EVESHAM RC A 2:10.00 4:28.93 6:47.38 9:05.40
6 OK 2 SES ST EDWARDS SCH BC 2:13.69 4:32.85 6:50.25 9:07.93
1 OK 3 QEHA Q ELIZABETH HS BC A 2:15.10 4:37.51 7:01.00 9:17.11
3 OK 4 MIN MINERVA-BATH RC 2:14.16 4:37.88 7:00.06 9:18.37
4 OK 5 KSWA KS WORCESTER BC A 2:13.89 4:39.03 7:10.01 9:38.76
2 OK 6 MAV MAIDSTONE INVICTA RC 2:19.62 4:50.33 7:22.13 9:48.44

Race: 191 2000m Mens J16 1X RA (20) (MJ16 1x )
Scheduled start: 20/07 17:05 Actual start: 17:11 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BEW BEWDLEY RC 2:02.39 4:41.97 6:38.18 8:58.71
4 OK 2 NCRB NOTTS COUNTY RA B 2:09.64 4:43.97 6:46.01 9:06.52
3 OK 3 DHS DURHAM SCH BC 2:07.08 4:42.78 7:40.08 9:14.88
5 OK 4 NCRA NOTTS COUNTY RA A 2:14.04 4:46.04 6:47.49 9:31.48
2 OK 5 HUN HUNTINGDON BC 2:36.34 5:11.94 7:03.85 10:11.02

Race: 192 2000m Womens J14 2X RA (1) (WJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 17:20 Actual start: 17:25 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HENB HENLEY RC B 2:22.66 4:51.05 7:26.67 9:56.44
5 OK 2 LEHA LADY ELEANOR HOLLES A 2:18.40 4:48.40 7:28.42 10:00.81
6 OK 3 SWB SIR WM BORLASES SCH 2:21.57 4:55.52 7:34.22 10:02.91
1 OK 4 LEHB LADY ELEANOR HOLLES B 2:24.87 5:00.94 7:44.31 10:24.04
2 OK 5 GLR GLOUCESTER RC 2:25.58 5:02.92 7:48.23 10:27.63
4 OK 6 AVN AVON COUNTY RC 2:23.66 5:04.37 7:55.02 10:40.45

Race: 193 2000m Womens J15 2X RA (7) (WJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 17:25 Actual start: 17:29 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 GLR GLOUCESTER RC 2:11.35 4:43.65 7:15.58 9:40.72
2 OK 2 HEN HENLEY RC 2:07.41 4:41.02 7:16.27 9:42.03
6 OK 3 WYC WYCLIFFE SC 2:13.12 4:47.91 7:19.61 9:42.68
5 OK 4 LEHA LADY ELEANOR HOLLES A 2:11.97 4:48.52 7:29.29 10:01.03
1 OK 5 STA STAR CLUB 2:09.70 4:51.98 7:36.17 10:14.78

Race: 194 2000m Womens J16 2X RA (14) (WJ16 2x )
Scheduled start: 20/07 17:30 Actual start: 17:33 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 GRH GRANGE SCH (HARTFORD) 2:26.69 5:13.25 8:00.93 10:33.55
5 OK 2 CLS CHESTER LE STREET ARC 2:31.38 5:22.92 8:10.83 10:39.36
4 OK 3 DTT DART-TOTNES ARC 2:46.32 5:43.92 8:30.06 11:09.27

Race: 195 2000m Mens J14 2X RA (4) (MJ14 2x )
Scheduled start: 20/07 17:35 Actual start: 17:41 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 PON PONTELAND HIGH SCH RC 2:11.92 4:43.00 7:19.08 9:46.38
4 OK 2 GRH GRANGE SCH (HARTFORD) 2:18.66 4:49.06 7:24.98 9:56.48
3 OK 3 RGW RGS WORCESTER BC 2:17.52 4:53.40 7:33.62 10:15.70
5 OK 4 HAMB HAMPTON SCH BC B 2:24.33 5:06.45 7:53.53 10:32.96

Race: 196 2000m Mens J15 2X RA (10) (MJ15 2x )
Scheduled start: 20/07 17:40 Actual start: 17:46 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 RBC READING BLUE COAT SCH 2:06.43 4:27.07 6:45.75 8:58.06
6 OK 2 GLR GLOUCESTER RC 2:05.23 4:23.87 6:42.12 8:59.69
5 OK 3 NTH NITHSDALE ARC 2:09.10 4:27.68 6:46.13 9:02.03
4 OK 4 GWC GEORGE WATSONS COLL BC 2:10.44 4:28.08 6:48.25 9:07.23

Race: 198 2000m Womens J16 4+ RA (13) (WJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 17:50 Actual start: Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 LEH LADY ELEANOR HOLLES 2:11.13 4:27.53 6:51.39 9:15.67
6 OK 2 GHS GEORGE HERIOTS SCH BC 2:10.83 4:33.74 7:00.28 9:23.09
4 OK 3 BTL BURTON LEANDER RC 2:12.19 4:34.07 7:02.01 9:36.95
3 OK 4 HEN HENLEY RC 2:18.75 4:46.21 7:19.33 9:48.61

Race: 199 2000m Mens J16 4+ RA (17) (MJ16 4+ )
Scheduled start: 20/07 17:55 Actual start: Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 KCH KINGS SCH CHESTER RC 1:00.00
6 OK 2 BMS BEDFORD MODERN SCH BC 2:00.00
3 OK 3 YAS YARM SCHOOL BC 3:00.00
4 OK 4 RYD RYDE RC 4:00.00

Race: 200 2000m Womens J14 4X+ RA (3) (WJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 18:28 Actual start: 18:37 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 SWB SIR WM BORLASES SCH 2:14.30 4:36.55 6:57.19 9:15.05
3 OK 2 LEH LADY ELEANOR HOLLES 2:13.32 4:33.75 6:56.59 9:16.87
1 OK 3 EVSB EVESHAM RC B 2:19.83 4:49.03 7:20.36 9:43.49
4 OK 4 NTH NITHSDALE ARC 2:16.61 4:46.46 7:18.25 9:44.55
5 OK 5 GWC GEORGE WATSONS COLL BC 2:18.84 4:49.71 7:22.16 9:45.64
2 OK 6 WRR WORCESTER RC 2:25.17 5:05.74 7:45.32 10:19.35

Race: 201 2000m Mens J14 4X+ RA (6) (MJ14 4x+)
Scheduled start: 20/07 18:05 Actual start: 18:10 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 TSS TIDEWAY SCULLERS SCH 4:17.42 6:33.92 8:47.26
6 OK 2 RGWB RGS WORCESTER BC B 4:18.91 6:35.37 8:53.47
4 OK 3 RBCC READING BLUE COAT C 4:20.81 6:41.65 8:56.04
3 OK 4 WBSB WINDSOR BOYS SCH B 4:26.57 6:50.45 9:06.94

Race: 202 2000m Mens J15 4X+ RA (12) (MJ15 4x+)
Scheduled start: 20/07 18:10 Actual start: 18:14 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
6 OK 1 SES ST EDWARDS SCHOOL BC 1:51.01 3:50.27 5:50.05 7:48.33
1 OK 2 HAM HAMPTON SCHOOL BC 1:50.40 3:48.34 5:49.74 7:49.58
3 OK 3 YASB YARM SCHOOL BC B 1:51.38 3:50.92 5:52.79 7:52.42
5 OK 4 RGW RGS WORCESTER BC 1:54.82 3:54.59 5:58.49 8:02.07
2 OK 5 KCHB KINGS SCH CHESTER B 1:56.02 4:01.78 6:05.08 8:09.00
4 OK 6 WBSB WINDSOR BOYS SCH B 1:56.79 4:04.27 6:11.89 8:19.87

Race: 203 2000m Mens J16 4X RA (22) (MJ16 4x )
Scheduled start: 20/07 18:15 Actual start: 18:20 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 GLR GLOUCESTER RC 1:48.68 3:43.22 5:39.05 7:35.47
6 OK 2 DLH DULWICH COLL BC 1:45.71 3:41.23 5:40.37 7:39.23
3 OK 3 WYCA WYCLIFFE SC A 1:47.15 3:44.58 5:44.93 7:44.74
4 OK 4 WYCB WYCLIFFE SC B 2:00.11 4:15.72 6:36.66 8:48.94

Race: 204 2000m Mens J1X RA (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 18:20 Actual start: 18:25 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 SLS ST LEONARDS SCH BC 1:58.30 4:13.72 6:31.05 8:47.43
6 OK 2 NTH NITHSDALE ARC 2:04.11 4:17.52 6:33.90 8:49.90
3 OK 3 WYCC WYCLIFFE SC C 2:07.04 4:22.95 6:39.43 8:55.10
5 OK 4 SWB SIR WM BORLASES SCH BC 2:09.70 4:27.25 6:46.37 9:03.76
1 OK 5 BEW BEWDLEY RC 2:08.21 4:32.64 6:57.67 9:20.23
4 OK 6 QEH QUEEN ELIZABETH HS BC 2:11.30 4:33.99 7:01.12 9:21.45

Race: 205 2000m Mens J1X RB (33) (MJ 1x )
Scheduled start: 20/07 18:25 Actual start: 18:31 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 BTL BURTON LEANDER RC 2:02.79 4:16.38 6:34.34 8:49.68
4 OK 2 WRR WORCESTER RC 2:00.73 4:17.29 6:38.55 8:52.33
6 OK 3 SPEA ST PETERS SCH BC A 2:07.27 6:39.80 8:54.41
1 OK 4 SPEB ST PETERS SCH BC B 2:06.82 4:25.44 6:43.80 8:58.09
2 OK 5 WYCB WYCLIFFE SC B 2:07.81 4:27.71 6:50.10 9:26.93
5 OK 6 GLRA GLOUCESTER RC A 2:15.73 4:46.14 7:19.55 9:49.56

Race: 206 2000m Mens J2- RA (32) (MJ 2- )
Scheduled start: 20/07 18:30 Actual start: 18:40 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 MOL MOLESEY BC 2:12.41 4:41.56 7:05.69 9:27.79
5 OK 2 WBMH WINDSOR BS/M'HEAD 2:14.20 4:43.31 7:07.87 9:33.73
3 OK 3 SLS ST LEONARDS SCH BC 2:21.34 4:52.28 7:21.09 9:56.41

Race: 210 2000m Womens J2X RA (24) (WJ 2x )
Scheduled start: 20/07 18:42 Actual start: 18:47 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 YOSP YORK CITY/ST PETERS 2:04.04 4:31.52 6:38.03 8:55.49
2 OK 2 STA STAR CLUB 2:05.11 4:32.64 6:43.58 9:03.78
4 OK 3 SWB SIR WM BORLASES SCH BC 2:08.41 4:34.40 6:49.75 9:11.73
6 OK 4 BTL BURTON LEANDER RC 2:17.99 4:44.01 7:12.46 9:40.29