National Rowing Championships of GB Logo 

NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIPS OF GREAT
BRITAIN


Friday 16th July 1999 RESULTS

Race: 101 1500m Womens Junior unde EA (WJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 08:30 Actual start: Qualifiers: 2 to R; 2 to F
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 NRW NORTHWICH R.C. 1:00.00
4 OK 2 DUR DURHAM A.R.C. 2:00.00
3 OK 3 GLO GLOUCESTER R.C. 3:00.00
2 OK 4 DAH DAME ALICE HARPUR 4:00.00
---------------------------
Race: 102 1500m Womens Junior unde EB (WJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 08:37 Actual start: 08:42 Qualifiers: 1 to R; 2 to F
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HEN HENLEY R C 3:58.87 6:14.02
1 OK 2 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 4:03.83 6:31.66
3 OK 3 SIR SIR WILLIAM BORLASE'S 4:28.54 6:59.96
---------------------------
Race: 103 1500m Mens Junior under EA (MJ16 2x )
Scheduled start: 16/07 08:44 Actual start: 08:47 Qualifiers: 2 to R; 3 to S
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HEN HENLEY R C 1:49.38 3:51.03 5:57.11
1 OK 2 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 1:45.84 3:52.48 6:01.01
4 OK 3 GLO GLOUCESTER R.C. 1:54.18 4:01.29 6:07.08
3 OK 4 STR STAR CLUB 1:53.52 4:02.96 6:11.34
5 OK 5 LAN LANCASTER ROYAL GRAMMA 2:02.77 4:19.31 6:34.82
---------------------------
Race: 104 1500m Mens Junior under EB (MJ16 2x )
Scheduled start: 16/07 08:51 Actual start: 08:54 Qualifiers: 2 to R; 3 to S
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 ICE ICENA 1:00.00
2 OK 2 HFD HEREFORD R.C. 2:00.00
5 OK 3 GLA GLASGOW R.C. 3:00.00
3 OK 4 WYCB WYCLIFFE COLLEG(WYATT) 4:00.00
6 OK 5 KSRB KINGS SCH ROCHESTER B 5:00.00
---------------------------
Race: 105 1500m Mens Junior under EC (MJ16 2x )
Scheduled start: 16/07 08:58 Actual start: 09:01 Qualifiers: 2 to R; 3 to S
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 MVSD MAIDSTONE INVICTA/SUDB 1:56.42 4:07.92 6:22.98
5 OK 2 KSRA KINGS SCHOOL(NICHOLLS) 1:58.67 4:12.14 6:26.84
3 OK 3 WYCA WYCLIFFE COLLEG(GROUT) 2:04.39 4:19.37 6:33.74
2 OK 4 BEW BEWDLEY R C 2:06.35 4:32.41 7:02.04
1 OK 5 CLS CHESTER LE STREET A.R. 2:18.77 4:42.35 7:11.93
---------------------------
Race: 106 1500m Womens Junior unde EA (WJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 09:05 Actual start: 09:09 Qualifiers: 2 to R; 2 to F
Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 SUA STRATFORD UPON AVON BC 2:32.05 5:10.85 7:45.63
4 OK 2 QPH QUEENS PARK HIGH SCHOO 2:30.72 5:14.93 7:55.08
2 OK 3 HCS HEREFORD CATHEDRAL SCH 2:33.99 5:20.94 8:08.25
3 OK 4 QEH QUEEN ELIZABETH HIGH S 2:35.76 5:21.56 8:10.09
1 OK 5 EXE EXETER R.C. 2:49.87 5:49.77 8:58.18
---------------------------
Race: 107 1500m Womens Junior unde EB (WJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 09:12 Actual start: 09:15 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 EVE EVESHAM R.C. 2:36.65 5:25.08 8:10.24
4 OK 2 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 2:44.23 5:35.08 8:18.40
3 OK 3 HUN HUNTINGDON R.C. 2:50.20 5:43.24 8:21.74
2 OK 4 UPT UPPER THAMES R.C. 2:45.04 5:40.90 8:25.44
---------------------------
Race: 109 1500m Mens Junior under EB (MJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 09:26 Actual start: 09:36 Qualifiers: 3 toSF; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 BUR BURWAY R.C. 2:14.77 4:33.70 6:47.23
1 OK 2 EVE EVESHAM RC 2:13.95 4:32.86 6:47.79
6 OK 3 HOLB HOLLINGWORTH LAKE R.C. 2:07.79 4:31.24 6:52.19
3 OK 4 GWTD GEORGE WATSONS COLL D 2:19.61 4:55.54 7:24.52
4 OK 5 GWTC GEORGE WATSONS COLL C 2:26.82 5:01.93 7:39.28
5 OK 6 TRC THAMES R.C. 2:31.86 5:11.67 7:46.33
---------------------------
Race: 110 1500m Mens Junior under EC (MJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 09:33 Actual start: 09:43 Qualifiers: 3 toSF; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 ASR ABERDEEN SCHOOLS R.A. 2:08.18 4:30.63 6:45.13
5 OK 2 WST WESTMINSTER SCHOOL 2:13.95 4:38.59 6:57.52
6 OK 3 CLD CLYDESDALE A.R.C. 2:14.22 4:39.18 7:00.46
3 OK 4 STR STAR CLUB 2:15.16 4:44.95 7:05.51
4 OK 5 GLOB GLOUCESTER R.C. B 2:18.49 4:47.98 7:09.51
1 OK 6 SNTA ST. NEOTS R.C. A 2:25.30 4:59.89 7:18.88
---------------------------
Race: 111 1500m Mens Junior 16 1X ED (MJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 09:40 Actual start: 09:50 Qualifiers: 3 toSF; 2 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 NRW NORTHWICH R.C. 1:59.95 4:15.43 6:43.61
2 OK 2 DUR DURHAM A.R.C. 2:15.89 4:28.12 6:52.57
4 OK 3 GWTA GEORGE WATSON'S(LOGAN) 2:08.64 4:34.13 6:59.30
1 OK 4 WINB WINCHESTER COLLEGE B 2:22.11 4:44.18 7:12.99
5 OK 5 GWTB GEORGE WATSON(SIMPSON) 2:37.70 5:01.52 7:32.57
---------------------------
Race: 112 1500m Womens Junior 16 1X EA (WJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 09:47 Actual start: Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 7:36.80
4 OK 2 GLO GLOUCESTER R.C. 8:05.39
5 OK 3 NTN NORTHAMPTON R.C 8:13.49
1 OK 4 CAP CAPITAL ROWING CENTRE 8:59.65
3 OK 5 EXE EXETER R.C. 9:29.15
---------------------------
Race: 113 1500m Womens Junior 16 1X EB (WJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 09:54 Actual start: 09:55 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 HSO HEADINGTON SCHOOL OXFO 2:32.82 5:16.84 7:51.15
1 OK 2 EVE EVESHAM R.C. 2:40.59 5:25.59 8:05.80
2 OK 3 CDO CASTLEDORE RC 2:43.78 5:34.56 8:17.21
5 OK 4 QEH QUEEN ELIZABETH H.S. 2:45.74 5:46.23 8:31.84
3 OK 5 HUN HUNTINGDON R.C. 2:51.90 5:54.61 8:39.25
---------------------------
Race: 114 1500m Womens Junior 16 1X EC (WJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 10:01 Actual start: Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 NRW NORTHWICH R.C. 1:00.00
1 OK 2 STP ST PETERS SCHOOL 2:00.00
3 OK 3 NCR NOTTINGHAMSHIRE COUNTY 3:00.00
2 OK 4 BEW BEWDLEY R C 4:00.00
---------------------------
Race: 115 1500m Womens Junior 15 2X EA (WJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 10:08 Actual start: 10:10 Qualifiers: 3 to SF;1 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 SIRA SIR WILLIAM BO(TINLEY) 2:19.48 4:40.35 7:02.31
3 OK 2 GWT GEORGE WATSON'S COLLEG 2:22.53 4:50.21 7:08.32
2 OK 3 STU STOURPORT B.C. 2:21.84 4:46.54 7:09.42
---------------------------
Race: 116 1500m Womens Junior U15 EB (WJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 10:12 Actual start: 10:14 Qualifiers: 3 to SF;1 to R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 DOH DOWNE HOUSE B C 1:00.00
3 OK 2 HSO HEADINGTON SCH B C 2:00.00
4 OK 3 SLSA SAINT LEONARD'S SCH A 3:00.00
1 OK 4 HENB HENLEY R.C. B 4:00.00
---------------------------
Race: 117 1500m Mens Junior 16 4X EA (MJ16 4x )
Scheduled start: 16/07 10:22 Actual start: 10:25 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 1:46.27 3:33.54 5:21.48
4 OK 2 TFN TIFFIN SCHOOL B.C. 1:41.47 3:31.94 5:22.56
3 OK 3 WBS WINDSOR BOYS SCHOOL 1:45.27 3:34.75 5:24.66
2 OK 4 SIR SIR WILLIAM BORLASE'S 1:51.43 3:50.85 5:52.00
5 OK 5 STU STOURPORT B.C. 1:50.42 3:54.63 6:09.19
---------------------------
Race: 118 1500m Mens Junior 16 4X EB (MJ16 4x )
Scheduled start: 16/07 10:29 Actual start: 10:33 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 MAI MAIDENHEAD R.C. 1:49.13 3:43.47 5:33.84
2 OK 2 KSR KINGS SCHOOL ROCHESTER 1:48.34 3:42.38 5:34.58
1 OK 3 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 1:46.53 3:44.18 5:39.46
3 OK 4 TSS TIDEWAY SCULLERS SCHOO 1:47.45 3:47.14 5:45.07
4 OK 5 NRW NORTHWICH R.C. 1:51.04 3:51.12 5:46.26
---------------------------
Race: 119 1500m Mens Junior 14 2X EA (MJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 10:36 Actual start: 10:43 Qualifiers: 1 to R 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 UPT UPPER THAMES R.C. 2:12.04 4:30.92 6:53.42
3 OK 2 DUR DURHAM A.R.C. 2:21.04 4:42.28 6:59.84
5 OK 3 RUN RUNCORN R.C. 2:15.08 4:40.91 7:01.78
6 OK 4 QPHB QUEENS PARK HIGN SCH B 2:18.84 4:41.89 7:13.98
---------------------------
Race: 120 1500m Mens Junior 14 2X EB (MJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 10:43 Actual start: 10:47 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 STR STAR CLUB 2:03.67 4:26.88 7:03.38
3 OK 2 WINA WINCHESTER COL(PICKUP) 2:11.30 4:42.25 7:18.77
2 OK 3 WINC WINCHESTER COL(POTTER) 2:15.32 4:51.80 7:42.20
4 OK 4 TRC THAMES R.C. 2:33.73 5:15.04 8:00.88
---------------------------
Race: 121 1500m Mens Junior 14 2X EC (MJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 10:50 Actual start: 10:54 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 2:14.66 4:37.90 6:55.60
5 OK 2 RGH ROYAL GRAMMAR SCH HIGH 2:17.42 4:41.17 6:59.38
1 OK 3 NRW NORTHWICH R.C. 2:21.00 4:44.50 7:04.74
3 OK 4 QPHA QUEENS PARK HI(WILSON) 2:26.13 4:58.44 7:28.11
2 OK 5 WST WESTMINSTER SCHOOL B.C 2:27.76 5:00.06 7:39.69
---------------------------
Race: 122 1500m Mens Junior 15 4X+ EA (MJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 10:57 Actual start: 10:59 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 HEN HENLEY R C 1:57.04 4:03.50 6:06.94
1 OK 2 TRCB THAMES R.C. (FULTON) 1:59.49 4:04.81 6:08.10
5 OK 3 STU STOURPORT B.C. 1:58.76 4:05.79 6:14.53
3 OK 4 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 2:01.41 4:12.73 6:22.59
2 OK 5 RGW ROYAL GRAMMAR SCHOOL W 2:00.98 4:11.60 6:35.49
---------------------------
Race: 123 1500m Mens Junior 15 4X+ EB (MJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 11:04 Actual start: 11:07 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 SES ST EDWARD'S SCHOOL B.C 1:53.86 3:55.01 5:55.78
5 OK 2 HAM HAMPTON SCHOOL 1:55.61 3:55.83 5:57.39
1 OK 3 WLT WALTON R.C. 1:55.93 3:59.06 6:03.87
2 OK 4 WBSC WINDSOR BOYS SCH(LALA) 1:57.97 4:01.44 6:07.63
---------------------------
Race: 124 1500m Mens Junior 15 4X+ EC (MJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 11:11 Actual start: 11:13 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 BTL BURTON LEANDER R.C. 1:35.13 3:34.64 5:34.47
4 OK 2 WBSA WINDSOR BOYS SCH(BOND) 1:34.07 3:33.99 5:35.41
2 OK 3 TRCA THAMES R.C. (DUNLEY) 1:35.84 3:37.09 5:48.19
1 OK 4 WBSB WINDSOR BOYS(BARTLETT) 1:36.26 3:41.76 6:07.34
---------------------------
Race: 125 1500m Mens Junior 16 4+ EA (MJ16 4+ )
Scheduled start: 16/07 11:18 Actual start: 11:22 Qualifiers: 1 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HAM HAMPTON SCHOOL 1:53.30 4:02.42 6:18.20
3 OK 2 BMS BEDFORD MODERN SCHOOL 1:59.97 4:13.74 6:30.63
4 OK 3 RYD RYDE R.C. 2:07.50 4:29.66 6:53.10
---------------------------
Race: 126 1500m Mens Junior 16 4+ EB (MJ16 4+ )
Scheduled start: 16/07 11:25 Actual start: 11:27 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 LAN LANCASTER ROYAL GRAMMA 1:57.04 3:58.63 5:58.80
2 OK 2 BDS BEDFORD SCHOOL B.C. 1:58.29 4:02.74 6:05.50
3 OK 3 ETN ETON COLLEGE 1:58.58 4:07.47 6:14.35
4 OK 4 GHS GEORGE HERIOTS SCHOOL 2:06.70 4:22.67 6:39.98
---------------------------
Race: 127 1500m Womens Junior unde EA (WJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 11:32 Actual start: 11:36 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 BUR BURWAY R.C. 2:22.51 4:49.06 7:14.61
3 OK 2 HCS HEREFORD CATHEDRAL SCH 2:25.10 5:01.31 7:27.06
4 OK 3 TGSA THE GRANGE SCHO(PERCY) 2:21.81 4:57.32 7:31.95
5 OK 4 GLO GLOUCESTER R.C. 2:31.87 5:09.76 7:39.03
2 OK 5 NWK NEWARK RC 2:31.24 5:10.71 7:43.71
1 OK 6 DAH DAME ALICE HARPUR 2:34.48 5:13.12 7:46.22
---------------------------
Race: 128 1500m Womens Junior unde EB (WJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 11:39 Actual start: 11:44 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 QEHA QUEEN ELIZ(STONEHOUSE) 2:25.41 4:58.37 7:37.31
6 OK 2 HSOB HEADINGTON SCH(GLEAVE) 2:29.33 5:03.22 7:51.87
5 OK 3 DUR DURHAM A.R.C. 2:33.25 5:17.26 8:11.57
4 OK 4 QPH QUEENS PARK HIGH SCHOO 2:45.41 5:30.80 8:22.16
2 OK 5 QEHB QUEEN ELIZABE(BECKETT) 2:59.09 5:52.07 8:44.60
3 OK 6 UPT UPPER THAMES R.C. 2:53.56 5:50.93 8:57.46
---------------------------
Race: 129 1500m Womens Junior 14 2X EC (WJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 11:46 Actual start: 11:51 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 CMB CAMBOIS A.R.C. 2:29.70 5:08.35 7:38.78
4 OK 2 HSOA HEADINGTON SCH(GLEAVE) 2:22.92 5:00.55 7:39.46
1 OK 3 LEH LADY ELEANOR HOLLES SC 2:30.51 5:18.56 7:58.75
3 OK 4 ACR AVON COUNTY ROWING CLU 2:40.13 5:34.73 8:22.09
2 OK 5 TGSB THE GRANGE SC(DUXBURY) 2:49.86 5:49.26 8:46.32
---------------------------
Race: 130 1500m Men's Junior under EA (MJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 11:53 Actual start: 12:00 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 BEW BEWDLEY R C 2:26.49 4:57.09 7:22.84
4 OK 2 GWTB GEORGE WATSON'(MEGSON) 2:26.14 5:03.15 7:35.65
3 OK 3 HFD HEREFORD R.C. 2:32.08 5:09.27 7:45.48
1 OK 4 WINA WINCHESTER (DOOLITTLE) 2:39.76 5:37.35 8:15.15
5 OK 5 TT A THAMES TRADESM(GORDON) 2:50.89 5:53.24 8:47.46
---------------------------
Race: 131 1500m Men's Junior 14 1X EB (MJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 12:00 Actual start: 12:04 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 TSS TIDEWAY SCULLERS SCHOO 2:22.36 4:58.13 7:29.44
2 OK 2 PHS PONTELAND HIGH SCHOOL 2:27.06 5:06.86 7:34.14
5 OK 3 QPH QUEENS PARK HIGH SCHOO 2:29.17 5:11.67 7:35.67
4 OK 4 TT B THAMES TRADESME(GRECH) 2:38.48 5:38.08 8:24.87
---------------------------
Race: 132 1500m Men's Junior under EC (MJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 12:07 Actual start: Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 WST WESTMINSTER SCHOOL B.C 1:00.00
4 OK 2 SGE SAINT GEORGES COLLEGE 2:00.00
3 OK 3 GWTA GEORGE WATSON'S(LOGAN) 3:00.00
1 OK 4 UPT UPPER THAMES R.C. 4:00.00
2 OK 5 GLA GLASGOW R.C. 5:00.00
---------------------------
Race: 133 1500m Mens Junior 15 1X EA (MJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 12:14 Actual start: 12:15 Qualifiers: 2 to R;3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 SDB SUDBURY R.C. 2:06.56 4:26.97 6:50.14
5 OK 2 TSS TIDEWAY SCULLERS SCH 2:07.63 4:27.61 7:03.01
4 OK 3 ARD ARDINGLY R.C. 2:15.19 4:39.26 7:14.35
1 OK 4 RGW ROYL GRM SCH WORCESTER 2:17.85 4:53.46 7:30.06
3 OK 5 TGS THE GRANGE SCHOOL R.C. 2:13.86 4:52.95 7:31.96
---------------------------
Race: 134 1500m Mens Junior 15 1X EB (MJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 12:21 Actual start: 12:23 Qualifiers: 2 to R;3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
6 OK 1 RDGB READING R.C. B 2:13.40 4:34.77 6:59.51
4 OK 2 GLO GLOUCESTER R.C. 2:17.05 4:43.92 7:15.51
3 OK 3 DUR DURHAM A.R.C. 2:17.81 4:46.05 7:25.86
5 OK 4 BER BERWICK A R C 2:16.32 4:48.18 7:31.95
1 OK 5 HAM HAMPTON SCHOOL 2:26.70 5:03.02 7:35.38
2 OK 6 PHS PONTELAND HIGH SCHOOL 2:37.01 5:33.48 8:28.45
---------------------------
Race: 135 1500m Mens Junior 15 1X EC (MJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 12:28 Actual start: 12:30 Qualifiers: 2 to R;3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 MAV MAIDSTONE INVICTA R.C. 2:06.94 4:22.68 6:33.75
1 OK 2 NTH NITHSDALE A.R.C. 2:05.23 4:24.05 6:34.83
2 OK 3 SES ST EDWARD'S SCHOOL B.C 2:06.02 4:23.20 6:35.42
6 OK 4 RDGA READING R.C. A 2:04.41 4:22.34 6:35.96
---------------------------
Race: 136 1500m Womens Junior 14 1X EA (WJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 12:35 Actual start: 12:39 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 LEH LADY ELEANOR HOLLES SC 2:19.98 4:55.33 7:29.00
3 OK 2 STU STOURPORT B.C. 2:23.17 5:03.84 7:45.87
5 OK 3 STR STAR CLUB 2:28.83 5:14.68 7:56.78
6 OK 4 HFD HEREFORD R.C. 2:37.72 5:27.41 7:59.52
4 OK 5 PLE POOLE R.C. 2:49.76 5:50.59 8:42.46
2 OK 6 MAV MAIDSTONE INVICTA R.C. 3:00.33 6:09.34 9:08.83
---------------------------
Race: 137 1500m Womens Junior 14 1x EB (WJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 12:42 Actual start: 12:44 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 GLO GLOUCESTER R.C. 0:33.81 5:01.93 7:38.61
4 OK 2 HCS HEREFORD CATHEDRAL SCH 2:27.89 5:08.37 7:47.49
1 OK 3 HSO HEADINGTON SCHOOL OXFO 2:33.64 5:14.58 8:02.34
3 OK 4 TGS THE GRANGE SCHOOL R C 2:34.56 5:19.96 8:07.72
5 OK 5 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 2:36.73 5:43.61 8:42.59
---------------------------
Race: 138 1500m Mens Junior 14 4X+ EA (MJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 12:49 Actual start: 12:53 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 CLC CLAIRES COURT SCH B.C 1:56.80 4:07.42 6:16.37
3 OK 2 WIN WINCHESTER COLLEGE B.C 1:55.78 4:03.26 6:20.31
4 OK 3 KCH KINGS SCHOOL CHESTER B 1:58.02 4:09.89 6:25.50
1 OK 4 WBSB WINDSOR BOYS(TRISTRAM) 2:01.31 4:17.12 6:41.48
5 OK 5 UPT UPPER THAMES R.C. 2:11.12 4:36.72 7:03.18
---------------------------
Race: 139 1500m Mens Junior 14 4X+ EB (MJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 12:56 Actual start: 12:59 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 WBSA WINDSOR BOYS S(SELLAR) 1:59.66 4:03.68 6:12.56
1 OK 2 QPH QUEENS PARK HIGH SCHOO 2:07.20 4:15.59 6:28.13
4 OK 3 RGW ROYAL GRAMMAR SCHOOL W 2:07.86 4:17.39 6:33.11
2 OK 4 BDS BEDFORD SCHOOL B.C. 2:14.17 4:22.15 6:40.71
5 OK 5 HAMB HAMPTON SCHOOL(HELLER) 2:06.45 4:18.58 6:41.41
---------------------------
Race: 140 1500m Mens Junior 14 4x+ EC (MJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 13:03 Actual start: 13:05 Qualifiers: 1 to R;3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HAMA HAMPTON SC(WILLIAMSON) 2:03.19 4:12.72 6:24.87
1 OK 2 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 2:05.50 4:20.95 6:35.99
4 OK 3 WBSC WINDSOR BOYS SCH(PICK) 2:11.85 4:38.05 7:07.93
3 OK 4 RYD RYDE R.C. 2:16.42 4:43.25 7:21.38
---------------------------
Race: 141 1500m Mens Junior 15 2X EA (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 13:10 Actual start: 13:13 Qualifiers: 3 to R;2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 PET PETERBOROUGH CITY R.C. 1:57.29 4:08.86 6:25.02
5 OK 2 HAMC HAMPTON SCHOOL(LILLEY) 2:01.98 4:17.04 6:37.85
2 OK 3 CMB CAMBOIS A.R.C. 2:03.11 4:23.49 6:52.29
3 OK 4 RGW ROYAL GRAMMAR SCHOOL W 2:04.29 4:23.09 7:12.63
1 OK 5 QEH QUEEN ELIZABETH HIGH S 2:10.05 4:39.12 7:17.12
---------------------------
Race: 142 1500m Mens Junior 15 2X EB (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 13:17 Actual start: 13:20 Qualifiers: 3 to R;2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 1:53.80 4:03.79 6:18.64
1 OK 2 SIR SIR WILLIAM BORLASE'S 2:03.59 4:15.12 6:23.94
4 OK 3 TT THAMES TRADESMENS R.C. 1:59.28 4:11.55 6:28.49
2 OK 4 HAMA HAMPTON SCHOOL (WILDE) 2:07.16 4:24.97 6:48.25
5 OK 5 NRW NORTHWICH R.C. 2:07.74 4:23.12 6:50.27
---------------------------
Race: 143 1500m Mens Junior 15 2X EC (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 13:24 Actual start: 13:27 Qualifiers: 3 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 TRCA THAMES R.C. (DUNLEY) 1:57.71 4:09.54 6:22.16
1 OK 2 HENA HENLEY R C 2:02.44 4:20.30 6:41.16
2 OK 3 HAMB HAMPTON SCHOOL (GRAY) 2:04.61 4:25.20 6:52.18
4 OK 4 HENB HENLEY R C (DAVIES) 2:10.61 4:41.43 7:08.82
5 OK 5 TGSB THE GRANGE SCH(WALTER) 2:14.61 4:50.09 7:18.63
---------------------------
Race: 144 1500m Mens Junior 15 2X ED (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 13:31 Actual start: 13:33 Qualifiers: 3 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 WST WESTMINSTER SCHOOL B.C 1:57.45 4:03.05 6:10.52
1 OK 2 ROS ROSS 2:03.51 4:13.13 6:19.52
2 OK 3 MTS MERCHANT TAYLORS SCHOO 2:05.66 4:12.69 6:19.62
3 OK 4 TRCB THAMES R.C. (WISBY) 2:07.36 4:21.84 6:43.85
4 OK 5 TGSA THE GRANGE (SMETHURST) 2:14.76 4:48.60 7:22.06
---------------------------
Race: 145 1500m Womens Jun 14 4X+ EA (WJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 13:38 Actual start: 13:43 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
1 OK 1 HSOA HEADINGTON SCH(GLEAVE) 2:05.90 4:25.90 6:49.94
3 OK 2 NTH NITHSDALE A.R.C. 2:09.69 4:34.49 6:52.83
4 OK 3 HEN HENLEY R C 2:07.02 4:32.18 6:53.76
2 OK 4 UPT UPPER THAMES R.C. 2:12.70 4:37.21 6:57.59
5 OK 5 DAH DAME ALICE HARPUR 2:10.09 4:40.48 7:10.64
---------------------------
Race: 146 1500m Womens Jun 14 4x+ EB (WJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 13:45 Actual start: 13:51 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 NRW NORTHWICH R.C. 2:02.14 4:19.35 6:35.71
2 OK 2 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 2:03.12 4:20.50 6:36.70
4 OK 3 TGS THE GRANGE SCHOOL R C 2:04.70 4:24.34 6:42.56
1 OK 4 HSOB HEADINGTON SCH(MURPHY) 2:04.02 4:24.73 6:44.84
5 OK 5 PUTR PUTNEY HIGH SCH/THAMES 2:23.05 5:10.29 7:56.49
---------------------------
Race: 147 2000m Womens Junior Quad EA (WJ4X )
Scheduled start: 16/07 14:00 Actual start: Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 1:00.00
2 OK 2 GWT GEORGE WATSON'S COLLEG 2:00.00
3 OK 3 DAH DAME ALICE HARPUR 3:00.00
1 OK 4 DUR DURHAM A.R.C. 4:00.00
---------------------------
Race: 148 2000m Womens Junior Quad EB (WJ4X )
Scheduled start: 16/07 14:05 Actual start: 14:18 Qualifiers: 1 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 HEN HENLEY R C 3:51.49 6:01.51 8:11.04
1 OK 2 BDDA BEDFORD RC/DAM(STAMER) 4:05.72 6:20.29 8:34.87
2 OK 3 EMSW ETON EXCELSIOR/MARLOW/ 4:12.71 6:24.81 8:37.35
---------------------------
Race: 151 2000m Womens Junior 4+ EA (WJ 4+ )
Scheduled start: 16/07 14:20 Actual start: 14:23 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 ASR ABERDEEN SCHOOLS ROWIN 4:18.42 6:39.90 8:57.40
4 OK 2 SLS SAINT LEONARD'S SCHOOL 4:22.35 6:51.10 9:14.01
3 OK 3 HSO HEADINGTON SCHOOL OXFO 4:29.51 6:59.08 9:17.89
5 OK 4 BHS BEDFORD HIGH SCHOOL B. 4:32.09 7:05.95 9:36.45
1 OK 5 BEW BEWDLEY R C 4:34.60 7:15.34 9:51.26
---------------------------
Race: 152 2000m Womens Junior 4+ EB (WJ 4+ )
Scheduled start: 16/07 14:25 Actual start: 14:29 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 HMG HABERDASHERS MONMOUTH 3:53.81 6:12.09 8:26.56
2 OK 2 GHS GEORGE HERIOTS SCHOOL 3:54.60 6:13.33 8:28.60
4 OK 3 HEN HENLEY R C 3:58.80 6:19.36 8:46.14
3 OK 4 SJD SIR JOHN DEANE'S COLLE 4:23.85 7:00.70 9:39.26
---------------------------
Race: 153 2000m Mens Junior Sculls EA (MJ 1x )
Scheduled start: 16/07 14:33 Actual start: 14:36 Qualifiers: 3 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 BURB BURWAY R.C. (HERMES) 4:27.43 6:36.09 8:58.40
4 OK 2 BURA BURWAY R.C. (WEEKS) 4:27.00 6:40.36 9:04.58
5 OK 3 WYC WYCLIFFE COLLEGE 4:34.09 6:53.84 9:22.14
2 OK 4 STGA STIRLING A(HIDDLESTON) 4:46.32 7:10.34 9:39.12
3 OK 5 SUA STRATFORD UPON AVON BC 4:50.38 7:16.85 9:46.97
---------------------------
Race: 154 2000m Mens Junior Sculls EB (MJ 1x )
Scheduled start: 16/07 14:43 Actual start: 14:46 Qualifiers: 3 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 HUN HUNTINGDON R.C. 4:38.93 6:50.86 9:04.16
3 OK 2 STGB STIRLING AMATE(WATSON) 4:33.75 6:48.45 9:12.07
2 OK 3 EVE EVESHAM R.C. 4:39.39 7:04.92 9:33.18
4 OK 4 ASR ABERDEEN SCHOOLS ROWIN 5:10.58 7:37.00 10:10.18
---------------------------
Race: 155 2000m Mens Junior Sculls EC (MJ 1x )
Scheduled start: 16/07 14:50 Actual start: 14:53 Qualifiers: 3 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 NWK NEWARK R.C. 4:12.95 6:31.81 8:51.04
1 OK 2 RCHB ROYAL CHESTER B(SPEED) 4:18.82 6:40.21 9:02.16
3 OK 3 GLB GLOBE R.C. 4:20.86 6:43.80 9:15.76
5 OK 4 SJD SIR JOHN DEANE'S COLL 4:39.47 7:17.43 9:37.87
4 OK 5 QEHB QUEEN ELIZAB(THORNTON) 4:45.42 7:18.95 9:39.43
---------------------------
Race: 156 2000m Mens Junior Sculls ED (MJ 1x )
Scheduled start: 16/07 14:57 Actual start: 15:01 Qualifiers: 2 to R; 2 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 TT THAMES TRADESMENS R.C. 3:53.74 6:06.78 8:18.45
4 OK 2 HENB HENLEY R.C. 4:00.45 6:20.77 8:37.79
3 OK 3 MAR MARLOW R.C. 4:05.53 6:27.28 8:41.72
1 OK 4 EXE EXETER R.C. 4:34.77 7:11.05 9:46.71
---------------------------
Race: 157 2000m Mens Junior Quad S EA (MJ 4x )
Scheduled start: 16/07 15:04 Actual start: 15:07 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 RGWA ROYAL G.S. WORCESTER A 3:29.97 5:19.96 7:05.73
1 OK 2 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 3:35.58 5:24.97 7:06.43
3 OK 3 QRCY QUEENS PARK/ROYAL CHES 3:30.22 5:20.77 7:06.75
2 OK 4 HMSW HENLEY/MARLOW/SIR WILL 3:33.28 5:24.31 7:16.38
4 OK 5 RGWB ROYAL GRAMMAR S(HODGE) 3:50.09 5:49.60 7:30.01
---------------------------
Race: 158 2000m Mens Junior Quad S EB (MJ 4x )
Scheduled start: 16/07 15:11 Actual start: 15:14 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 TFN TIFFIN SCHOOL B.C. 1:38.47 3:22.13 5:12.95 7:05.62
2 OK 2 KCS KINGS COLLEGE SCHOOL 1:36.98 3:22.90 5:16.85 7:14.10
4 OK 3 PEST PETERBOROUGH CITY/STAR 1:40.44 3:28.82 5:25.15 7:27.87
1 OK 4 KSR KINGS SCHOOL ROCHESTER 1:50.45 3:50.76 5:58.26 8:06.47
---------------------------
Race: 159 2000m Womens Junior Scul EA (WJ 1x )
Scheduled start: 16/07 15:18 Actual start: 15:21 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 DUR DURHAM A.R.C. 2:08.44 4:38.15 7:07.50 9:35.95
4 OK 2 MAV MAIDSTONE INVICTA R.C. 2:14.07 4:44.32 7:13.59 9:38.63
2 OK 3 STP ST PETERS SCHOOL 2:15.80 4:45.85 7:15.75 9:38.64
5 OK 4 CMB CAMBOIS A.R.C 2:16.77 4:49.40 7:21.48 9:53.24
3 OK 5 EVE EVESHAM R.C. 2:18.35 4:50.00 7:22.02 9:56.85
---------------------------
Race: 160 2000m Womens Junior Scul EB (WJ 1x )
Scheduled start: 16/07 15:25 Actual start: 15:29 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 WRW WARWICK BOAT CLUB 4:39.43 7:16.72 9:53.53
4 OK 2 NCR NOTTINGHAMSHIRE COUNTY 4:43.47 7:23.09 9:56.67
1 OK 3 LGB LOUGHBOROUGH B.C. 4:49.45 7:37.39 10:19.70
5 OK 4 ETEB ETON EXCELSIOR R.C. B 5:09.14 7:58.21 10:40.88
---------------------------
Race: 161 2000m Womens Junior Scul EC (WJ 1x )
Scheduled start: 16/07 15:32 Actual start: 15:35 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
1 OK 1 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 4:53.60 7:30.80 10:10.34
4 OK 2 YRK YORK CITY R.C. 4:58.31 7:34.87 10:12.29
2 OK 3 HFD HEREFORD R.C. 4:59.73 7:36.25 10:17.36
3 OK 4 ATH ATHENA LADIES R.C. 5:07.22 7:47.48 10:30.04
---------------------------
Race: 162 2000m Mens Junior Double EA (MJ 2x )
Scheduled start: 16/07 15:39 Actual start: 15:44 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 GWST GEORGE WATSONS/STIRLIN 4:00.92 6:14.36 8:25.27
2 OK 2 GLA GLASGOW R.C. 4:09.19 6:29.48 8:48.97
5 OK 3 RCYK ROYAL CHESTER/YORK CIT 4:09.98 6:34.06 8:59.22
1 OK 4 TRCB THAMES R.C. (ALLEN) 4:22.89 6:54.33 9:14.44
---------------------------
Race: 163 2000m Mens Junior Double EB (MJ 2x )
Scheduled start: 16/07 15:46 Actual start: 15:49 Qualifiers: 2 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 PEST PETERBOROUGH CITY/STAR 3:54.31 5:58.72 8:03.58
2 OK 2 WBS WINDSOR BOYS SCHOOL 4:00.73 6:02.85 8:06.72
5 OK 3 TRCC THAMES R.C. (BENNETT) 4:01.48 6:05.95 8:07.00
1 OK 4 QEH QUEEN ELIZABETH HIGH S 4:20.33 6:32.04 8:33.62
3 OK 5 TRCA THAMES R.C. 4:10.68 6:26.48 8:33.98
---------------------------
Race: 164 2000m Mens Junior Double EC (MJ 2x )
Scheduled start: 16/07 15:53 Actual start: 15:57 Qualifiers: 1 to R; 3 to S

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 WIN WINCHESTER COLLEGE B.C 4:04.78 6:19.41 8:35.95
4 OK 2 MTYR MERCHANT TAYLO(LITTLE) 4:05.73 6:28.41 8:42.08
1 OK 3 SGWL ST GEORGES COLL.. WALT 4:15.98 6:40.61 8:59.04
3 OK 4 RGW ROYAL GRAMMAR SCHOOL W 4:40.25 7:21.57 9:46.91
---------------------------
Race: 165 2000m Womens Junior Coxl EA (WJ4- )
Scheduled start: 16/07 16:00 Actual start: 16:04 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
2 OK 1 KSW KINGS SCHOOL, WORCESTE 4:07.82 6:21.21 8:42.88
3 OK 2 GLO GLOUCESTER R.C. 4:27.25 6:46.73 9:04.80
1 OK 3 HMGB HABERDASH(KIRKPATRICK) 4:35.75 7:02.64 9:21.87
4 OK 4 BEW BEWDLEY R C 4:30.34 6:55.23 9:32.69
---------------------------
Race: 166 2000m Womens Junior Coxl EB (WJ4- )
Scheduled start: 16/07 16:07 Actual start: 16:11 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
4 OK 1 LEH LADY ELEANOR HOLLES SC 4:03.39 6:23.72 8:45.30
1 OK 2 HMGA HABERDASHERS M(SLANEY) 4:15.92 6:37.02 8:52.60
2 OK 3 HEN HENLEY R C 4:22.27 6:48.54 9:13.17
3 OK 4 BHS BEDFORD HIGH SCHOOL B. 4:27.86 7:00.07 9:25.36
---------------------------
Race: 167 2000m Mens Junior Coxed EA (MJ 4+ )
Scheduled start: 16/07 16:14 Actual start: 16:18 Qualifiers: 3 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
5 OK 1 BDSA BEDFORD SCHOOL B.C. 3:47.82 5:53.09 7:57.04
1 OK 2 HAM HAMPTON SCHOOL 3:54.10 5:57.22 8:01.83
2 OK 3 BEW BEWDLEY R C 3:51.06 5:58.27 8:05.65
3 OK 4 BDSB BEDFORD SCHOO(HADAWAY) 4:28.66 7:10.80 9:41.36
---------------------------
Race: 168 2000m Mens Junior Coxed EB (MJ 4+ )
Scheduled start: 16/07 16:21 Actual start: 16:23 Qualifiers: 2 to R; 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1500 m 1000 m 500 m Time
3 OK 1 NTH NITHSDALE A.R.C. 3:46.90 5:47.34 7:48.36
1 OK 2 ASR ABERDEEN SCHOOLS ROWIN 3:48.30 5:49.66 7:50.47
2 OK 3 BMSA BEDFORD MODER(MAYNARD) 3:51.14 5:55.29 7:57.24
4 OK 4 SJD SIR JOHN DEANE'S COLLE 4:12.56 6:29.18 8:45.19
---------------------------
Race: 169 1500m Womens Junior 15 4X+RA (WJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 16:40 Actual start: 16:51 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 DAH DAME ALICE HARPUR 2:13.28 4:29.47 6:45.36
1 OK 2 GLO GLOUCESTER R.C. 2:15.39 4:35.70 6:53.91
2 OK 3 SIR SIR WILLIAM BORLASES 2:35.39 5:17.25 7:00.59
---------------------------
Race: 170 1500m Mens Junior 16 2X RA (MJ16 2x )
Scheduled start: 16/07 16:47 Actual start: 16:54 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 STR STAR CLUB 4:19.08 6:29.09
6 OK 2 KSRB KINGS SCH ROCHESTER B 4:19.67 6:32.21
4 OK 3 BEW BEWDLEY R.C. 4:28.70 6:41.98
3 OK 4 WYCB WYCLIFFE COLLEGE B.C. 4:30.91 6:43.36
2 OK 5 LAN LANCASTER ROYAL G.S. 4:30.56 6:46.70
---------------------------
Race: 171 1500m Womens Junior 15 1X RA (WJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 16:54 Actual start: 17:00 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 QEH QUEEN ELIZABETH HIGH 2:33.50 5:13.39 7:59.90
3 OK 2 HCS HEREFORD CATHEDRAL SCH 2:36.93 5:19.17 8:09.47
4 OK 3 HUN HUNTINGDON R.C. 2:42.68 5:29.19 8:18.86
2 OK 4 UPT UPPER THAMES R.C. 2:46.58 5:32.01 8:27.83
1 OK 5 EXE EXETER R.C. 2:56.06 5:55.57 9:03.07
---------------------------
Race: 173 1500m Mens Junior 16 1X R (MJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 17:08 Actual start: 17:09 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 WINB WINCHESTER COLLEGE B 4:29.64 6:49.48
2 OK 2 GWTB GEORGE WATSONS COLL B 4:37.66 6:59.16
1 OK 3 GLOB GLOBE R.C. B 4:38.85 6:59.55
6 OK 4 GWTC GEORGE WATSONS COLL C 4:39.41 7:00.67
3 OK 5 GWTD GEORGE WATSONS COLL D 5:05.01 7:37.54
---------------------------
Race: 174 1500m Womens Junior 16 1X RA (WJ16 1x )
Scheduled start: 16/07 17:15 Actual start: 17:16 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 BEW BEWDLEY R.C.(ATKINSON) 2:38.56 5:25.69 8:15.05
6 OK 2 HUN HUNTINGDON RC(REDHEAD) 2:42.87 5:30.72 8:20.24
5 OK 3 CAP CAPITL R.CEN (PLESTED) 2:41.20 5:36.08 8:33.99
2 OK 4 EXE EXETER R.C. (FLOOD) 2:52.08 5:54.23 9:10.63
---------------------------
Race: 175 1500m Womens Junior 15 2X RA (WJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 17:22 Actual start: 17:27 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 BTL BURTON LEANDER R.C. 2:20.76 4:50.87 7:21.78
4 OK 2 HENB HENLEY R.C. B 2:23.69 4:56.57 7:32.47
2 OK 3 SIRB SIR WILLIAM BORLASE'S 2:35.44 5:12.47 7:48.74
---------------------------
Race: 176 1500m Mens Junior 16 4X RA (MJ16 4x )
Scheduled start: 16/07 17:29 Actual start: 17:33 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 WBS WINDSOR BOYS SCHOOL 1:50.29 3:39.10 5:37.66
1 OK 2 NRW NORTHWICH R.C. 1:45.10 3:45.72 5:40.95
5 OK 3 TSS TIDEWAY SCULLERS SCH 1:48.28 3:43.07 5:41.82
3 OK 4 SLS SAINT LEONARD'S SCH 1:47.55 3:45.16 5:46.76
6 OK 5 STU STOURPORT B.C. 1:51.04 3:52.72 6:01.10
2 OK 6 SIR SIR WILLIAM BORLASE'S 1:54.86 4:02.62 6:11.70
---------------------------
Race: 177 1500m Mens Junior 14 2X RA (MJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 17:36 Actual start: 17:37 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 QPHB QUEENS PARK HIGH SCH B 2:20.53 4:53.28 7:33.20
2 OK 2 WST WESTMINSTER SCHOOL B.C 2:26.47 5:00.34 7:39.47
5 OK 3 QPHA QUEENS PARK HIGH SCH A 2:29.85 5:10.30 7:49.19
4 OK 4 TRC THAMES R.C. 2:34.11 5:15.09 8:02.19
---------------------------
Race: 178 1500m Mens Junior 15 4X+ RA (MJ15 4x+)
Scheduled start: 16/07 17:43 Actual start: 17:48 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 WBSB WINDSOR BOYS SCHOOL B 1:44.01 3:55.67 6:05.44
5 OK 2 RGW ROYAL GRAMMAR SCH WORC 1:50.11 4:02.44 6:11.03
4 OK 3 WBSC WINDSOR BOYS SCHOOL C 1:51.02 4:03.46 6:13.85
2 OK 4 WYC WYCLIFFE COLLEGE B.C. 1:51.42 4:07.06 6:25.04
---------------------------
Race: 179 1500m Mens Junior 16 4+ RA (MJ16 4+ )
Scheduled start: 16/07 17:50 Actual start: 17:52 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
3 OK 1 ETN ETON COLLEGE 1:55.87 4:03.70 6:15.66
5 OK 2 GHS GEORGE HERIOTS SCHOOL 2:03.48 4:17.72 6:30.66
4 OK 3 RYD RYDE R.C. 2:10.81 4:31.27 6:47.76
---------------------------
Race: 180 1500m Womens Junior 14 2X RA (WJ14 2x )
Scheduled start: 16/07 17:57 Actual start: 18:01 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 NWK NEWARK R.C. 2:29.37 5:24.14 8:08.29
5 OK 2 GLO GLOUCESTER R.C. 2:32.09 5:25.68 8:08.48
4 OK 3 ACR AVON COUNTY R.C. 2:33.89 5:28.25 8:18.07
3 OK 4 QPH QUEENS PARK HIGH SCH 2:44.96 5:53.56 8:38.94
6 OK 5 QEHB QUEEN ELIZABETH H.S. B 2:56.61 6:15.91 8:41.24
---------------------------
Race: 181 1500m Men's Junior 14 1X RA (MJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 18:04 Actual start: 18:06 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 UPT UPPER THAMES R.C. 2:37.52 5:29.88 8:07.24
5 OK 2 WINA WINCHESTER COLLEGE A 2:46.50 5:49.57 8:33.63
3 OK 3 TT B THAMES TRADESMENS RC B 2:53.56 5:59.94 8:46.84
1 OK 4 GLA GLASGOW R.C. 2:54.97 6:04.53 9:01.86
2 OK 5 TT A THAMES TRADESMENS RC A 3:16.98 6:43.84 9:42.35
---------------------------
Race: 182 1500m Mens Junior 15 1X RA (MJ15 1x )
Scheduled start: 16/07 18:11 Actual start: 18:13 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 RDGA READING R.C. A 2:20.80 4:52.24 7:22.09
6 OK 2 HAM HAMPTON SCHOOL B.C. 2:24.75 4:55.86 7:24.23
3 OK 3 BER BERWICK A.R.C. 2:21.37 5:01.98 7:38.51
4 OK 4 RGS ROYAL G.S. WORCESTER 2:32.20 5:11.61 7:50.22
1 OK 5 TGS THE GRANGE SCHOOL 2:35.26 5:22.85 8:43.29
5 OK 6 PHS PONTELAND HIGH SCHOOL 2:46.57 5:44.74 8:58.41
---------------------------
Race: 183 1500m Womens Junior 14 1X R (WJ14 1x )
Scheduled start: 16/07 18:18 Actual start: 18:19 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HFD HEREFORD R.C. 2:53.03 5:49.75 9:11.31
4 OK 2 STR STAR CLUB 2:49.20 5:46.82 9:28.41
5 OK 3 TGS THE GRANGE SCHOOL 2:56.68 6:02.41 9:28.74
6 OK 4 PLE POOLE R.C. 3:14.93 6:50.29 9:29.09
---------------------------
Race: 184 1500m Mens Junior 14 4X+ RA (MJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 18:25 Actual start: 18:26 Qualifiers: 3 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 BDS BEDFORD SCHOOL B.C. 2:08.36 4:25.25 6:37.16
4 OK 2 WBSB WINDSOR BOYS SCHOOL B 2:10.70 4:26.67 6:38.10
2 OK 3 HAMB HAMPTON SCHOOL B.C. B 2:10.90 4:35.96 6:59.93
1 OK 4 UPT UPPER THAMES R.C. 2:22.96 4:57.63 7:25.64
3 OK 5 RYD RYDE R.C. 2:27.29 5:10.27 8:06.63
---------------------------
Race: 185 1500m Mens Junior 15 2X RA (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 18:32 Actual start: 18:33 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
4 OK 1 TT THAMES TRADESMENSR.C. 2:03.26 4:23.80 6:39.91
5 OK 2 TRCB THAMES R.C. B 2:04.89 4:22.41 6:44.05
2 OK 3 HENB HENLEY R.C. 2:09.36 4:41.74 7:03.70
6 OK 4 QEH QUEEN ELIZABETH H.S. 2:10.88 4:39.13 7:04.58
1 OK 5 NRW NORTHWICH R.C. 2:12.79 4:42.26 7:14.00
3 OK 6 CMB CAMBOIS A.R.C. 2:11.82 4:46.67 7:31.29
---------------------------
Race: 186 1500m Mens Junior 15 2X RB (MJ15 2x )
Scheduled start: 16/07 18:39 Actual start: 18:39 Qualifiers: 2 to SF

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
5 OK 1 HAMA HAMPTON B.C. A 2:13.27 4:35.20 6:53.51
3 OK 2 HAMB HAMPTON B.C. B 2:12.68 4:36.93 6:56.76
2 OK 3 RGW ROYAL G.S. WORCESTER 2:20.55 4:45.14 7:05.94
1 OK 4 TGSA THE GRANGE SCHOOL RC A 2:33.38 5:13.91 7:43.24
6 OK 5 TGSB THE GRANGE SCHOOL RC B 2:35.56 5:16.35 7:45.89
---------------------------
Race: 187 1500m Womens Junior 14 4x RA (WJ14 4x+)
Scheduled start: 16/07 18:46 Actual start: 18:49 Qualifiers: 2 to F

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HSOB HEADINGTON SCH OXFORD 2:19.03 4:57.65 7:24.96
4 OK 2 TGS THE GRANGE SCHOOL R.C. 2:16.12 4:55.67 7:30.65
5 OK 3 UPT UPPER THAMES R.C. 2:24.43 5:09.82 7:46.82
1 OK 4 DAH DAME ALICE HARPUR SCH 2:29.70 5:24.43 8:05.07
3 OK 5 HEN HENLEY R.C. 2:28.90 5:28.69 8:15.30
---------------------------
Race: 901 1500m Womens Junior 15 2x EC (WJ15 2X )
Scheduled start: 16/07 10:17 Actual start: 10:21 Qualifiers: 3 TO SF;2 TO R

Inter 1 Inter 2 Inter 3 Final
Lne Stat Pos Crew Name 1000 m 500 m m Time
2 OK 1 HENA HENLEY R.C. A 2:13.34 4:33.96 6:54.93
4 OK 2 QPH QUEENS PARK HIGH SCH 2:16.80 4:41.83 7:00.97
5 OK 3 STR STAR CLUB 2:19.43 4:44.26 7:10.65
3 OK 4 BTL BURTON LEANDER R.C. 2:20.86 4:50.93 7:24.60
1 OK 5 SIRB SIR WILLIAM BORLASES B 2:26.70 4:56.89 7:32.73

Return to home page