Record times

Record times after the 2016 Regatta.

Gender Category Boat type Year Time Club
O AS 1x 2016 10:24.07 Gloucester Hartbury (S Jones)
O TA 1x 2016 13:09.66 Marlow RC (E Otoo)
W TA 1x 2016 12:11.84 Sudbury RC (S Brown)
O   2x 1997 06.26.85 Tideway Scullers School (R Aycliffe, O Hall-Craggs)
O Club Shield 2x 2016 06.49.90 Clydesdale ARC/Strathclyde University (J Burns, B Parsonage) **
O Lwt 2x 1989 06.29.54 Leander Club (R Luke, C Skuse)
O U23 2x 2016 06.34.95 Leander Club (R Law, A Joel)
O U23 Lwt 2x 2016 06.36.90 Edinburgh Univ (M Curtis, G Horsburgh) *
O U19 2x 2016 06.43.17 Molesey BC (C Molloy, R Harris) *
W   2x 1990 07.03.75 ARA National Squad (A Grimsditch, S Kirk)
W Club Shield 2x 2016 07:37.60 Leeds RC/York RC (L Edmunds, G Brayshaw) **
W Univ Shield 2x 2016 07:37.23 Bath University (L Tay, S Clutterbuck) **
W Lwt 2x 2015 07.11.84 Wallingford (E Piggott, B Stubbs)
W U23 2x 2015 07.09.01 Sport Imperial/ Reading Univ (G Francis, M Hodgkins-Bryne)
W U23 Lwt 2x 2016 07.22.06 Edinburgh Univ (A Rankin, M Arlett) *
W U19 2x 2016 07.16.24 Reading RC/ Warrington RC (A Stevens, L Glover)
O   4- 2016 06.03.17 Isis RC
O Club Shield 4- 2016 06:21.04 Kingston RC **
O Univ Shield 4- 2016 06:34.33 Nottingham Univ **
O Lwt 4- 1994 06.05.71 London RC
O U23 4- 2016 06.12.45 University of London *
O U23 Lwt 4- 2016 06.30.68 Newcastle University
W   4- 1990 06.48.01 ARA National Squad
W Club Shield 4- 2016 07:16.97 Lea RC **
W U23 4- 2016 06.59.37 University of London
O   4x 1997 05.58.52 NCRA/OUBC/Poplar BDRC/Queen’s Tower BC
O Club Shield 4x 2016 06:23.39 Clydesdale ARC/University of Glasgow/Strathclyde University **
O Univ Shield 4x 2016 06:19.53 Reading University *
O Lwt 4x 2016 06.01.81 Leander Club
O U23 4x 2015 06:03.84 Leander Club
O U19 4x 2016 06.16.76 Windsor Boys School *
W   4x 2016 06.42.15 Leander Club
W Club Shield 4x 2016 06:50.59 Tideway Scullers School **
W Lwt 4x 1997 06.47.68 Thames RC
W U23 4x 2015 06:44.40 Isle of Ely RC/Reading RC
W U19 4x 2015 07:03.46 Chester-le-Street ARC/Durham ARC/Durham Univ
O   8+ 2016 05.36.50 Leander Club
O Club Shield 8+ 2016 05:57.85 Thames RC **
O Univ 8+ 2015 05.47.04 Oxford Brookes University
O Univ Shield 8+ 2016 06:06.13 Nottingham University **
W   8+ 1994 06.20.06 CUWBC/Capital/TTRC/NCRA/Marlow/Thames
W Club Shield 8+ 2016 07:16.15 Tideway Scullers School *
W Univ 8+ 2016 06.30.40 Cambridge University Women's BC
W Univ Shield 8+ 2016 06:52.90 Exeter University *

* indicates the time was posted in a heat (ie a semi-final)

** indicates the time was posted in a minor final (B, C, etc)

All record times are over 2000m

Events not currently offered at the British Rowing Championships

Gender Category Boat type Year Time Club
O U23 1x 1994 07.09.92

Thames RC (C Bullas)

O Lwt 1x 1997 07.07.07

Stirling Amateur Boating and Swimming Club (K Plank)

O   1x 1997 06.51.48

Molesey BC (G Searle)

O Coastal 1x 1994 07.44.77

Poole RC (W Callaghan)

W U23 1x 2010 08.00.92

Agecroft RC (C Thompson)

W   1x 2000 07.35.55

Tideway Scullers School (D Flood)

W Lwt 1x 1997 07.46.37

Thames Trademen’s RC (C McDougall-Smith)

O Lwt 2- 1993 06.52.22

London RC (W Baker, M Williams)

O   2- 1997 06.43.47

Queen’s Tower BC (J Hepworth, J Purnell)

O Coastal 2- 1989 07.55.27

Dover RC

W   2- 1997 07.25.75

Edinburgh Univ/Univ London (J Davies, A Barclay)

W Lwt 2- 2002 07.32.07

Thames RC (J Ganley, L Barron)

W Coastal 2- 1995 09.54.45

Southampton ARC (W Hartland, F Walbridge)

O   2+ 1972 07.15.00

CUBC/Tideway Scullers School (M Hart, D Maxwell, A Inns)

W Lwt 4- 1989 06.52.29

ARA National Squad

O   4+ 1994 06.15.92

London RC

O Coastal 4+ 1994 07.17.12

Vosper RC (S Duncan, R Twyman)

W   4+ 2000 07.04.06

Nautilus RC

W Coastal 4+ 1997 08.13.91

Southampton ARC

O Lwt 8+ 1994 05.43.66

London RC